Jak zainstalować procesor Intel

Jak zainstalować procesor Intel

Obraz 1 z 4

Jak zainstalować procesor Intel

Jak zainstalować procesor Intel
Jak zainstalować procesor Intel
Jak zainstalować procesor Intel
 • Jak zbudować komputer: internetowy przewodnik po budowaniu własnego komputera od podstaw
 • Jak rozebrać obudowę komputera?
 • Jak zainstalować zasilacz?
 • Jak zainstalować płytę główną?
 • Jak zainstalować procesor Intel
 • Jak zainstalować procesor AMD
 • Jak/gdzie prawidłowo zainstalować kable/przewody PC do dysków SSD, przełączników panelowych i innych elementów
 • Jak zainstalować nowy dysk twardy lub dysk SSD w komputerze?
 • Jak zainstalować i używać dysku SSD (dysku półprzewodnikowego)
 • Jak zainstalować napęd optyczny
 • Jak zainstalować kartę graficzną
 • Jak zainstalować karty rozszerzeń
 • Jak złożyć obudowę komputera z powrotem?

Jeśli jesteś na tej stronie, kupiłeś procesor Intel, który chcesz zainstalować. Jeśli nie masz pewności, czy Twój procesor został wyprodukowany przez firmę Intel, istnieje prosty sposób, aby się dowiedzieć: jeśli spód jest pokryty płaskimi złotymi kropkami, to Intel. (Procesory AMD mają zamiast tego piny.)

1. Podnieś klatkę procesora

podnieś-klatkę-procesora

Gniazda procesorów Intela są zakryte klatką. Nowa płyta główna również będzie miała na górze plastikową osłonę. Najpierw zdejmij tę pokrywę. Powinien łatwo się odpiąć. Aby uzyskać dostęp do gniazda, odepnij uchwyt biegnący w dół z boku gniazda i podnieś go. Spowoduje to zwolnienie zacisku zabezpieczającego głównej klatki. Podnieś główną klatkę i zdejmij ją z drogi, aby odsłonić gniazdo. Uważaj, aby nie dotknąć żadnego z pinów wewnątrz gniazda, ponieważ ich zgięcie uniemożliwi prawidłowe działanie procesora.

2. Zainstaluj procesor

zainstaluj-procesor

Procesor ma po bokach dwa wycięcia, które pokrywają się z grzbietami w gnieździe. Zapobiega to błędnym wstawieniu procesora. Zauważysz również strzałkę na procesorze. Powinno to pokrywać się z rogiem gniazda, którego styki są ułożone po przekątnej.

Wyrównaj procesor i umieść go delikatnie na miejscu. Jeśli nie siedzi prawidłowo, oznacza to, że popełniłeś błąd. Gdy będziesz zadowolony z pozycji procesora, zamknij klatkę dysku i pociągnij uchwyt ustalający w dół. Powinno to wymagać trochę siły, ale jeśli wydaje się, że opór jest zbyt duży, sprawdź, czy procesor jest prawidłowo osadzony.

3. Zastosuj pastę termiczną

zastosuj-wklej-termiczny-do-procesora

Pasta termiczna wypełnia mikropęknięcia na powierzchni procesora i powierzchni chłodnicy, zapewniając efektywne przenoszenie ciepła między nimi. Niektóre wentylatory są wstępnie powlekane pastą termiczną, w takim przypadku możesz pominąć ten krok.

Jeśli twój nie, musisz zastosować własny. Jest to łatwe do zrobienia. Najpierw wyciśnij niewielką kropelkę pasty termicznej na środek procesora. Weź cienki kawałek karty i użyj go do rozłożenia, tak aby powierzchnia procesora była pokryta. Nie rozprowadzaj go po bokach klatki i dodaj więcej pasty termicznej, jeśli nie masz wystarczającej ilości.

4. Zamocuj wentylator

podłącz-wentylator-do-procesora

Większość chłodnic Intela wpina się w cztery okrągłe otwory na zewnątrz gniazda procesora. Jeśli nie używasz referencyjnej chłodnicy Intel dołączonej do procesora, zapoznaj się z instrukcjami chłodnicy; niektórzy potrzebują backplate przykręcanej do płyty głównej.

W przypadku wszystkich innych chłodnic zobaczysz cztery stopy. Upewnij się, że wszystkie nóżki są obrócone w kierunku przeciwnym do kierunku strzałki. Ustaw chłodnicę tak, aby cztery nóżki dotykały otworów w płycie głównej. Najlepiej, aby kabel zasilający był skierowany w stronę nagłówka na płycie głównej oznaczonej CPU.

Zaczynając po przekątnych przeciwnych stronach, wepchnij cztery stopy na miejsce. Potrzebujesz trochę siły, a stopy powinny wskoczyć na miejsce. Po zakończeniu sprawdź, czy lodówka jest prawidłowo osadzona i nie chwieje się. Jeśli tak, upewnij się, że stopy są we właściwej pozycji.