Jak/gdzie prawidłowo zainstalować kable/przewody PC do dysków SSD, przełączników panelowych i innych elementów

Obraz 1 z 8

Jak/gdzie prawidłowo zainstalować kable/przewody PC do dysków SSD, przełączników panelowych i innych elementówJak dopasować kable wewnętrzne?
Jak dopasować kable wewnętrzne?
Jak dopasować kable wewnętrzne?
Jak dopasować kable wewnętrzne?
Jak dopasować kable wewnętrzne?
Jak dopasować kable wewnętrzne?
Jak dopasować kable wewnętrzne?
Jak dopasować kable wewnętrzne?
 • Jak zbudować komputer: internetowy przewodnik po budowaniu własnego komputera od podstaw
 • Jak rozebrać obudowę komputera?
 • Jak zainstalować zasilacz?
 • Jak zainstalować płytę główną?
 • Jak zainstalować procesor Intel
 • Jak zainstalować procesor AMD
 • Jak/gdzie prawidłowo zainstalować kable/przewody PC do dysków SSD, przełączników panelowych i innych elementów
 • Jak zainstalować nowy dysk twardy lub dysk SSD w komputerze?
 • Jak zainstalować i używać dysku SSD (dysku półprzewodnikowego)
 • Jak zainstalować napęd optyczny
 • Jak zainstalować kartę graficzną
 • Jak zainstalować karty rozszerzeń
 • Jak złożyć obudowę komputera z powrotem?

Zainstalowałeś płytę główną i zasilacz, zainstalowałeś w procesorze i zamontowałeś moduły pamięci RAM. Teraz czas na podłączenie wszystkich przewodów na płytce. Dokładność na tym etapie ma kluczowe znaczenie, ponieważ wszelkie błędy mogą oznaczać, że komputer może nie działać tak, jak powinien, lub w ogóle się nie uruchamiać. Oto szczegóły.

Jak podłączyć kable do płyty głównej?

Podobnie jak podłączanie systemu kina domowego, komputery mają wiele kabli i przewodów, które powodują bałagan. Wiedza o tym, dokąd idzie każdy przewód lub złącze, jest niezbędna, a także zapewnienie prawidłowej kolejności. Wykonaj czynności wymienione poniżej, aby upewnić się, że każdy składnik działa poprawnie.

1. Gdzie podłączyć przewody przełącznika przycisku zasilania?

kabel przełącznika zasilania płyty głównej

Aby komputer włączał się po naciśnięciu przycisku zasilania, musisz podłączyć przełącznik zasilania do płyty głównej. Wśród luźnych kabli w twojej obudowie znajdziesz dwupinowe złącze, które zwykle jest oznaczone jako PWR SW, ale sprawdź instrukcję obsługi obudowy, jeśli nie masz pewności.

Przewody przełącznika zasilania muszą być połączone ze zworami zasilania na płycie głównej. Zazwyczaj kołki te znajdują się w prawej dolnej części i zwykle są nieoznaczone.

2. Jak prawidłowo podłączyć przewody przełącznika resetowania?

przełącznik resetowania połączenia płyty głównej

Jeśli obudowa komputera ma przełącznik resetowania, wtyczka jest podobna do przycisku zasilania i wyświetla RESET SW zamiast Power SW. To złącze umożliwia ponowne uruchomienie komputera po kłopotliwej awarii, ponieważ resetuje sprzęt i wymusza ponowne uruchomienie komputera.

Aby podłączyć przewody przycisku Reset, musisz znaleźć zworki na płycie głównej. Złącze zwykle znajduje się w pobliżu wyłącznika zasilania. Wciśnij wtyczkę na dwa kołki, aby ją zamocować. Nie ma znaczenia, w którą stronę idzie to złącze.

3. Podłączanie diod LED zasilania i HDD

płyta główna-podłącz-zasilanie-i-dysk-dysk-HDD

Złącze HDD jest połączone z diodą LED z przodu obudowy, która zapala się, gdy dysk twardy jest uruchomiony. Ta lampka jest przydatna, ponieważ wskazuje, czy komputer działa, czy też uległ awarii.

Ponieważ przewody łączą się z diodą LED, wymagają określonej kolejności, aby działały poprawnie. Kabel zwykle zawiera oznaczenia dodatnie i ujemne na plastikowej wtyczce. Zworka dysku twardego płyty głównej również będzie miała port dodatni i ujemny. Sprawdź dokładnie instrukcję, aby upewnić się, że połączenie to jest we właściwej kolejności.

Wykonaj te same procedury, co powyżej dla przewodów diody LED zasilania, które będą miały podobne złącze. Ta wtyczka również musi być przymocowana we właściwym kierunku, więc upewnij się, że złącza dodatnie i ujemne są wyrównane.

4. Jak podłączyć przewody USB do płyty głównej?

płyta główna-podłącz-usb-podstawki

Jeśli twoja obudowa ma zamontowane z przodu porty USB lub czytnik kart, musisz podłączyć je do zapasowych gniazd na płycie głównej. Najprawdopodobniej kabel w etui jest oznaczony jako USB.

