Jak zainstalować nowy dysk twardy lub dysk SSD w komputerze?

Obraz 1 z 6

Jak zainstalować nowy dysk twardy lub dysk SSD w komputerze?Jak zainstalować dysk twardy
Porty dysku twardego
Porty płyty głównej
Jak zainstalować dysk twardy
Jak zainstalować dysk twardy
Jak zainstalować dysk twardy
 • Jak zbudować komputer: internetowy przewodnik po budowaniu własnego komputera od podstaw
 • Jak rozebrać obudowę komputera?
 • Jak zainstalować zasilacz?
 • Jak zainstalować płytę główną?
 • Jak zainstalować procesor Intel
 • Jak zainstalować procesor AMD
 • Jak/gdzie prawidłowo zainstalować kable/przewody PC do dysków SSD, przełączników panelowych i innych elementów
 • Jak zainstalować nowy dysk twardy lub dysk SSD w komputerze?
 • Jak zainstalować i używać dysku SSD (dysku półprzewodnikowego)
 • Jak zainstalować napęd optyczny
 • Jak zainstalować kartę graficzną
 • Jak zainstalować karty rozszerzeń
 • Jak złożyć obudowę komputera z powrotem?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na tradycyjny dysk twardy, czy na nowszy (i droższy) dysk SSD, zainstalowanie pamięci masowej na komputerze jest stosunkowo prostym zadaniem. Wkręcasz go w jedno z dedykowanych gniazd obudowy komputera, a następnie podłączasz kable zasilania i danych.

przewodnik po połączeniach hddpołączenia płyty głównej

WSKAZÓWKA: Jeśli instalujesz więcej niż jeden dysk twardy, podłącz ten, z którego chcesz uruchomić komputer, do portu SATA o najniższym numerze. BIOS domyślnie wybierze ten dysk twardy jako dysk rozruchowy.

1. Dopasuj dysk twardy do wnęki

zmieścić-twardy-dysk-do-zatoki

Aby zmieścić dysk twardy, potrzebujesz dodatkowej wnęki na napęd 3,5 cala. Uważaj, aby nie używać jednej z zewnętrznych wnęk, które mają wycięcie z przodu obudowy, ponieważ są one przeznaczone do czytników kart pamięci i napędów dyskietek.

Jeśli Twoja obudowa ma szyny napędowe lub mocowania bezśrubowe, musisz zapoznać się z instrukcją obsługi obudowy, aby dowiedzieć się, jak zamontować napęd. W innych przypadkach wsuń dysk twardy do zapasowej wnęki, aż otwory na wkręty z boku napędu zrównają się z otworami we wnęce. Dysk należy następnie zabezpieczyć czterema śrubami, po dwie z każdej strony. Wraz z dyskiem twardym lub obudową powinny być dostarczone odpowiednie śruby. Przykręć je mocno, aby zapobiec chybotaniu się dysku.

2. Podłącz kabel zasilający SATA

wtyczka-sata-zasilanie-do-hdd

Na poniższym obrazku widać złącze zasilania SATA na dysku twardym i zasilaczu. Znajdź właściwe złącze zasilacza i podłącz je z tyłu dysku twardego. Działa tylko w jeden sposób i klika, gdy jest podłączony. Podczas podłączania należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nacisk skierowany w dół może złamać zacisk otaczający złącze zasilania. Jeśli tak się stanie, wtyczka zasilania nie pozostanie na swoim miejscu.

3. Podłącz kabel danych SATA

hdd-plug-in-sata-kabel danych

W przeciwieństwie do IDE, SATA używa prostego i cienkiego złącza do przenoszenia danych. Twoja płyta główna zostanie dostarczona z kilkoma kablami SATA, więc wyjmij jeden z nich z pudełka. Podłącz go delikatnie do tylnej części dysku twardego. Podłączy się tylko w jeden sposób i kliknie, gdy zostanie prawidłowo podłączony. Zachowaj ostrożność podczas podłączania, ponieważ nacisk w dół może uszkodzić złącze i uniemożliwić prawidłowe podłączenie kabla SATA.

4. Podłącz kabel danych SATA do płyty głównej

podłącz-sata-kabel-do-płyty głównej

Następnie musisz znaleźć wolny port SATA na płycie głównej. Znajdują się one zwykle w prawym dolnym rogu planszy i są ponumerowane. Im niższa liczba, tym wyższy łańcuch rozruchowy znajduje się na dysku twardym. Jeśli instalujesz więcej niż jeden dysk twardy, upewnij się, że dysk, z którego zamierzasz uruchomić komputer, jest podłączony do portu o najniższym numerze. Sprawdź instrukcję płyty głównej, aby upewnić się, że wszystkie porty robią to samo; niektóre płyty mają porty zarezerwowane dla RAID.

Podłączenie kabla SATA jest łatwe, ponieważ można go podłączyć tylko w jeden sposób. Zatrzaśnie się, gdy kabel zostanie prawidłowo podłączony.

Jeśli chcesz dodać lub wymienić dysk twardy, możesz teraz kupić wewnętrzne dyski twarde w Amazon lub wyszukać je za pomocą Zakupów Google.