Jak znaleźć zdjęcia satelitarne z określonej daty i godziny?

Odkąd Sowieci rozpoczęli wyścig kosmiczny w 1957 roku, ludzkość coraz liczniej rzuca satelity na orbitę naszej rodzimej planety.

Jak znaleźć zdjęcia satelitarne z określonej daty i godziny?

Spośród ponad 8000 satelitów wystrzelonych od czasu Sputnika prawie 2000 nadal pracuje. Zdjęcia Ziemi wykonane przez te satelity mają wiele zastosowań. Zastosowania sięgają od przyziemnych, takich jak wykorzystanie danych do zarządzania ruchem, przez osobiste, takie jak dokładne zobaczenie, kiedy zburzyli twój stary dom, do bardziej ezoterycznych, takich jak tak zwana archeologia kosmiczna.

Do niedawna znalezienie uporządkowanej biblioteki wcześniejszych zdjęć satelitarnych było bardzo trudne, ale w ciągu ostatnich kilku lat liczba dostępnych opcji zaczęła rosnąć. Wymieniliśmy tutaj kilka łatwiejszych w użyciu opcji, dzięki czemu możesz rozpocząć podróż w przeszłość.

ATSIII_10NOV67_153107

Google Earth Pro

Najpierw upewnij się, że pobrałeś najnowszą wersję Google Earth Pro. Ta wersja Google Earth jest dostępna tylko na komputerach stacjonarnych i może działać na komputerach PC, Mac lub Linux.

Alternatywnie możesz pobrać Google Earth na telefon z systemem iOS lub Android. Wersja przeglądarki nie dostarcza obecnie niczego poza najnowszym dostępnym obrazem.

Po kliknięciu tego linku kliknij „Google Earth Pro na komputerze”, a strona automatycznie przewinie się w dół. Kliknij „Pobierz Earth Pro na komputer”, a po zakończeniu pobierania uruchom instalatora.

Otwórz Google Earth Pro i znajdź na mapie interesującą Cię lokalizację. Możesz wpisać go w pasku wyszukiwania w lewym górnym rogu lub obracać kulą ziemską wokół siebie, aż znajdziesz to, czego szukasz.

Teraz, gdy masz już lokalizację, kliknij „Widok” na górnym pasku menu, a następnie kliknij „Zdjęcia historyczne”. Alternatywnie możesz kliknąć przycisk z zegarem i zieloną strzałką idącą w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Powinieneś teraz zobaczyć pasek w lewym górnym rogu obrazu mapy, który jest osią czasu wszystkich dostępnych zdjęć satelitarnych dla wybranej lokalizacji. Pionowe linie na osi czasu to różne daty, dla których mają zdjęcia. Domyślnie suwak będzie przesunięty maksymalnie w prawo, czyli najnowszy, jaki mają.

oś czasu

Możesz kliknąć przyciski powiększenia na osi czasu, aby skrócić ramy czasowe objęte paskiem, co może być pomocne, jeśli dostępnych jest wiele obrazów z okresu, na który patrzysz. Również zmiana poziomu powiększenia na samej mapie zapewni ci inny zakres opcji do wyboru.

Tutaj możemy zobaczyć trzy zdjęcia z trzech różnych dat, wykonane nad miastem Irvine w Kalifornii. Pierwsze zdjęcie pochodzi z 1994 roku.

irvine1994

Kolejny pochodzi z 2005 roku

irvine2005

I wreszcie najnowszy, z 2018 roku.

irvine2018

Jak widać na pasku osi czasu, im bliżej dnia dzisiejszego jest zazwyczaj więcej dostępnych zdjęć, ponieważ obecnie jest o wiele więcej satelitów wykonujących zdjęcia Ziemi w znacznie wyższej rozdzielczości niż 20 czy 30 lat temu. Im dalej się cofasz, tym trudniej będzie znaleźć przyzwoite obrazy.

Wayback Living Atlas firmy Esri

Chociaż sięga tylko do 2014 roku, jest to cyfrowe archiwum wszystkich obrazów świata, które do tej pory skompilowała firma Esri, produkująca oprogramowanie do mapowania. Ma dużą liczbę zdjęć z ostatnich pięciu lat, więc jeśli to, czego szukasz, jest stosunkowo nowe, istnieje duża szansa, że ​​mają dla Ciebie zdjęcie. Zapewnia również dostępne informacje o takich rzeczach, jak dane demograficzne, ruch drogowy i pogoda, i są stale dodawane w miarę pojawiania się nowych zdjęć.

Po przejściu do lokalizacji, która Cię interesuje, możesz skorzystać z listy po lewej stronie ekranu, aby wybrać aktualizacje obrazów, które obejmują obszar, na który patrzysz. Pokazuje również podgląd zmian między obrazem, na który patrzysz, a innymi na liście.

w drodze powrotnej

Landviewer

Ta oparta na chmurze przeglądarka zdjęć satelitarnych oferuje szeroką gamę dostępnych źródeł, od bezpłatnych satelitów, takich jak Landsat, po komercyjne, takie jak SpaceView. Zapewnia szereg filtrów i opcji, takich jak wyświetlanie tylko obrazów bez zachmurzenia lub używanie filtra podczerwieni do podświetlania roślinności. Filtry znajdują się po prawej stronie ekranu i udostępniają kalendarz do przejrzenia, który informuje, z jakich dni mają obrazy.

Landviewer pozwala na obejrzenie tylko 10 scen, zanim będziesz musiał zacząć płacić za usługę, a obrazy o najwyższej rozdzielczości są również zablokowane za zaporą, ale zakres opcji nadal sprawia, że ​​jest to solidny wybór.

Landviewer

Na szczycie świata

Oto kilka łatwych w użyciu opcji, które znaleźliśmy. Jeśli znalazłeś preferowaną usługę, daj nam znać w komentarzach poniżej. Pamiętaj też, aby powiedzieć nam, z jakich historycznych zdjęć satelitarnych będziesz korzystać na razie, skoro wiesz, jak je znaleźć.