Jak sprawdzić, do kogo należy numer telefonu i go zablokować?

Jeśli odebrałeś połączenie i nie rozpoznałeś dzwoniącego, jak dowiedzieć się, kto jest właścicielem numeru telefonu? Czy oddzwaniasz do nich i ryzykujesz, że skontaktujesz się z marketerem lub agentem sprzedaży? Czy ignorujesz to i kontynuujesz swój dzień? A może dowiadujesz się, kto to jest, a potem decydujesz, czy oddzwonić, czy nie? Podczas gdy większość ludzi otrzymuje kilka automatycznych wywołań każdego dnia lub tygodnia, ciekawość często bierze górę i chcą wiedzieć, kto dzwonił.

Jak sprawdzić, do kogo należy numer telefonu i go zablokować?

W miarę jak otrzymujesz więcej robocallów lub fałszywych połączeń oferujących oferty, które są zbyt piękne, aby były prawdziwe, coraz częściej ignorujesz połączenia z nieujawnionych numerów lub tych, których nie rozpoznajesz. W większości przypadków jest to w porządku, ponieważ znamy liczbę członków rodziny i przyjaciół, ale co by było, gdyby używali innego telefonu? Co jeśli czekasz na odpowiedź w sprawie oferty pracy lub oczekujesz oddzwonienia od kontrahenta?

Wiedza, do kogo należy numer telefonu, to jedyna rzecz, która uspokoi Twój umysł. Jednak prawdziwe odpowiedzi zwykle nie są darmowe, ale też nie są drogie – najwyżej kilka dolarów. W tym artykule omówiono opcje umożliwiające odkrycie, kto nadal do Ciebie dzwoni, lub określenie, kto jest właścicielem konkretnego numeru, który raz do Ciebie dzwonił.

Identyfikowanie numeru telefonu

Istnieje kilka praktycznych sposobów, aby dowiedzieć się, kto jest właścicielem numeru telefonu. Większość pobiera opłaty, aby podać więcej szczegółów, ale w wielu przypadkach jest to warte kosztów. Cena często wynosi mniej niż cztery dolary, a otrzymasz nazwę, lokalizację i rodzaj połączenia telefonicznego, na przykład stacjonarny lub komórkowy.

1. Szukaj w Google

W 2021 r. ludzie zwykle zaczynają od Google prawie na każde pytanie, na które muszą uzyskać odpowiedź. Dowiedzenie się, kto do Ciebie dzwoni, nie różni się. Ta opcja jest zwykle pierwszym miejscem, do którego należy się udać, ponieważ algorytm Google jest tak dobrze zaprogramowany, że możesz natychmiast dowiedzieć się, czy numer telefonu pochodzi z firmy.

Nawet z dokładnością algorytmiczną Google nie jest najlepszym sposobem identyfikacji numeru telefonu; ale jest szybki. Zwykle zobaczysz wiele witryn internetowych, które umożliwiają przekazanie opinii na temat numeru, przesłanie recenzji lub pomoc w identyfikacji numerów telefonów. Nie zawsze jest najbardziej pouczający, ale często może zidentyfikować renomowany numer biznesowy.

Google jest również pomocne, jeśli numer prezentowany w rozmowie to telefon stacjonarny. Znalezienie numerów telefonów komórkowych jest trudne, ponieważ istnieją przepisy, które je chronią. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat tych numerów, zwykle musisz zapłacić.

Kolejną korzystną funkcją w Google jest znalezienie numeru kierunkowego. Możesz użyć pierwszych cyfr, aby określić, skąd pochodzi połączenie, zakładając, że komputer lub aplikacja nie sfałszowała go. Jeśli połączenie pochodzi z odległego miasta, ale ma tam rodzinę lub znajomych, może wystarczyć oddzwonienie. Ale znowu, numery komórek nie są publikowane online, chyba że są połączone ze stroną internetową, firmą lub skargą.

2. Użyj wyszukiwania wstecznego telefonu

Istnieje wiele sposobów na wykonanie odwrotnego wyszukiwania telefonu, gdy masz numer, ale nie masz właściciela. Te rozwiązania to przydatne sposoby identyfikacji właściciela numeru telefonu. Strony internetowe takie jak Whitepages, WhoCallsMe, Pipl, Spokeo lub Numberville mogą Ci w tym pomóc.

Wiele stron internetowych oferuje pewien zakres informacji za darmo, ale nie wystarczy, aby zapewnić dokładność lub określić rzeczywiste źródło połączenia. Aby uzyskać większą dokładność i szczegóły, strony internetowe pobierają opłatę za uzyskanie dostępu do informacji umożliwiających identyfikację, a niektóre podają wskazówkę, kto jest właścicielem numeru i proszą o zapłatę, aby się upewnić. Pamiętaj, że dane mogą nie odzwierciedlać aktualnego właściciela, ale często są poprawne.

Powyższe scenariusze dotyczą zarówno numerów telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Powyższe linki zawierają wszystkie lub wystarczające informacje, aby zidentyfikować, kto jest właścicielem numeru.

3. Przeglądaj i przeszukuj media społecznościowe

Jeśli numer jest powiązany z jakąś firmą, prawdopodobnie zostanie wymieniony w mediach społecznościowych. Jest to szczególnie ważne, jeśli jest to robocaller lub oszust, ponieważ wiele osób będzie o tym narzekać na Twitterze, Facebooku lub w innych miejscach. Może warto umieścić numer w ulubionej sieci społecznościowej i poszukać go.

