Jak znaleźć duplikaty w Zdjęciach Google

Zdjęcia Google to jedna z bardziej popularnych opcji przechowywania zdjęć w chmurze, mimo że każdy „nowy” plik obrazu wlicza się teraz do Twojego limitu. Aplikacja w chmurze zawiera 15 GB bezpłatnego miejsca, podobnie jak Dysk Google (oddzielna baza danych w chmurze), oraz możliwość automatycznego tworzenia kopii zapasowych wszystkich zdjęć. Czasami jednak może się okazać, że masz zduplikowane zdjęcia, które zajmują cenne miejsce w chmurze. Co więc możesz zrobić, aby to naprawić i dlaczego tak się dzieje?

Jak znaleźć duplikaty w Zdjęciach Google

Odpowiedź brzmi, że obecnie nie można usunąć duplikatów Zdjęć Google za pomocą procesu wsadowego lub aplikacji innej firmy . Duplikaty z magazynu w chmurze Zdjęć Google można usunąć tylko ręcznie.

Dlaczego publikujesz ten artykuł? Dzieje się tak, ponieważ wiele osób szuka sposobu na zbiorcze usuwanie duplikatów w Zdjęciach Google. Muszą wiedzieć, że obecnie nie ma możliwości ich usunięcia poza ręcznym procesem.

Teraz, po usunięciu odrobiny szczegółów, czytaj dalej, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o tym, dlaczego otrzymujesz zduplikowane obrazy w Zdjęciach Google (aby pomóc Ci kontrolować problem), jak usuwać obrazy w chmurze i inne elementy informacji o Zdjęciach Google.

Dlaczego zdjęcia są duplikowane w Zdjęciach Google?

Google kocha swoją sztuczną inteligencję i algorytmy. Ma specjalny kod, który wykrywa unikalny kod skrótu każdego obrazu, aby zapewnić, że dokładne, identyczne zdjęcia nie zostaną przesłane dwukrotnie. Jeśli jednak dokonałeś jakichkolwiek zmian w zdjęciu, jego kod skrótu ulegnie zmianie i zostanie ponownie przesłany. Zmiany obejmują również przycinanie, edycję, dodawanie naklejek, uszkodzone lub zmodyfikowane metadane EXIF, a czasami nawet przypadkowe lub uszkodzone zmiany strefy czasowej urządzenia podczas funkcji kopiowania/wklejania. Po wprowadzeniu którejkolwiek z powyższych zmian w zdjęciu lub filmie domowym Zdjęcia Google najprawdopodobniej potraktują to jako zupełnie nowy obraz.

Innym powodem, dla którego zdarzają się duplikaty, jest wycofanie Picasy przez Google w 2016 r. Zdjęcia Google przesłały wszystkie obrazy Picasy, co nie uruchomiło algorytmu zapobiegającego duplikacjom, co oznacza, że ​​możesz mieć wiele zduplikowanych zdjęć.

zdjęcia Google

Jak znaleźć zduplikowane zdjęcia

Niestety nie ma automatycznego sposobu na znalezienie zduplikowanych obrazów w Zdjęciach Google, więc będziesz musiał sam je znaleźć. Kiedyś było kilka aplikacji, które mogły to za Ciebie obsłużyć, ale ponieważ Google oddzieliło miejsca na Dysku Google i Zdjęcia Google w lipcu 2019 r., Teraz działają one tylko na Dysku Google.

Na szczęście Zdjęcia Google porządkują obrazy według metadanych, co ogólnie ułatwia znalezienie duplikatów. Jednak obowiązują pewne wyjątki! Oto jak znaleźć i usunąć duplikaty Zdjęć Google na komputerach PC, Mac, Android i iOS.

Usuń duplikaty zdjęć Google na komputerze PC lub Mac

  1. Otwórz przeglądarkę internetową i przejdź do zdjęć Google.

  2. Kliknij na "Zdjęcia" link w lewym menu nawigacyjnym — jeśli nie został jeszcze wybrany.

  3. Przewiń zdjęcia, aż znajdziesz duplikat do usunięcia. Zaznacz obraz, a następnie powtórz dla innych żądanych kopii.

  4. Kliknij na "Śmieci" w prawym górnym rogu i wybierz "Przenieść do kosza" aby przenieść wszystkie wybrane duplikaty. Pamiętaj, że spowoduje to również usunięcie obrazów ze wszystkich urządzeń i ich udostępnionych lokalizacji.

Usuń duplikaty zdjęć Google na urządzeniu mobilnym

  1. Otwórz aplikację Zdjęcia Google na ekranie głównym telefonu lub w menu aplikacji.

  2. Stuknij w "Zdjęcia" w lewym dolnym rogu ekranu, jeśli jeszcze nie wybrano.

  3. Wyszukaj duplikaty i zaznacz je zgodnie z potrzebami.

  4. Stuknij ikonę „Kosz” w prawym górnym rogu ekranu. Potwierdź przeniesienie wybranych plików do kosza.

Powyższa metoda usunie wybrane obrazy z pamięci Zdjęć Google, umieszczając je w koszu. Zdjęcia przeniesione do kosza pozostaną tam przez 60 dni, więc jeśli popełnisz błąd i usuniesz niewłaściwy obraz, możesz go szybko przywrócić w tym czasie.

Podsumowując, pozbycie się duplikatów zdjęć Google Photo nie jest tak łatwe, jak kiedyś. Jednak Google wdrożył swój algorytm wykrywania, aby zapewnić, że identyczne zdjęcia lub filmy nie zostaną przesłane dwukrotnie. Niestety, nadal możesz znaleźć pewne duplikaty z powodu usterek, ręcznie skopiowanych plików na innym urządzeniu, prób odzyskiwania, edycji i innych scenariuszy, które mogą zmienić metadane. Ponieważ program Picasa nie żyje, nie masz już żadnych zmartwień, chyba że przeniesiesz stare obrazy do Zdjęć Google.