Jak sprawdzić, kiedy witryna została opublikowana lub uruchomiona po raz pierwszy?

Prawdopodobnie wszyscy mieliśmy spory udział w problemach ze znalezieniem publikacji lub daty uruchomienia witryny. Niektórzy muszą to zrobić na potrzeby szkolnego wypracowania, inni przygotować prezentację do pracy, a niektórzy chcą dowiedzieć się, jak świeże lub aktualne są treści, które czytają.

Jak sprawdzić, kiedy witryna została opublikowana lub uruchomiona po raz pierwszy?

Na szczęście istnieje wiele różnych metod, które omówimy, więc zostań z nami.

Wyszukaj witrynę (i adres URL)

Najprostszym i najdokładniejszym sposobem jest dokładne przyjrzenie się stronie internetowej, ponieważ często zdarza się, że artykuł online ma datę pierwszej publikacji i/lub ostatniej aktualizacji. Sekcje te zwykle znajdują się na początku lub na końcu artykułu.

Alternatywnie możesz poszukać daty praw autorskich, która pojawia się na samym dole strony. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie strony internetowe to mają i że data praw autorskich pokazuje tylko rok powstania całej witryny i rok jej ostatniej aktualizacji.

Data praw autorskich

Zanim przyjrzysz się innym, bardziej złożonym metodom, pamiętaj, że adres URL może również zawierać odpowiedź. Niektóre witryny lubią utrzymywać porządek w artykułach, umieszczając datę publikacji w adresie URL.

Użyj Google, aby znaleźć datę

Google najczęściej pokazuje datę publikacji obok każdego wyniku wyszukiwania. Jeśli jednak tak nie jest w Twoim przypadku, oto, co możesz zrobić, aby znaleźć datę publikacji określonej strony internetowej:

 1. Przejdź do Google i wpisz inurl: w polu wyszukiwania. Wyszukiwarka Google
 2. Teraz skopiuj i wklej adres URL strony tuż obok inurl: i kliknij Wyszukiwarka Google (Lub tylko Szukaj) przycisk. Wyszukiwarka Google 2
 3. Następnie dodaj &as_qdr=y15 obok adresu URL i ponownie kliknij Szukaj. Pod adresem URL strony powinna teraz pojawić się data. Wyszukiwarka Google 3

Sprawdź kod źródłowy

Kod źródłowy pomaga w wielu różnych aspektach strony internetowej, nawet w sposobie jej wykonania, ponieważ większość tych informacji nie jest dostępna w inny sposób. Oto jak go otworzyć i znaleźć datę publikacji w Firefoksie, Chrome i prawdopodobnie w większości innych przeglądarek internetowych:

 1. Na stronie internetowej, którą chcesz wyświetlić, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Zobacz stronę źródłową opcja. Domyślny skrót dla tej opcji to Ctrl + U w systemie Windows i Polecenie + U na Macu.

  Zobacz stronę źródłową

 2. Kod źródłowy witryny pojawi się w nowej karcie w przeglądarce internetowej, która prawdopodobnie pojawi się obok karty zawierającej Twoją witrynę. Następną rzeczą, którą musisz zrobić, to nacisnąć Ctrl + F (Polecenie + F na Macu), aby otworzyć Znajdować funkcji w Twojej przeglądarce internetowej.
 3. ten Znajdować Funkcja, która zajmuje tylko niewielką część ekranu, służy do odnalezienia określonej informacji, której potrzebujemy. Aby znaleźć datę publikacji, najlepiej po prostu wpisać „publikować” w polu wyszukiwania.

  Ctrl+F

 4. Terminy, których szukasz, to Data opublikowania, Data publikacji, czas_publikowaniaitp. Wyszukiwanie „publikować” może pomóc, jeśli zdarzy się, że nie znajdziesz żadnego z wyżej wymienionych terminów. Możesz także wyszukać „Data modyfikacji”, aby dowiedzieć się, kiedy witryna została ostatnio zmodyfikowana. Jako pierwszy należy podać rok, następnie miesiąc, a następnie datę.

Węglowe randki w sieci

Istnieje bezpłatna usługa online o nazwie Carbon Dating the Web, stworzona specjalnie w celu znalezienia przybliżonej daty uruchomienia witryny. Jest darmowy i łatwy w użyciu, ale oszacowanie daty zajmuje trochę czasu. To narzędzie miało wskaźnik sukcesu 75%, gdy jego programiści testowali je na stronach ze znaną datą utworzenia.

Randki Węglowe w Internecie

Osoby, które często cytują strony internetowe, mogą również skorzystać z opcji lokalnej instalacji programu. Można go pobrać z tego linku.

Maszyna powrotna

Wayback Machine to narzędzie, które śledzi istniejące witryny w czasie i przechowuje te informacje w swojej bazie danych. Został wydany w 2001 roku, ale istnieje od 1996 roku. Daje możliwość eksploracji ponad 366 miliardów stron internetowych.

Wystarczy wpisać lub skopiować adres strony internetowej do pola wyszukiwania i kliknąć przycisk „Przeglądaj historię”. Jeśli wyszukiwanie się powiedzie, zobaczysz, ile razy Wayback Machine zapisywał informacje o witrynie i kiedy. Możesz także kliknąć przyciski Podsumowanie i Mapa witryny, aby uzyskać jeszcze więcej informacji.

Maszyna powrotna

Jeśli chcesz przeglądać historię innej witryny ze strony wyników, prawdopodobnie nie będziesz mieć tego samego przycisku „Przeglądaj historię”. Jeśli tak, nadal możesz nacisnąć Enter po wklejeniu (lub wpisaniu) innego linku.

Jeszcze jedna opcja do wypróbowania

Zanim stracisz wszelką nadzieję, spróbuj sprawdzić komentarze. Komentarze na stronie mogą pomóc w ustaleniu przybliżonej daty lub przynajmniej zobaczenia, że ​​dana strona istniała w okresie, w którym został zgłoszony komentarz.

Wreszcie, jeśli nie możesz nawet uzyskać przybliżonej strony do opublikowania lub aktualizacji daty, rozważ użycie notacji „(nd.)”. Zwykle jest to w porządku, o ile wcześniej próbowałeś znaleźć datę. W przeciwnym razie, jeśli potrzebujesz jakiejś daty, możesz użyć daty ostatniego wejścia na stronę internetową, zgodnie z zaleceniami Modern Language Association of America (MLA).

Zawijanie

Najważniejsze jest to, że jedyną metodą ze stuprocentowym wskaźnikiem sukcesu jest znalezienie dat publikacji i/lub aktualizacji strony. Inne metody nie są aż tak precyzyjne, ale mogą dostarczyć przydatnych informacji, jeśli w samej witrynie brakuje jakichkolwiek dat. Jeśli wszystko zawiedzie, po prostu użyj notacji bez daty lub podaj datę swojej ostatniej wizyty.

Czy udało Ci się znaleźć datę publikacji strony, której szukałeś? Jeśli tak, jaka metoda okazała się najskuteczniejsza? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej.