Włącz Wake-on-Lan Windows 10

Wake-on-Lan nie jest zwrotem, który każdy rozpoznaje od razu. Prawdopodobnie jest to coś, o czym uczysz się tylko z konieczności. Na przykład gracze są zaznajomieni z zaletami połączeń LAN. Ale ta funkcja ma więcej niż można się spodziewać.

Włącz Wake-on-Lan Windows 10

Czym właściwie jest Wake-on-Lan? A jak może się przydać przeciętnemu człowiekowi? Cóż, Wake-on-Lan to coś, co można nazwać standardem sieci. Umożliwia zdalne włączenie komputera. Ta funkcja istnieje od dłuższego czasu i nigdzie się nie wybiera. Ale czy wiesz, jak to włączyć w systemie Windows 10?

Wake-on-Lan w systemie Windows 10

Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows 10 i chcesz włączyć funkcję Wake-on-Lan, możesz nie wiedzieć, od czego zacząć lub czego dokładnie potrzebujesz. Zanim przejdziesz przez te kroki, powinieneś zlokalizować swoją kartę sieciową. Jeśli nie masz pewności, który to jest, wyszukaj „Informacje o systemie”, a następnie podążaj tą ścieżką Informacje o systemie> Składniki> Sieć> Adapter.

Teraz wykonaj szczegółowo następujące kroki, aby włączyć funkcję Wake-on-Lan w systemie Windows 10:

  1. Naciśnij klawisz Windows + X i wybierz „Menedżer urządzeń”.
  2. Przewiń listę i wybierz „Karty sieciowe” i rozwiń menu.
  3. Kliknij prawym przyciskiem myszy swoją kartę sieciową, a następnie wybierz „Właściwości”.
  4. Po otwarciu okna wybierz zakładkę „Zaawansowane”.
  5. Przewiń listę i znajdź Wake-on-Lan. Zmień na „Włączone” w „Wartość”.
  6. Teraz wybierz zakładkę „Zarządzanie energią”. Zaznacz pola wyboru „Pozwól temu urządzeniu obudzić komputer” i „Pozwól tylko magicznemu pakietowi obudzić komputer” i kliknij „OK”.

Notatka: Nazwa Wake-on-Lan na liście może się różnić w zależności od urządzenia. Jeśli nie możesz znaleźć Wake-on-Lan, spróbuj wyszukać „Obudź się w magicznym pakiecie”, „włącz przez LAN”, „zdalne wybudzanie” lub „wznów w sieci LAN”.

Włącz Wake on Lan

Wake-on-Lan w BIOS-ie

Jeśli chodzi o BIOS, menu może się różnić w zależności od urządzenia. To właśnie utrudnia oferowanie konkretnych instrukcji. Ogólnie rzecz biorąc, podczas uruchamiania urządzenia musisz użyć określonego klucza. Zwykle jest to klawisz „Escape”. Czasami „Usuń” lub „F1”.

W BIOS-ie musisz zlokalizować zakładkę „Zasilanie”, a następnie znaleźć Wake-on-Lan na liście. Włącz go, a następnie zapisz zmiany.

menadżer urządzeń

Jak działa Wake-on-Lan?

Aby funkcja Wake-on-Lan działała, upewnij się, że spełnione są wszystkie trzy warunki:

  1. Twój komputer musi być podłączony do źródła zasilania.
  2. Płyta główna komputera musi być kompatybilna z ATX. Większość jest, chyba że jest to naprawdę stary komputer.
  3. Karta sieciowa musi mieć włączoną funkcję Wake-on-Lan.

Wspaniałą rzeczą w Wake-on-Lan jest to, że jest dość uniwersalny. Działa to za pomocą „magicznych pakietów”. Sposobem na opisanie tego byłoby po prostu to, że kiedy karta sieciowa wykryje pakiety, pozwala komputerowi się włączyć.

Dlatego tak ważne jest, aby komputer był podłączony do źródła zasilania, aby działał, nawet jeśli jest wyłączony. Karty sieciowe nadal pobierają niewielkie opłaty, gdy szukają magicznego pakietu.

Możliwość dostępu do wszystkich danych na komputerze w dowolnym momencie może okazać się niezwykle przydatna. Aby zdalnie korzystać z pulpitu, możesz pobrać aplikację zdalnego pulpitu obsługującą funkcję Wake-on-Lan.

Bezpieczeństwo

Jedną z obaw związanych z włączeniem funkcji Wake-on-Lan w systemie Windows 10 mogą być potencjalne konsekwencje dla bezpieczeństwa. A w Internecie nigdy nie można być zbyt bezpiecznym. Korzystanie z magicznych pakietów oznacza, że ​​teoretycznie każdy w tej samej sieci może uzyskać dostęp do Twojego komputera.

Może to stać się problemem, jeśli masz połączenie z siecią publiczną. Jeśli jednak korzystasz z sieci domowej, nie ma się czym martwić. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że funkcja Wake-on-Lan budzi tylko komputer. Nie ma dostępu do ekranów haseł i innych rodzajów zabezpieczeń. Jasne, nic nigdy nie jest całkowicie chronione, ale ogólnie jest to niewielki problem.

Włącz budzenie

Czy Wake-on-Lan jest dla Ciebie?

Mimo że przez niektórych jest uważana za starożytną technologię, Wake-on-Lan jest szeroko stosowana. W niektórych przypadkach jest to nawet preferowane. To praktyczne podejście, jeśli często potrzebujesz zdalnego dostępu do swojego komputera. Wyobraź sobie, że potrzebujesz określonego pliku lub programu i nie masz możliwości, aby to zrobić? Twój komputer pozostaje przez cały czas w trybie „niskiego zużycia energii”, aby móc go obudzić w dowolnym momencie. Dobrą wiadomością jest to, że włączenie funkcji Wake-on-Lan w systemie Windows 10 jest dość proste.

Czy kiedykolwiek próbowałeś włączyć Wake-on-Lan i dlaczego musiałeś to zrobić? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.