Jak filtrować według koloru w Arkuszach Google

Google wdrożyło swoją pierwszą wersję testową Arkuszy w 2006 roku i szybko rozszerzyło wersję testową do wersji funkcjonalnej, z której obecnie korzysta wiele osób. Użytkownicy arkuszy kalkulacyjnych lubią Arkusze, ponieważ jest to wszechstronne narzędzie z krzywą szybkiego uczenia się i wieloma funkcjami.

Jak filtrować według koloru w Arkuszach Google

Rzeczywistość jest taka, że ​​każdy program jest działaniem balansującym między wieloma czynnikami – trudnością krzywej uczenia się, zestawem funkcji, niezawodnością programu, kosztem programu i tak dalej.

Żaden program nie jest doskonały; wszyscy muszą dokonywać kompromisów między obszarami wydajności. Tak więc, podczas gdy Arkusze Google mają bardzo niską krzywą uczenia się i idealną cenę (bezpłatnie!), jest to zrównoważone przez nieco ograniczony zestaw funkcji. Arkusze są prawie tak bogate w funkcje, jak Excel, chociaż trudniej jest robić bardziej zaawansowane rzeczy, takie jak tabele przestawne z Arkuszami w porównaniu do Excela, a Arkusze nie mają tak wielu funkcji.

Dla większości użytkowników to nigdy nie jest problem… aż do momentu, w którym naprawdę potrzebujesz funkcji, której Arkusze nie mają wbudowanej.

Na szczęście istnieją sposoby na obejście ograniczeń Arkuszy. Jedną z funkcji, której pragnie wielu użytkowników, jest możliwość filtrowania według kolorów. W tym artykule pokażę Ci kilka różnych sposobów filtrowania według koloru w Arkuszach Google.

Czy istnieje sposób filtrowania według koloru w Arkuszach Google?

Tak, w rzeczywistości istnieje co najmniej kilka różnych sposobów filtrowania według kolorów w Arkuszach.

Arkusze mają potężne narzędzie do formatowania warunkowego, ale opierają się na danych przechowywanych w komórkach, a nie na atrybutach komórki, takich jak kolor. Aby uzyskać pełniejsze spojrzenie na formatowanie warunkowe, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po formatowaniu warunkowym w Arkuszach.

Wydawałoby się więc, że nie ma możliwości filtrowania według koloru komórki w Arkuszach, ale można to zrobić na kilka różnych sposobów.

Jednym ze sposobów jest użycie skryptu do identyfikacji komórek na podstawie ich koloru, a następnie zapisanie wartości szesnastkowej tego koloru w innej komórce; możesz następnie filtrować na podstawie zawartości TEJ komórki i uzyskać wynik wyglądający tak samo, jakbyś filtrował według koloru.

Drugie podejście wykorzystuje dodatki do Arkuszy; istnieje kilka dobrych, które zawierają tę funkcjonalność. Pokażę Ci, jak korzystać z obu tych metod.

Jak filtrować w Arkuszach Google?

To podejście jest przeznaczone dla użytkowników zorientowanych bardziej technicznie lub zaawansowanych użytkowników Aplikacji Google, ponieważ wykorzystuje ono skrypt Google App Script z Edytorem skryptów Google do tworzenia funkcji, którą można wywołać z Arkuszy Google.

W tym przykładowym scenariuszu masz arkusz, który zawiera wszystkie zaległe zgłoszenia (sposób śledzenia problemów z obsługą klienta), oznaczony kolorami według priorytetu: niski, średni, wysoki i pilny. W tym scenariuszu przydatne może być sortowanie według koloru, a pomysł można zastosować w dowolnej sytuacji, w której można posortować arkusz według koloru.

Pierwsza metoda to użycie skryptów Google Apps, które mogą być przydatne dla technicznych użytkowników i zaawansowanych użytkowników Google Apps, ponieważ zapewniają dużą elastyczność i możliwość rozszerzenia możliwości Arkuszy Google.

Większość użytkowników Arkuszy będzie chciała przejść do „Dodatku”, który jest znacznie łatwiejszy i szybszy do wdrożenia. Dodatki to często najłatwiejszy sposób na wykonanie zadań, które nie są podstawową funkcją Arkuszy Google.

Metoda skryptów Google Apps

Zacznijmy od skopiowania i wklejenia samego skryptu do Edytora skryptów Google Apps.

 1. Najpierw otwórz Arkusze Google w arkuszu, który chcesz filtrować.
 2. Następnie wybierz Edytor skryptów z Narzędzia menu rozwijane.
 3. Skopiuj i wklej następujący kod:

funkcja GetCellColorCode(wejście)

{

var ss = Aplikacja Arkusza kalkulacyjnego.getActiveSpreadsheet();

var komórka = ss.getRange(wejście);

var wynik = komórka.getBackground();

zwróć wynik

}

Możesz teraz wywołać funkcję utworzoną w Google Apps Script z komórek w arkuszu.

