Jak znaleźć numer rozliczeniowy banku w Internecie?

Numery rozliczeniowe banku to przestarzała technologia, która została zmodyfikowana tak, aby pozostała aktualna przez kilkaset lat po pierwotnym wprowadzeniu. Znany również jako ABA Routing Transit Number (ABA RTN), dziewięciocyfrowy numer odgrywa ważną rolę w transakcjach finansowych.

Jak znaleźć numer rozliczeniowy banku w Internecie?

Wiele transakcji finansowych, które możesz wykonać online, wymaga podania numeru rozliczeniowego Twojego konta bankowego. Jeśli potrzebujesz znaleźć numer rozliczeniowy swojego banku, pomocne mogą być źródła internetowe wymienione poniżej.

Numer rozliczeniwy banku

Numer rozliczeniowy banku to dziewięciocyfrowy numer, który jest zasadniczo numerem identyfikacyjnym pojedynczego banku. Nadal znajduje się na czekach i jest również używany w przelewach bankowych, płatnościach za rachunki i wpłatach bezpośrednich. W użyciu jest prawie 27 000 numerów rozliczeń bankowych, a każdy bank w kraju ma jeden lub więcej z nich. Chociaż istnieje teoretyczny limit pięciu numerów rozliczeniowych banku na instytucję, fuzje i przejęcia oznaczają, że większość dużych banków ma znacznie więcej.

Znajdź numer rozliczeniowy swojego banku

Istnieje kilka sposobów na znalezienie numeru rozliczeniowego banku, jeśli go potrzebujesz.

 1. Na czeku papierowym numer rozliczeniowy banku to dziewięciocyfrowy numer obok numeru konta. Niektóre banki umieszczają go po lewej stronie ciągu liczbowego, podczas gdy inne umieszczają go pośrodku.
 2. Numer rozliczeniowy banku możesz sprawdzić na stronie swojego konta internetowego. Różne banki umieszczają je w różnych miejscach, więc nie ma jednego miejsca, w którym można by sugerować ich szukanie.
 3. Możesz skontaktować się z obsługą klienta banku i zapytać ich.
 4. Sprawdź swoją aplikację bankową, jeśli jej używasz.
 5. Sprawdź swoje papierowe wyciągi bankowe, jeśli z nich korzystasz.
 6. Możesz wyszukiwać online lub numer rozliczeniowy swojego banku. Istnieją strony internetowe, które gromadzą te informacje i wyświetlają je. Często łatwiej jest znaleźć informacje na tych stronach niż na stronie banku, ale nie ma gwarancji, że te strony osób trzecich są aktualne.

Znajdź numer rozliczeniowy swojego banku online

Istnieje wiele zasobów internetowych, które mogą pomóc w znalezieniu numeru rozliczeniowego banku. Duże banki mają zwykle różne numery rozliczeniowe dla swoich oddziałów w różnych stanach.

Oto niektóre strony internetowe z numerami rozliczeniowymi głównych banków:

 • Ścigaj bank
 • Bank USA
 • Bank Ameryki
 • Bank PNC
 • Citibank
 • Wells Fargo
 • Kapitał pierwszy

Stowarzyszenie American Bankers Association oferuje usługę zapytań internetowych, która również może pomóc. Najpierw musisz zaakceptować warunki, przewijając stronę pośrodku, a następnie nacisnąć „Zgadzam się”. Możesz znaleźć numer rozliczeniowy banku według nazwy i miasta lub znaleźć bank według numeru rozliczeniowego.

O numerze rozliczeniowym banku

Numer rozliczeniowy został wprowadzony przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bankowców w 1911 roku. Pierwotnie miał on identyfikować bank lub instytucję, która oferowała instrumenty płatnicze, takie jak czeki. Był to ważny krok, aby umożliwić bankom w Stanach Zjednoczonych koordynację transakcji ze sobą. Pierwotnie numer nie tylko identyfikował bank, ale pozwalał sprawdzić, gdzie znajdował się bank. Pomysł polegał na tym, aby sortowanie i wysyłka czeków były szybkie i proste, aby instytucje finansowe były jak najbardziej wydajne. Mimo że są teraz używane znacznie rzadziej, numer rozliczeniowy banku jest nadal używany.

Każdy numer rozliczeniowy banku jest unikalny dla banku i stanu. Niektóre z powyższych linków będą zawierać listy stanów, w których obecny jest każdy bank, oraz odpowiadający im numer rozliczeniowy banku.

Numer rozliczeniowy banku używa głównie formatu MICR (Magnetic Ink Character Recognition). Numer jest drukowany na czeku za pomocą atramentu magnetycznego, który można odczytać maszynowo. Pomaga to w przetwarzaniu ręcznym lub maszynowym. Pierwsze cztery cyfry to symbol routingu Rezerwy Federalnej. Kolejne cztery to identyfikator instytucji ABA, a ostatnia cyfra to cyfra kontrolna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o numerze rozliczeniowym banku, strona z numerem tranzytowym w Wikipedii zawiera wszystko, czego potrzebujesz.

Co jeszcze muszę wiedzieć o numerze rozliczeniowym banku?

Powyższe to prawdopodobnie wszystko, co kiedykolwiek będziesz musiał wiedzieć o swoim numerze rozliczeniowym banku. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać podczas konfigurowania płatności, które tego wymagają, jest to, że liczba może się zmienić. To, że zawsze używałeś tego samego numeru rozliczeniowego banku, nie oznacza, że ​​zawsze będziesz używać tego samego.

Zmiany wewnętrzne w banku czasami powodują zmianę numeru rozliczeniowego banku stanu. Powinni powiadomić Cię z wyprzedzeniem, abyś mógł wprowadzić niezbędne zmiany, ale warto to sprawdzić przed skonfigurowaniem nowej płatności.

Gdy zmieni się numer rozliczeniowy banku, jak najszybciej zaktualizuj istniejące płatności, aby odzwierciedlić nowy numer rozliczeniowy banku. Chociaż istnieje długi okres karencji podczas zmiany numerów rozliczeniowych banku, sensowna jest zmiana go tak szybko, jak to możliwe.

Poza tym numer rozliczeniowy banku to tylko dodatkowy ciąg cyfr, który należy dodać do formularza podczas dokonywania wpłaty lub konfigurowania płatności.

Czy jest coś jeszcze, co chciałbyś wiedzieć o swoim numerze rozliczeniowym banku? Zapytaj nas poniżej, czy jest!