Jak znaleźć odwołanie do okólnika w programie Excel

Odwołania cykliczne mogą być dość trudne, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak je znaleźć. Excel ma wbudowany mechanizm, który może wykrywać odwołania cykliczne i zatrzymywać obliczenia przed niekończącą się pętlą. Musisz tylko wiedzieć, jak włączyć i wykorzystać tę funkcję na swoją korzyść.

Jak znaleźć odwołanie do okólnika w programie Excel

W tym artykule pokażemy, jak znaleźć odwołania cykliczne w programie Excel. Ponadto wyjaśnimy, czym dokładnie są odwołania cykliczne i dlaczego należy ich unikać.

Jak znaleźć odwołanie do okólnika w programie Microsoft Excel

Gdy próbujesz wprowadzić formułę w skoroszycie programu Excel i napotykasz jakiś problem, możesz mieć do czynienia z odwołaniem cyklicznym. Dzieje się tak, gdy formuła próbuje użyć własnej wartości do wykonania obliczeń. W tym momencie Excel wyśle ​​Ci komunikat ostrzegawczy:

„Istnieje jedno lub więcej odwołań cyklicznych, w których formuła odnosi się bezpośrednio lub pośrednio do własnej komórki. Może to spowodować, że będą błędnie obliczać”.

Ponieważ niekończąca się pętla może trwać w nieskończoność lub kończyć się, zanim zostanie osiągnięta właściwa odpowiedź, najlepiej trzymać się z dala od okrągłych odwołań w programie Excel. Nie tylko to, ale odwołania cykliczne mogą również w dużym stopniu spowolnić cały proces obliczania w skoroszytach. Jednak w większości przypadków największym problemem w przypadku odwołań cyrkularnych jest ich identyfikacja.

Istnieją trzy rodzaje odwołań cyrkularnych: niezamierzone, celowe i ukryte. Większość odwołań cyklicznych jest niezamierzona, ponieważ stworzenie celowego odwołania cyklicznego wymagałoby kogoś, kto potrafi posługiwać się programem Excel. Wreszcie mamy ukryte odwołania do cyrkularnych. Chociaż przypadkowe odwołania cykliczne są łatwe do znalezienia, program Excel nie zawsze może wykryć ukryte odwołania cykliczne, więc będziesz musiał użyć innych metod.

Gdy pojawi się komunikat ostrzegawczy, możesz kliknąć przycisk „OK” lub „Pomoc”. Ta ostatnia poda tylko więcej informacji o odwołaniach cyklicznych bez wskazywania, gdzie się one znajdują w skoroszycie. Z drugiej strony, jeśli wybierzesz "OK" lub po prostu wyłączysz wiadomość, w ostatniej komórce znajdziesz ostatnią obliczoną wartość lub zero. Należy również pamiętać, że to powiadomienie nie zawsze się pojawi. Na przykład, jeśli będziesz tworzyć kolejne odwołania cykliczne, celowo lub nieumyślnie, program Excel przestanie powiadamiać Cię o tej sprawie.

Bardzo rzadko formuła zawierająca jedno odwołanie kołowe może zostać uzupełniona przed uruchomieniem mechanizmu samoobliczania. W takim przypadku w wyniku zostanie wyświetlona tylko ostatnia pomyślna wartość. Innymi słowy, odwołanie cykliczne może sprawić, że system przestanie odpowiadać. Dlatego najważniejsza jest jego identyfikacja.

Aby naprawić błąd odwołania cyklicznego w programie Excel, musisz go najpierw znaleźć. Wykonaj poniższe czynności, aby dowiedzieć się, jak to się robi:

