Jak obrócić ekran laptopa lub komputera: odwróć wyświetlacz na bok

Obraz 1 z 5

Jak obrócić ekran laptopa lub komputera: odwróć wyświetlacz na bokJak obrócić ekran laptopa lub komputera: odwróć wyświetlacz na bok
Jak obrócić ekran laptopa lub komputera PC 2
Jak obrócić ekran laptopa lub komputera PC
Jak obrócić ekran laptopa lub komputera PC 3
Jak obrócić ekran laptopa lub komputera PC 4

Większość aplikacji na laptopy lub komputery PC działa doskonale w trybie poziomym. Czasami jednak pozycja ekranu może utrudniać Twoją produktywność – zwłaszcza jeśli chcesz pracować z informacjami w wysokim i cienkim oknie.

W takich sytuacjach – zakładając, że masz monitor, który można przestawić w tryb portretowy – warto obrócić okno robocze o 180 stopni. W tym krótkim przewodniku wyjaśniono, jak obrócić pulpit na bok, aby zapewnić wydajną pracę.

Czasami przydatne jest odwracanie ekranów, aby pracownicy pamiętali o blokowaniu ich, gdy odchodzą. Bez względu na powód – nawet jeśli jesteś odbiorcą gagu biurowego przeprowadzonego przez nieuprzejmego kolegę – obrócenie ekranu o 90 ° jest łatwym zadaniem, a tutaj omówiliśmy kilka sposobów, aby to zrobić.

Jak obrócić ekran laptopa lub komputera za pomocą klawiatury

Jeśli używasz systemu Windows 7, 8 lub 10, możesz w dowolnym momencie szybko obrócić ekran o 90 °, 180 ° lub 270 °, naciskając trzy klawisze.

Jak obrócić ekran laptopa lub komputera PC
  1. Po prostu przytrzymaj Ctrl + Alt a następnie wybierz klawisz strzałki w którą stronę chcesz ustawić swój laptop lub ekran komputera.
  2. Twój monitor na chwilę zgaśnie i po kilku sekundach powróci w innej orientacji. Aby przywrócić to z powrotem do oryginalnych ustawień, naciśnij Ctrl + Alt + strzałka w górę.

Ta kombinacja klawiatury obróci cały ekran i wszystkie otwarte aplikacje.

Ta funkcja jest dostępna tylko na urządzeniach, które ją obsługują, możesz sprawdzić swój Ustawienia grafiki Intel aby sprawdzić, czy Twoje urządzenie to robi.

Jak sprawdzić ustawienia grafiki Intel w systemie Windows

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na pulpicie i wybierz Ustawienia grafiki Intel.

2. Będziesz chciał wybrać Opcje i wsparcie.

3. Następnie wybierz Menedżer klawiszy skrótów.

4. Szukasz skrótów do obracania ekranu, jeśli ich nie ma, oznacza to, że Twoje urządzenie ich nie obsługuje.

Jeśli to nie zadziała, musisz użyć jednej z poniższych metod.

Jak obrócić ekran laptopa lub komputera za pomocą panelu sterowania

Możesz uzyskać dostęp do panelu sterowania, aby odwrócić ekran, ale uważaj, przełączenie go z powrotem będzie strasznie trudne, ponieważ nie tylko wygląd zostanie odwrócony, ale także ruchy myszy.

  1. Innym sposobem na obrócenie ekranu jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pulpicie systemu Windows i wybranie Ustawienia wyświetlania z wyświetlonego menu rozwijanego. Zmiana orientacji ekranu za pomocą Panelu sterowania jest równie prosta. Naciśnij klawisz Windows i wpisz „Rozdzielczość ekranu" następnie naciśnij Wchodzić.

Alternatywnie, jeśli używasz systemu Windows 7, możesz kliknąć Start > Panel sterowania > Wyświetlacz > Rozdzielczość ekranu.

Jak obrócić ekran laptopa lub komputera PC 3

2. Z tego miejsca wybierz monitor, który chcesz obrócić z rozwijanego menu Wyświetlacz, a następnie wybierz Portret lub Krajobraz w polu Orientacja.

3. Możesz również uzyskać dostęp do tych ustawień, używając Wygraj + ja skrót klawiaturowy, a następnie kliknięcie System. Tutaj możesz wybrać orientację wyświetlacza.

Jak obrócić ekran laptopa lub komputera PC za pomocą panelu sterowania grafiki i multimediów firmy Intel

Wyświetlacz można również obracać za pomocą panelu sterowania karty graficznej. (Pamiętaj, że istnieje zbyt wiele różnych pakietów oprogramowania, aby wymienić każdy z nich z osobna, więc potraktuj to jako ogólny przewodnik).

Jak obrócić ekran laptopa lub komputera PC 4
  1. Skrót do graficznego panelu sterowania można znaleźć w kilku miejscach. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybranie odpowiedniej opcji zapewni dostęp do paneli sterowania kart graficznych Intel, Nvidia lub AMD, ale sterowniki graficzne i oprogramowanie często dodają ikony do zasobnika systemowego po prawej stronie paska zadań. Dwukrotne kliknięcie tych ikon lub kliknięcie prawym przyciskiem myszy zwykle daje dostęp do panelu sterowania, a także często do szerokiej gamy innych opcji. Zręcznie, niektóre pozwalają również kliknąć prawym przyciskiem myszy odpowiednie ikony i wybrać obrót ekranu z menu rozwijanego. Panel sterowania NVidia
  2. Po otwarciu odpowiednich paneli sterowania należy przejrzeć menu „wyświetlacz” lub „pulpit”, aby znaleźć opcję obracania monitora. Dokładna lokalizacja różni się w zależności od producenta, więc szybkie wyszukiwanie wkrótce zlokalizuje potrzebną opcję.
Jak obrócić ekran laptopa lub komputera PC 2

Blokowanie ekranu

Możesz zablokować ekran, aby się nie obracał. Jeśli byłeś odbiorcą zbyt wielu biurowych żartów lub po prostu chcesz zapobiec przypadkowemu przewróceniu ekranu przez nowego użytkownika końcowego, po prostu zablokuj obrót ekranu.

