Jak zaktualizować system z Windows XP do Ubuntu: najtańszy sposób na aktualizację z XP

Jak zaktualizować system z Windows XP do Ubuntu: najtańszy sposób na aktualizację z XP

Obraz 1 z 3

XP może być martwy, ale nie musisz wyciągać portfela, aby przejść na bezpieczniejszy system operacyjny

Będziesz chciał zwolnić trochę miejsca na nową instalację Ubuntu
Możesz wypróbować Ubuntu z

Aktualizacja do nowego systemu operacyjnego to przełom, a jeśli przenosisz się na nową wersję systemu Windows, jest to również wydatek. Zrozumiałe jest więc, że niektóre osoby i firmy nie przeniosły jeszcze swoich starych komputerów z systemu Windows XP, mimo że łatki bezpieczeństwa i wsparcie zostały ostatecznie odcięte na dobre.

Nie ma potrzeby trzymać się niebezpiecznie wrażliwego systemu operacyjnego. Aktualizacja może być znacznie łatwiejsza niż myślisz – a jeśli przełączysz się na dystrybucję Linuksa, zamiast przeskakiwać do systemu Windows 8, nie będzie cię to kosztować ani grosza, ponieważ system operacyjny i główne aplikacje są bezpłatne.

Na tych stronach zilustrujemy, jak łatwo jest przenieść stary komputer XP do najnowszej wersji przyjaznego dla użytkownika systemu operacyjnego Ubuntu Linux – i zasugerujemy, których programów używać w systemie Linux do codziennych zadań.

Jak zaktualizować system Windows XP do Ubuntu: Planowanie aktualizacji

Będziesz chciał zwolnić trochę miejsca na nową instalację Ubuntu

Zanim zaczniesz planować przejście na Ubuntu, pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie, czy nowszy system operacyjny faktycznie spełni Twoje potrzeby. Poniżej znajdziesz nasz przewodnik po różnych aplikacjach Ubuntu: większość codziennych zadań obliczeniowych jest dobrze omówiona, ale jeśli musisz pracować z konkretnym plikiem, może się okazać, że Windows jest jedyną opcją.

Zakładając, że Ubuntu jest dla Ciebie odpowiednie, najprostszym sposobem podejścia do aktualizacji jest skonfigurowanie systemu podwójnego rozruchu, pozostawiając XP nienaruszony. Nie zalecamy wyrabiania nawyku uruchamiania starej instalacji systemu Windows XP, ponieważ naraża to na zagrożenia bezpieczeństwa. Ale będziesz mieć bezpośredni dostęp do wszystkich swoich folderów Windows w Ubuntu, więc zrobienie tego w ten sposób oznacza, że ​​nie będziesz musiał się martwić o utratę jakichkolwiek danych osobistych podczas przenoszenia. Będziesz mieć również awaryjny powrót, jeśli pojawi się zadanie, którego nie można wykonać w Ubuntu (lub na innym komputerze).

Ponieważ XP i Ubuntu będą musiały wcisnąć się na twój dysk twardy, zalecamy trochę wolnego miejsca, aby zrobić miejsce dla nowego systemu operacyjnego. Użyj narzędzia Oczyszczanie dysku systemu Windows, aby usunąć niepotrzebne pliki tymczasowe i odinstalować wszelkie niechciane duże aplikacje. To także dobry moment, aby pozbyć się dużych plików osobistych, których nie potrzebujesz: użyj narzędzia takiego jak WinDirStat, aby zidentyfikować, co zajmuje najwięcej miejsca na dysku. Nie zapomnij opróżnić Kosza, gdy skończysz.

Jeśli nie możesz zwolnić więcej niż 10 GB, rozważ wyczyszczenie instalacji systemu Windows, aby dać miejsce Ubuntu. Jest to łatwe do zrobienia podczas procesu instalacji, ale jeśli planujesz skorzystać z tej drogi, najpierw wykonaj kopię zapasową plików na dysku zewnętrznym – i uważaj, aby ich nie przegapić.

Jak zaktualizować system z Windows XP do Ubuntu: Wybór i pobranie wersji Ubuntu

Ubuntu jest dostępny w różnych wersjach, ale najnowszą wersję na komputer można zawsze pobrać z głównej witryny Ubuntu. Najnowsza wersja – 14.04 LTS, nazywana „Trusty Tahr” – to wydanie „długoterminowego wsparcia”, które gwarantuje stabilność, z ciągłymi aktualizacjami bezpieczeństwa i wsparcia, do kwietnia 2019 roku.

Domyślne pliki do pobrania są 64-bitowe, ale jeśli nie masz więcej niż 4 GB pamięci RAM, zalecamy wybranie wersji 32-bitowej. Ogranicza to do około 3 GB użytecznej pamięci, ale obsługuje szerszy zakres oprogramowania i sterowników, więc możesz spodziewać się płynniejszej jazdy. Jeśli twój komputer jest naprawdę stary, procesor i tak może nie obsługiwać przetwarzania 64-bitowego.