Jeśli numer jest wyświetlany jako osoba dzwoniąca prywatnie, nie zostanie nigdzie wymieniony, ponieważ nie ma numeru do wyświetlenia.

4. Zadzwoń pod numer

Inną opcją jest oddzwonienie pod numer. Ten proces jest prawdopodobnie najłatwiejszy do zrobienia, ale ryzykujesz, że dzwonisz do kogoś, kogo nie chcesz.

Dobrym pomysłem jest użycie *67 przed wybraniem numeru, aby ukryć swój. To działanie oznacza, że ​​Twój numer nie pojawi się na telefonie odbiorcy, więc nie potwierdzasz, że Twój numer telefonu jest aktywny, jeśli jest to marketer lub oszust. Jeśli chcesz porozmawiać z osobą po drugiej stronie, możesz. Jeśli okaże się, że nie chcesz z nimi rozmawiać, możesz się rozłączyć lub posłuchać przez chwilę, a oni nie będą wiedzieć, kto dzwonił, o ile użyłeś *67.

Jak opcjonalnie zablokować numer telefonu?

Jeśli często otrzymujesz połączenia marketingowe z tego samego numeru (numerów) lub zidentyfikowałeś rozmówcę i chcesz go zatrzymać, możesz zablokować numer (numery) na swoim telefonie. Twoje urządzenie i dostawca obsługują blokadę. Użytkownicy mobilni zobaczą nieudane połączenie w swoim rejestrze połączeń, a użytkownicy telefonów stacjonarnych będą w błogiej nieświadomości.

Pamiętaj, że marketerzy i oszuści często używają różnych numerów lub fałszywie wysyłają fałszywy numer, aby skłonić Cię do odebrania lub uzyskania połączenia, co utrudnia określenie, kto dzwonił.

Jak zablokować numer telefonu na Androidzie

Po zidentyfikowaniu, kto do Ciebie dzwonił, istnieje kilka sposobów zablokowania numeru telefonu w systemie Android, w zależności od marki, modelu i systemu operacyjnego smartfona. Najłatwiej jest przejść bezpośrednio do rejestru połączeń. Oto jak.

W zależności od marki, modelu i systemu operacyjnego opcje mogą wyglądać inaczej. Jednak proces jest taki sam.

  1. Przejdź do rejestru połączeń na smartfonie, zwykle dotykając „ikona telefonu” następnie „Ostatnie”.

  2. Znajdź połączenie, które chcesz zidentyfikować, a następnie naciśnij i przytrzymaj nazwę (nie ikonę telefonu) lub dotknij jej i wybierz "i" albo „ikona menu z trzema kropkami” aby otworzyć opcje menu.

  3. Wybierać „Zablokuj/zgłoś spam” lub coś podobnego w zależności od modelu.

  4. W wyskakującym okienku potwierdź blok. Możesz także zaznaczyć pole obok „Zgłoś połączenie jako spam” w razie potrzeby i dostępne.

Teraz wszystkie połączenia z tego określonego numeru będą blokowane na Twoim telefonie z Androidem. Możesz je również odblokować później, jeśli zajdzie taka potrzeba, więc nie martw się zbytnio.

Jak zablokować numer telefonu na iPhonie

Proces jest podobny na iPhonie, jak na urządzeniach z Androidem.

  1. Iść do „Ostatnie” następnie znajdź połączenie na liście.
  2. Wybierz "i" i wybierz „Zablokuj tego rozmówcę”.

  3. Potwierdź swój wybór i gotowe.

Jak zablokować numer telefonu na telefonach stacjonarnych?

Różne sieci mogą mieć unikalne metody, ale najłatwiejszym sposobem w Stanach Zjednoczonych jest wybranie *60 i wpisanie numeru, który chcesz zablokować. Niektóre sieci pobierają opłaty za blokowanie połączeń i mogą wymagać uprzedniego aktywowania tej funkcji. Powinieneś usłyszeć monit dźwiękowy, jeśli tak jest.

Na zakończenie, identyfikacja, kto do Ciebie dzwonił, stała się obecnie gorącym tematem, zwłaszcza, że ​​robocalls nie kończą się, telemarketerzy wciąż promują usługi lub produkty, a oszuści próbują ukraść informacje umożliwiające identyfikację lub oszukać Cię.

Gdy już wiesz, kto dzwoni, możesz go zablokować lub odpowiedzieć, jeśli jest to pożądany rozmówca, np. dalsza rodzina, placówka medyczna, firma, w której zamówiłeś, a nawet sąsiad.

Pamiętaj tylko, że nielegalni dzwoniący często zmieniają numery, aby utrzymać przychodzące połączenia lub oszukać Cię lokalnym numerem telefonu, abyś odebrał. Trudno jest uniknąć tych scenariuszy, ale przynajmniej masz nad nimi kontrolę. Twój smartfon i dostawca mogą oferować usługę ostrzegania na podstawie historii połączeń z określonym numerem, który pojawi się jako „Potencjalne oszustwo”, „Potencjalny oszust”, „Numer prywatny” itp.