Jak zaszyfrować dysk USB na komputerze z systemem Windows lub Mac?

Możliwe, że masz dysk USB podłączony do pęku kluczy i używasz go na co dzień do przesyłania danych. Do użytku biznesowego i osobistego te małe gadżety są jednym z najłatwiejszych i najszybszych narzędzi do przenoszenia plików z jednego miejsca do drugiego. Ale czy są bezpieczne?

Jak zaszyfrować dysk USB na komputerze z systemem Windows lub Mac?

Szczerze mówiąc, jeśli nie zaszyfrujesz dysku, każdy, kto go zdobędzie, będzie mógł odczytać Twoje dane. Na szczęście istnieją aplikacje, które pozwalają na szybkie i łatwe szyfrowanie, niezależnie od używanego systemu operacyjnego. Istnieje jednak pewien haczyk, jeśli używasz dysku na różnych komputerach i systemach operacyjnych. Zobaczmy więc, co musisz zrobić najpierw.

Partycjonowanie dysku USB

Jak wspomniano, jeśli spróbujesz użyć dysku na komputerze innym niż własny, możesz napotkać pewne problemy ze zgodnością. Na przykład możesz nie być w stanie odszyfrować plików lub odczytać/skopiować ich, nawet gdy są odszyfrowane. Dlatego najlepiej jest podzielić dysk USB na partycje i zachować jedną partycję dla danych, a drugą dla wykonywalnego oprogramowania deszyfrującego.

Oznacza to, że uruchomisz aplikację szyfrującą z dysku i odszyfrujesz dane na miejscu. Powiedziawszy to, jeden plik wykonywalny nie będzie działał we wszystkich systemach. Więc jeśli często przenosisz się między komputerem Mac a komputerem PC, powinieneś mieć partycję i plik wykonywalny dla każdego systemu operacyjnego.

zaszyfruj USB

Od samego początku wymaga to trochę dodatkowej pracy, ale zaoszczędzisz sobie dużo czasu i kłopotów na drodze. Unikniesz także utknięcia na ważnym spotkaniu z bezużytecznym napędem.

Aplikacje szyfrujące

Chociaż proste menedżery szyfrowania chronią pliki na dysku USB, nie mogą zaszyfrować całego gadżetu ani partycji. Z drugiej strony oprogramowanie w poniższych sekcjach pomaga chronić cały dysk i umożliwia łatwe partycjonowanie i instalację.

ENC DataVault

Jedną z najważniejszych cech tej aplikacji jest to, że działa na macOS, Windows i Ubuntu. Ponadto możesz łatwo przesyłać pliki z jednego systemu do drugiego, zakładając, że nazwy plików są kompatybilne.

Zamek

Wspaniałą rzeczą w ENC DataVault jest to, że nie musisz instalować oprogramowania do szyfrowania dysków na wszystkich swoich komputerach. Tak zwany proces tworzenia skarbca automatycznie umieszcza system zarządzania/odszyfrowywania na twoim USB. Ale wtedy potrzebujesz wersji dla każdego używanego systemu operacyjnego.

Jeśli chodzi o samo szyfrowanie, to oprogramowanie wykorzystuje 256-bitowy szyfr AES, który można zwiększyć do 1024 bitów. Powinieneś również wiedzieć, że istnieje wersja komputerowa, a to oprogramowanie nie jest bezpłatne. Za niewielką opłatą otrzymujesz nieograniczoną licencję na trzy urządzenia.

BitLocker

Jeśli masz wersję Windows 7 lub 10 Pro lub Enterprise, będziesz mógł korzystać z funkcji BitLocker. Jako program natywny dla systemu operacyjnego Windows zapewnia pełne szyfrowanie dysku dla dysków wewnętrznych i zewnętrznych.