Aby to zrobić:

  1. Kliknij Ikona centrum akcji.

Możesz także kliknąć Okna + A klawisze, aby otworzyć Centrum akcji.

2. Następnie kliknij Blokada obrotu.

Po wykonaniu tych samych czynności należy wykonać te same czynności, aby odblokować funkcje obracania ekranu.

Orientacja ekranu jest zablokowana

Kilku użytkowników stwierdziło, że ich ekran utknął w jednej orientacji. Skróty klawiszowe nie działają, aby to naprawić, a wiele razy użytkownik nie może nawet wprowadzić hasła, aby uzyskać dostęp do swojego komputera. Przyjrzyjmy się niektórym opcjom, jeśli ekran utknął w jednej orientacji, a powyższe metody nie działają dla Ciebie.

Oprócz wyłączenia komputera (co prawdopodobnie nie zadziała, ponieważ system zapamięta swoją ostatnią orientację), możesz spróbować odłączyć urządzenia peryferyjne, odczekać kilka minut, a następnie podłączyć je ponownie. Może to zmusić system do ponownego uruchomienia za pomocą prawidłową orientację.

  1. Jeśli obracanie ekranu nie działa, możesz przejść do rejestru systemu, używając Wygraj + R skrót klawiszowy.
  2. Następnie wpisz „regedit‘w pudełku i uderz Wchodzić aby otworzyć nowe okno. Rejestr systemu Windows
  3. Stąd podążaj ścieżką: ‘HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/bieżąca wersja/autorotacja‘.

4. Kliknij dwukrotnie Ostatnia Orientacja i wejdź 0 w polu wartości. Powinno to pomóc w zresetowaniu orientacji ekranu. Ten proces jest niezwykle trudny do naśladowania, jeśli ekran jest do góry nogami lub nawet na boki. Jeśli nic innego nie działa, fizycznie obróć monitor, aby ułatwić wykonanie tych kroków.

Często Zadawane Pytania

Oto kilka odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Czy ekran się cofnie, jeśli wyłączę komputer?

Nie, w większości przypadków uruchomi się ponownie z tą samą orientacją, której ostatnio używałeś. Jedynym sposobem na jego cofnięcie byłoby użycie jednej z powyższych metod.

Mój ekran utknął i nie będzie się obracał po najnowszych aktualizacjach. Co mogę zrobić?

Jeśli ekran nie obraca się już po aktualizacji, najpierw sprawdź, czy funkcja obracania nie jest zablokowana. Jeśli tak nie jest, wykonaj powyższe kroki za pomocą Panelu sterowania Intel.

Mój ekran nadal się nie obraca, co jeszcze mogę zrobić?

Jeśli funkcja blokady obrotu jest wyłączona i wypróbowałeś panel sterowania, wyłącz i włącz urządzenie, aby sprawdzić, czy problem sam się rozwiąże. Jeśli nie, spróbuj odłączyć urządzenia peryferyjne i podłączyć je ponownie.

Na koniec użyj wbudowanego oprogramowania firmy Microsoft do rozwiązywania problemów, aby sprawdzić czujniki. Jeśli na komputerze występuje problem ze sterownikiem, może to spowodować, że orientacja ekranu na komputerze przestanie działać prawidłowo. Możesz samodzielnie zmienić sterownik, sprawdzić gwarancję producenta lub skontaktować się z warsztatem w celu uzyskania dalszej pomocy.

Co się stanie, jeśli mam dwa ekrany i tylko jeden z nich jest odwrócony?

W większości przypadków możesz kliknąć ekran, który wymaga dostosowania, i użyć klawiatury, aby rozwiązać problem dla tego jednego ekranu. Alternatywą byłoby przejście do panelu sterowania, wybranie ekranu, który należy obrócić, i wybranie orientacji.

Jeśli problem nie zostanie natychmiast rozwiązany, spróbuj odłączyć urządzenia peryferyjne i ponownie podłączyć monitor do komputera.

Klawisz Ctrl+Alt+Strzałka nie działa, dlaczego?

Jeśli powyższe skróty klawiszowe nie działają dla Ciebie, prawdopodobnie karta graficzna Twojego komputera nie obsługuje tej funkcji. Możesz sprawdzić funkcje, używając skrótu klawiaturowego Ctrl+Alt+F12 i wybierając „Opcje i wsparcie”. Następnie kliknij menedżera skrótów i wyszukaj skrót klawiaturowy.

Obracanie ekranu

Jak już zauważyłeś, metoda obracania ekranu komputera lub laptopa zależy od systemu operacyjnego, a także używanej karty graficznej. Jeśli często obracasz ekran, warto nauczyć się klawiszy skrótów używanych do tego.

Czy udało Ci się obrócić ekran? Czy Twój ekran jest zablokowany i wypróbowałeś wszystkie sugestie? Zapraszam do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach poniżej.