Jak znaleźć kogoś w Zdjęciach Google

Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy przeszło długą drogę od czasu jego powstania w połowie lat 60. XX wieku. Na początku poszczególne punkty orientacyjne twarzy musiały być wyznaczane przez ludzi, aby komputery mogły je następnie śledzić i rozpoznawać. W dzisiejszych czasach jednak sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z samym procesem. Jednak od czasu do czasu potrzebuje trochę pomocy.

Jak znaleźć kogoś w Zdjęciach Google

Zdjęcia Google wykorzystują własną formę sztucznej inteligencji biometrycznej do rozpoznawania nie tylko twarzy ludzi, ale nawet zwierząt domowych. Nazywa się to grupowaniem twarzy i umożliwia aplikacji sortowanie zdjęć, które rozpoznała jako zawierające tę samą osobę lub zwierzę. W ten sposób możesz łatwiej znaleźć zdjęcia znajomych, futrzane lub inne.

Jak działa grupowanie według twarzy?

Funkcja grupowania twarzy Google działa w trzech etapach. Najpierw wykrywa zdjęcia z twarzą. Następnie wykorzystuje modelowanie algorytmiczne, aby wychwycić podobieństwa między tymi twarzami i określić, czy są one jedną i tą samą twarzą. W końcu przypisuje grupie obrazy, które jego zdaniem przedstawiają tę samą twarz.

Nie przypisuje im automatycznie poprawnej nazwy, ponieważ w przeciwieństwie do Facebooka nie udostępnia modelowania rozpoznawania twarzy między kontami użytkowników. Dlatego musisz podać imię osoby (lub zwierzaka), którą reprezentuje grupa. Gdy to zrobisz, będziesz mógł wyszukać ich imię w Zdjęciach Google, a wszystkie zdjęcia, na których widać ich twarz, powinny się pojawić.

rozpoznawanie twarzy

Jak włączyć grupowanie twarzy

Grupowanie według twarzy jest domyślnie włączone, chociaż nie jest dostępne w każdym kraju. Jeśli jednak grupy twarzy nie wyświetlają się podczas wyszukiwania, to ustawienie mogło zostać wyłączone. Musisz go aktywować, aby móc wyszukiwać osoby po imieniu. Oto jak to się robi:

Android i iOS

 1. Otwórz aplikację Zdjęcia Google na ekranie głównym urządzenia mobilnego.

 2. Zaloguj się na swoje konto Google.

 3. Stuknij przycisk Menu lub ikonę swojego profilu w prawym górnym rogu ekranu.

 4. Stuknij w Ustawienia zdjęć.

 5. Stuknij w Grupuj podobne twarze.

 6. Stuknij w przełącznik.

Komputer

 1. Otwórz przeglądarkę internetową.

 2. Wejdź na photos.google.com/settings.

 3. Kliknij Pokaż więcej obok Grupuj podobne twarze.

 4. Kliknij przełącznik obok opcji Grupowanie według twarzy.

Jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się ponownie wyłączyć grupowanie twarzy, spowoduje to usunięcie grup twarzy na Twoich kontach wraz z nadanymi im etykietami. Znikną również modele, których algorytm użył do tworzenia grup.

Jak to zrobić, aby można było znaleźć kogoś w Zdjęciach Google

Aby móc znaleźć kogoś w Zdjęciach Google, musisz oznaczyć grupę twarzy jego imieniem lub pseudonimem. Pamiętaj, że bez względu na etykietę, którą będziesz musiał przeszukiwać według przypisanej etykiety. Oto jak nazwać kogoś etykietą.

Android i iOS

 1. Otwórz aplikację Zdjęcia Google na ekranie głównym urządzenia mobilnego.

 2. Zaloguj się na swoje konto Google.

 3. Stuknij w pasek wyszukiwania na dole ekranu.

 4. Jeśli grupowanie według twarzy jest dostępne w Twoim kraju i masz je włączone, powinieneś zobaczyć rząd twarzy. Stuknij w twarz, której chcesz przypisać nazwę.

 5. U góry grupy twarzy dotknij Dodaj nazwę.

 6. Wpisz imię lub pseudonim, który chcesz przypisać tej osobie.

Komputer

 1. Otwórz przeglądarkę internetową.
 2. Wpisz photos.google.com/people na pasku przeglądarki i naciśnij Enter.

 3. Kliknij twarz osoby, której chcesz przypisać etykietę.

 4. W lewym górnym rogu ekranu kliknij Dodaj nazwę.

 5. Wpisz nazwę, której chcesz używać do wyszukiwania ich w przyszłości.

 6. Kliknij gotowe.

Wybrane etykiety są prywatne, więc nie będą widoczne dla nikogo innego, nawet jeśli udostępnisz zdjęcia.

„Kto właściwie widzi ludzką twarz: fotograf, lustro czy malarz?” – Picassa

Okazuje się, że w większości przypadków jest to sztuczna inteligencja. Dzięki stale rozwijającej się technologii oprogramowania do rozpoznawania twarzy możesz łatwo znaleźć znajomych i rodzinę w swoim katalogu zdjęć. Jeśli odkryłeś inny sposób łatwego znajdowania osób w Zdjęciach Google, dlaczego nie udostępnić go nam w sekcji komentarzy poniżej?