Twoja płyta główna powinna mieć zapasowe złącza oznaczone „USB”, ale instrukcja powie dokładnie, gdzie znajdują się styki, jeśli istnieją. Złącza USB wymagają zasilania, więc kabel należy podłączyć we właściwy sposób. Na szczęście porty USB znajdujące się w większości obudów komputerów PC mają jedną wtyczkę, która łączy się z płytą główną tylko w jednym kierunku. Jeśli Twój komputer nie ma uformowanej wtyczki, musisz dokładnie sprawdzić instrukcje obsługi obudowy i płyty głównej, aby upewnić się, że przewody zostały prawidłowo zainstalowane.

Zakładając, że używasz złącza blokowego, podłącz je do zapasowych pinów USB na płycie głównej. Najlepiej jest użyć złącza znajdującego się najbliżej kabla, aby uniknąć plątaniny kabli wszędzie.

5. Instalowanie połączenia FireWire na płycie głównej

płyta główna-podłącz-firewire-podstawki

Kable FireWire montowane z przodu są podłączane do komputera w taki sam sposób, jak kable USB. Ponownie poszukaj na płycie zapasowego złącza FireWire (instrukcja wyjaśni, gdzie one są), a następnie podłącz kabel FireWire. Plastikowe złącze na przewodach może być oznaczone jako 1394, ponieważ FireWire jest również znany jako i1394.

6. Podłączanie przewodów audio na płycie głównej

płyta główna-podłącz-audio

Porty audio zamontowane z przodu wymagają również połączenia z płytą główną, jeśli chcesz podłączyć słuchawki, a nawet mikrofon. Na szczęście większość obudów komputerów PC jest wyposażona w pojedyncze wtyczki dla wszystkich przednich złączy audio, niezależnie od tego, czy obejmują one gniazda słuchawek, wejścia audio, a nawet mikrofony.

Instrukcja obsługi płyty głównej będzie zawierała szczegółowe informacje na temat podłączania kabli audio, co zwykle znajduje się w pobliżu tylnego panelu. Ponownie, jest tylko jeden sposób podłączenia wtyczki, więc wsuń ją delikatnie na miejsce. Jeśli twoja obudowa ma nagłówek głośnika, który emituje ostrzegawcze sygnały dźwiękowe, podłącz go do odpowiedniego złącza na płycie głównej.

7. Gdzie podłączyć przewody wentylatora na płycie głównej?

płyta główna-podłącz-wentylator-moc

W nowoczesnych obudowach często zdarza się, że dodatkowe wentylatory są wstępnie dopasowane do określonych obszarów. Te urządzenia chłodzące pomagają zwiększyć przepływ powietrza do iz obudowy, a także utrzymują komputer w chłodzie. Chociaż zwykle można podłączyć przewody wentylatora do złączy zasilania, najlepiej jest podłączyć je do zapasowych gniazd wentylatorów na płycie głównej. Większość płyt automatycznie kontroluje prędkość wentylatora i zapewnia jak najcichszą pracę komputera.

Jeśli twoje wentylatory mają złącza trzy- lub czteropinowe, co prawie zawsze ma miejsce, łączą się bezpośrednio z płytą główną. Te wentylatory są zwykle typu, który oferuje automatyczną kontrolę prędkości. Starsze komputery PC miały dwupinowe wtyczki i działały ze stałą prędkością. Zapoznaj się z instrukcją, aby znaleźć zapasowe złącze wentylatora, a następnie podłącz złącze zasilania wentylatora. Złącza trzypinowe można podłączyć do portów czteropinowych i odwrotnie. Kable zwykle podłącza się tylko w jeden sposób, więc łatwo jest to zrobić dobrze.

8. Podłączanie przewodów wentylatora procesora

płyta główna-podłącz-drugi-wentylator-moc

Wentylator procesora jest najważniejszym połączeniem ze wszystkich, utrzymującym przez cały czas bezpieczną temperaturę dla procesora. Podobnie jak wentylatory systemowe, prędkość wentylatora procesora jest kontrolowana przez płytę główną, w oparciu o aktualną temperaturę wewnętrzną procesora, i utrzymuje komputer tak cicho, jak to możliwe. Starsze płyty główne/komputery mogą nie oferować opcji „trybu cichego”, ale przewody wentylatora nadal wymagają prawidłowej kolejności, dlatego zawierają dopasowane wtyczki.

Ponadto na płycie głównej znajduje się specjalne złącze wentylatora procesora, często oznaczone jako wentylator procesora. Sprawdź w instrukcji jego lokalizację. Wtyczka jest prawdopodobnie czterostykowa, ale istnieją również trzystykowe wentylatory procesora. Złącze działa tylko w jedną stronę.

9. Podłączanie kabli danych HDD/SSD

Podobnie jak w przypadku kabli, które trzeba było wcześniej podłączyć, miejsce ich włożenia będzie oznaczone. Gniazda będą oznaczone jako SATA1, SATA2 itd., zwykle jest kilka gniazd SATA na płytę główną.

Zdjęcie płyty głównej

Teraz podłącz kabel danych HDD/SSD do gniazda SATA.