Przygotowanie napędu Bitlocker

  1. Aby zaszyfrować dysk za pomocą funkcji Bitlocker, włóż dysk i uruchom ten komputer/mój komputer.
  2. Teraz kliknij dysk prawym przyciskiem myszy i wybierz Włącz funkcję BitLocker.
  3. Następnie kliknij Użyj hasła, aby odblokować dysk.
  4. Następnie wprowadź swoje hasło w polu tekstowym, a następnie ponownie, aby je zweryfikować.
  5. Teraz zapisz klucz odzyskiwania w bezpiecznej lokalizacji na swoim komputerze. Nie zgub tego, będziesz go potrzebować.
  6. Kliknij Następny aby kontynuować proces szyfrowania.
  7. Wybierać Zaszyfruj cały dysk w następnym oknie, a następnie kliknij Następny.
  8. Teraz możesz albo wybrać Tryb kompatybilny do użytku z komputerami z systemem Windows 7/8 lub Nowy tryb szyfrowania dla komputerów z systemem Windows 10, a następnie kliknij Następny Ponownie.
  9. Aplikacja zaszyfruje teraz urządzenie, może to potrwać kilka minut.
  10. Po zakończeniu zamknij aplikację, urządzenie jest teraz zaszyfrowane.

Jeśli chodzi o metody bezpieczeństwa, to narzędzie oferuje uwierzytelnianie hasłem i kartą inteligentną. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zapomnisz hasła, użyj klucza odzyskiwania jako tylnego wejścia, aby odzyskać dostęp do danych.

DiskCryptor

Strona główna DiskCryptor

DiskCryptor ma wiele zalet. Narzędzie jest całkowicie darmowe i oferuje trzy 256-bitowe metody szyfrowania: Serpent, AES i Twofish. Dodatkowo masz możliwość uzyskania podwójnej ochrony, łącząc dwa szyfry. Ta aplikacja jest również wydajna dla procesora, więc nawet nie poczujesz tego w swoim systemie.

Jednak DiskCryptor ma również sprawiedliwy udział w ograniczeniach. Podobnie jak BitLocker, jest to aplikacja tylko dla systemu Windows i nie ma wersji przenośnej. Oznacza to, że musisz zainstalować aplikację na każdym komputerze, którego używasz do odszyfrowywania dysku. Ponadto interfejs użytkownika wygląda na dość przestarzały, ale nie wpływa to na użyteczność aplikacji.

Poza tym to narzędzie jest łatwe w użyciu. Podłącz dysk, uruchom aplikację, wybierz dysk z menu i wybierz Szyfruj. Następnie powinieneś wybrać metodę szyfrowania, ustawić hasło i gotowe.

SecurStick

Innym świetnym narzędziem do szyfrowania dysków USB jest SecurStick, które zapewnia wysokiej jakości szyfrowanie, dokładnie 256-bitowy szyfr AES i jest dostępny dla systemów Linux, Windows i macOS. Chociaż oficjalna strona główna tej aplikacji jest w języku niemieckim, co może utrudnić osobom, które jej nie znają, istnieją również inne strony, z których można ją pobrać.

Ciekawe, że ta aplikacja wykorzystuje interfejs oparty na przeglądarce. SecurStick tworzy na dysku bezpieczną strefę, która działa jak skarbiec i zajmuje tylko ułamek pamięci dysku. Gdy bezpieczna strefa jest włączona, przenieś pliki na dysk za pomocą zwykłej przeglądarki katalogów, a strefa zapisu odpowiednio się powiększy.

Kłódka na Twoich danych

W dzisiejszych czasach nigdy nie można uzyskać wystarczającego bezpieczeństwa cyfrowego. A nawet jeśli używasz dysku USB do przesyłania danych, które nie są tak ważne, dlaczego wszyscy mieliby mieć do niego dostęp?

Mając to na uwadze, czy korzystałeś wcześniej z którejś z aplikacji z tej listy? A jeśli tak, to jak ci się udało? Podaj nam swoje dwa grosze w sekcji komentarzy poniżej.