Wywołaj funkcję z arkusza

Teraz, gdy masz gotowy skrypt, możesz wywołać funkcję w skrypcie z Arkusza. Najpierw jednak utwórz specjalną kolumnę o nazwie „kolory” lub coś w tym rodzaju.

Arkusz Google

Aby pobrać te kody szesnastkowe, użyj następującego wywołania funkcji w każdej komórce zawierającej wiersz z kodem koloru komórki, w tym przypadku C2:

= PobierzKodKoloruKomórki("B"&ROW())

Zwróć uwagę, że parametry odwołują się do B, czyli do kolumny oznaczonej kolorem i od wiersza. W tym przykładzie jest to kolumna B, ale oczywiście dostosuj numer kolumny, aby pasował do twojej sytuacji.

Następnie możesz po prostu skopiować funkcję do każdej z pozostałych komórek w tej kolumnie. W rezultacie będziesz mieć kolumnę kodów szesnastkowych, po jednym dla każdego koloru wybranego do kodowania kolorów.

Utwórz filtr

Teraz, gdy masz już ukończony skrypt i wywołanie funkcji w Arkuszu, utworzysz filtr, dzięki któremu będziesz mógł filtrować według jednego lub więcej kolorów:

 1. Wybierz nagłówek kolumny kolorów.
 2. Od Dane menu rozwijane, wybierz Utwórz filtr
 3. Następnie wyczyść kody szesnastkowe kolorów, których chcesz użyć w filtrze.
 4. Na koniec wybierz jeden lub więcej kolorów (kody szesnastkowe), które chcesz zobaczyć.filtruj według koloru

Spowoduje to zwrócenie wszystkich wierszy, w których priorytet był pilny (pomarańczowy). Oczywiście możesz wybrać dowolny kolor lub więcej niż jeden kolor, w zależności od tego, co chcesz zobaczyć w Arkuszu.

pomarańczowy filtr

Zaawansowanym użytkownikom korzystanie z rozwiązania Google Apps Script zapewnia dużą elastyczność i możliwość rozszerzenia możliwości Arkuszy Google. Większości użytkowników łatwiej jest po prostu użyć dodatku.

Korzystanie z dodatku Sort Range Plus

Znalazłem działający dodatek sortowania według koloru na stronie dodatków Arkuszy Google. Zaletą tego dodatku jest to, że może sortować według koloru komórki lub koloru tekstu, ale wadą jest to, że nie można zmienić kolejności ani go dostosować.

 1. Odwiedź stronę Sort Range Plus i wybierz niebieski przycisk + Free w prawym górnym rogu, aby go zainstalować.
 2. Zaznacz komórki w arkuszu, które chcesz posortować według kolorów.
 3. Wybierz Dodatki i Zakres sortowania Plus.
 4. Wybierz Zakres sortowania.
 5. Użyj dodatku do sortowania.

W ustawieniach aplikacji możesz zmienić kolejność sortowania na jeden z trzech gotowych typów, co daje trochę możliwości dostosowywania.

Korzystanie z dodatku ColorArranger

Kolejnym przydatnym dodatkiem do Arkuszy jest Color Arranger. ColorArranger umożliwia sortowanie Arkuszy przy użyciu wizualnej reprezentacji koloru tła komórek.

Główne funkcje dodatku obejmują sortowanie według dużej liczby kolorów, automatyczne wykrywanie danych i kolumn sortowania, opcję „najbliższego dopasowania”, która zbliża do siebie podobne kolory oraz dostrajanie kolejności sortowania poprzez przeciąganie kolorów na palecie .

Korzystanie z ColorArranger jest proste. Po prostu załaduj arkusz, przypisz kolory do kolumny danych i wybierz Dodatki-> Aranżer kolorów->Sortuj według kolorów. Pojawi się okno dialogowe z automatyczną detekcją kolumny danych. Porada dla czytelnika TechJunkie Sekhara za poinformowanie nas o tym dodatku!

Mamy sporo artykułów na temat Arkuszy Google na TechJunkie, które mają pomóc Ci rozwinąć umiejętności, w tym te artykuły instruktażowe:

 • Przewodnik po funkcjach Arkuszy
 • Jak ukryć kolumny w Arkuszach Google
 • Jak dodać wykres i edytować legendę w Arkuszach Google
 • Korzystanie z tabel przestawnych w arkuszach!

Mam nadzieję, że znalazłeś ten pomocny przewodnik dotyczący używania koloru komórki jako narzędzia do sortowania i filtrowania w Arkuszach Google. Jeśli masz własne sugestie, jak to zrobić, podziel się nimi z nami w sekcji komentarzy poniżej!