Kabel SATA

Po podłączeniu kabla HDD/SSD możesz przystąpić do instalacji dysku HDD lub SSD.

Gdy wszystko jest prawidłowo podłączone, upewnij się, że kable są zabezpieczone i leżą w bezpiecznym miejscu. Nie chcesz, aby przewody zaplątały się w wentylatory lub dotykały gorących powierzchni. Używając pustych wnęk na dyski i opasek zaciskowych, możesz zabezpieczyć wewnętrzne kable w swoim nowo przebudowanym komputerze.

Przydatne wskazówki dotyczące pracy na komputerze

Podobnie jak w przypadku każdego urządzenia technicznego, podczas pracy na komputerze z dowolnego powodu należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, więc „zacznijmy tutaj”. Złapałeś ten kalambur? Oto cztery podstawowe kroki, które należy wykonać za każdym razem, gdy pracujesz na komputerze.

 • Upewnij się, że zasilanie jest odłączone – Oczywiście może to nie mieć zastosowania, jeśli nie podłączyłeś jeszcze kabla zasilającego, ale warto o tym wspomnieć na wszelki wypadek.
 • Zmniejsz ryzyko stanu elektryczności – Naturalne zakłócenia w dłoniach mogą siać spustoszenie w wewnętrznych częściach komputera. Niezależnie od tego, czy używasz maty ESD, czy bezpiecznej opaski, jest to ważny krok w ochronie Twojej inwestycji.
 • Utrzymuj miejsce pracy z dala od wszelkich płynów i zanieczyszczeń – Nie chcesz wylać butelki wody na swój nowy komputer. Przed rozpoczęciem wyczyść miejsce pracy i postaraj się zredukować kurz, gdy jesteś przy nim.
 • Umyj ręce – Podczas pracy z kablami i innymi elementami wewnętrznymi oleje i brud na dłoniach mogą później powodować problemy. Najlepiej nosić bezpudrowe rękawiczki nitrylowe, ale czyste ręce wystarczą.

Podsumowując, podjęcie środków ostrożności podczas pracy na komputerze i zrozumienie, jak prawidłowo podłączyć wewnętrzne przewody i kable, oznacza, że ​​urządzenie będzie gotowe do pracy w mgnieniu oka. Nie tylko zapobiegniesz uszkodzeniom, ale także upewnisz się, że diody LED i przyciski działają prawidłowo, a połączenia audio działają zgodnie z planem.

Wskazówki dotyczące podłączania kabli

Jeśli po raz pierwszy pracujesz z elektroniką lub nawet otwierasz obudowę komputera, jest kilka podstawowych wskazówek, które powinieneś znać przed podłączeniem komponentów za pomocą przewodów.

Utrzymuj swoje kable w porządku – Ok, więc ten niekoniecznie jest niezbędny dla zdrowia twojej maszyny, ale czysta i uporządkowana obudowa jest absolutnie chwalebna. Jeśli poświęcisz kilka minut przed instalacją komponentów i zaplanujesz rozmieszczenie wszystkiego, znacznie łatwiej będzie wszystko połączyć (i później wymienić przestarzałe komponenty). Możesz użyć małych opasek na suwak lub po prostu schludnie schować wszystko tam, gdzie należy.

Utrzymuj porządek w miejscu pracy – Jak każdy projekt, nawet ten potrafi być niesamowicie frustrujący. Zrób sobie przysługę i zmniejsz frustrację, mając wszystko, czego potrzebujesz, tam, gdzie możesz to znaleźć, zanim zaczniesz pracować. Usuń również wszelkie śmieci, zanieczyszczenia, kurz, a zwłaszcza płyny przed otwarciem opakowania. Zapewni to, że Twoje komponenty są bezpieczne i działają poprawnie po zakończeniu projektu.

Poczekaj, aż podłączysz zasilacz do gniazdka ściennego – To może być oczywiste, ale nie bez powodu musimy mieć etykiety ostrzegawcze. Nie szokuj się, ponieważ zaniedbałeś odłączenie zasilacza od ściany przed rozpoczęciem pracy.

Nie noś biżuterii ani luźnych ubrań – Jeśli podczas pracy przy komputerze nosisz bransoletki i workowate długie rękawy, szybko zdasz sobie sprawę, dlaczego to nie jest dobry pomysł (przywitaj się z zaczepianiem się o przypadkowe części komputera, co zwiększa poziom frustracji).

Użyj sprzętu ochronnego – Trzeba przyznać, że toczy się mnóstwo dyskusji na temat potrzeby używania opasek i rękawic ESD podczas pracy przy elektronice. Ale lepiej zachować ostrożność, jeśli nie pracujesz regularnie z płytami głównymi, kondensatorami i inną małą elektroniką. Argumentem za noszeniem rękawic jest to, że oleje, brud i inne zanieczyszczenia mogą spowodować uszkodzenie części komputera (a nawet późniejszą korozję). Argumentem za zabezpieczeniem przed wyładowaniami elektrostatycznymi jest po prostu to, że możesz wstrząsnąć elementem, uszkadzając go, ponieważ – elektryczność statyczna.