  1. Wyłącz komunikat ostrzegawczy wyświetlany w programie Excel.
  2. Przejdź do zakładki „Formuły” w górnym menu.

  3. Przejdź do zakładki „Sprawdzanie błędów” i kliknij ją.

  4. Kliknij „Odwołania cykliczne” w menu rozwijanym. W tym miejscu zostaną ujawnione wszelkie cykliczne odniesienia.

  5. Kliknij wartość na wyskakującej liście, a zostaniesz przeniesiony bezpośrednio do tego okrągłego odniesienia.

Po kliknięciu komórki zawierającej odwołanie cykliczne zostanie ono również wyświetlone na pasku adresu u dołu arkusza.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy z odwołaniem cyklicznym, możesz skorzystać z dwóch narzędzi — śledzenia precedensów i śledzenia zależności. Pierwsze narzędzie, śledzenie precedensów, wyświetla niebieskie linie w skoroszycie programu Excel, które pokazują, które komórki wpływają na klikniętą komórkę. Z drugiej strony osoby zależne od śledzenia postępują odwrotnie. Śledzą linie, aby pokazać, na które komórki wpływa kliknięta komórka. Te dwie funkcje ułatwiają znajdowanie odwołań cyklicznych, których program Excel nie może wykryć. Pamiętaj, że te znaczniki nie pokazują dokładnie, gdzie znajduje się odniesienie kołowe, a jedynie wskazówka, która pomoże Ci szybciej je znaleźć.

Jeśli chcesz włączyć śledzenie precedensów i śledzenie zależne, wykonaj następujące kroki:

  1. Przejdź do karty „Formuły” u góry arkusza kalkulacyjnego.

  2. Przejdź do kategorii „Audyt formuł”.

  3. Wybierz opcję „Śledź poprzedniki” lub „Śledź zależności”.

Możesz wybrać tylko jeden na raz. Szybszym sposobem na to jest użycie tych skrótów: „Alt + T U T” dla precedensów śledzenia lub „Alt + T U D” dla zależności śledzenia.

Niektórzy użytkownicy programu Excel celowo tworzą odwołania cykliczne, aby wykonywać obliczenia iteracyjne. Ale generalnie nie jest dobrym pomysłem umieszczanie w arkuszach odwołań cyklicznych.

Dodatkowe często zadawane pytania

Jak usunąć odwołanie cykliczne

Kiedy w końcu znajdziesz odwołanie cykliczne, które powoduje wszystkie problemy w skoroszycie programu Excel, zechcesz je usunąć. Chociaż nie ma możliwości automatycznego naprawienia tego, możesz dowiedzieć się, która część formuły musi zostać usunięta lub wymieniona. Będziesz wiedział, że rozwiązałeś problem, gdy klikniesz komórkę, a na pasku adresu nie ma tagu „Okrągłe odwołanie”.

Odwołania cykliczne można tworzyć w arkuszu programu Excel tylko wtedy, gdy włączona jest funkcja obliczeń iteracyjnych. Ta funkcja jest domyślnie wyłączona, więc zwykle nie ma się czego zapędzić. Jeśli jednak chcesz sprawdzić, czy funkcja obliczeń iteracyjnych została w jakiś sposób włączona, wykonaj następujące czynności:

1. Przejdź do zakładki „Plik” w lewym górnym rogu ekranu.

2. Przejdź do sekcji „Opcje” na dole menu.

3. Wybierz „Formuły” na lewym pasku bocznym wyskakującego okna.

4. W „Opcjach obliczeń” przejdź do pola „Włącz obliczanie iteracyjne”, aby sprawdzić, czy jest zaznaczone.

5. Usuń zaznaczenie, aby wyłączyć iteracje.

6. Kliknij na przycisk „OK”.

Tę metodę można zastosować w programach Excel 2010, Excel 2013, Excel 2016 i Excel 2019. Jeśli masz program Excel 2007, funkcję obliczania iteracyjnego znajdziesz po kliknięciu przycisku pakietu Office i przejściu do „Opcji programu Excel”. Sekcja „Obszar iteracji” będzie znajdować się w zakładce „Formuły”. Jeśli masz Excel 2003 lub starszy, musisz przejść do „Menu”, a następnie do zakładki „Narzędzia”. Zakładka „Obliczenia” będzie znajdować się w sekcji „Opcje”.

Znajdź wszystkie cykliczne odniesienia w skoroszycie programu Excel

W większości przypadków odwołania cykliczne są tworzone przez przypadek, ale mogą być dość problematyczne. Nie tylko psują całą formułę, ale mogą również spowolnić cały proces obliczeniowy. Dlatego tak ważne jest, aby je znaleźć i jak najszybciej wymienić. Na szczęście Excel poinformuje Cię o wykryciu jakiegokolwiek. Możesz także użyć precedensów śledzenia i zależności śledzenia, aby pomóc w odkryciu relacji między odwołaniem cyklicznym a innymi komórkami.

Czy kiedykolwiek próbowałeś znaleźć odwołanie cykliczne w arkuszu Excela? Jak to znalazłeś? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.