Jak naprawić błędy „nie znaleziono punktu wejścia” w systemie Windows

System operacyjny Windows i oprogramowanie, które na nim działa, przeszły długą drogę pod względem użyteczności i niezawodności, ale to nie przeszkadza mu jednak od czasu do czasu rzucać kluczem do pracy.

Jak naprawić błędy „nie znaleziono punktu wejścia” w systemie Windows

Pewnego dnia pracowałem na komputerze klienckim, który ciągle wyświetlał błąd „nie znaleziono punktu wejścia”. Najwyraźniej jest to bardzo powszechny błąd, więc pomyślałem, że napiszę post pokazujący, jak naprawić błędy „nie znaleziono punktu wejścia” w systemie Windows.

Ale najpierw wejdziemy w tło dotyczące błędu „nie znaleziono punktu wejścia”.

Punkty wejścia oprogramowania

Punkt wejścia oprogramowania to punkt w programie, który przekazuje kontrolę nad procesem z systemu operacyjnego do danej aplikacji.

Na przykład, jeśli korzystasz z systemu Windows 10 i otwierasz przeglądarkę internetową, punktem wejścia jest pełne załadowanie przeglądarki i tryb pełnoekranowy, co oznacza, że ​​wszystkie zasoby są kierowane do przeglądarki, a nie do systemu Windows. Aby tak się stało, system Windows musi pomyślnie dokonać przekazania do aplikacji, w tym przypadku przeglądarki internetowej.

Jeśli punkt wejścia nie zostanie znaleziony, oznacza to, że plik niezbędny do przekazania tego procesu jest uszkodzony, nieczytelny lub brakuje go.

Jeśli masz szczęście, składnia samego komunikatu o błędzie wskaże dokładny plik, którego brakuje. Wszystko, co musisz zrobić, to zastąpić ten plik lub ponownie zainstalować dany program, a rozwiążesz problem z punktem wejścia.

Na przykład składnia błędu może brzmieć „Nie można zlokalizować punktu wejścia procedury NAZWA_PLIKU w bibliotece dołączanej dynamicznie msvcrt.dll” podczas otwierania programu w systemie Windows. Lub składnia komunikatu o błędzie może wyglądać następująco: „Punkt wejścia procedury xmlTextReaderConstName nie może być zlokalizowany w bibliotece dołączanej dynamicznie libxml2.dll”.

W obu przykładach aplikacja, którą próbujesz otworzyć, nie może znaleźć pliku DLL: „msvcrt.dll” w pierwszym przykładzie i „libxml2.dll” w drugim.

Plik DLL jest plikiem biblioteki dołączanej dynamicznie. Jest to zasób udostępniony, z którego może korzystać dowolny program zainstalowany na komputerze z systemem Windows. Zamiast instalować kopię w każdym folderze programu, system Windows korzysta z udostępnionej biblioteki wspólnych plików, aby zaoszczędzić miejsce i zwiększyć wydajność systemu operacyjnego.

Jeśli coś stanie się z jednym z tych plików, każdy program, który go potrzebuje, zgłosi błąd. Na szczęście tego rodzaju problem jest dość prosty do naprawienia.

Napraw błędy „nie znaleziono punktu wejścia” w systemie Windows

Istnieje kilka sposobów rozwiązania błędów „nie znaleziono punktu wejścia” w systemie Windows. Możesz ręcznie zlokalizować i zainstalować odpowiedni plik DLL.

Możesz zainstalować program, który zawiera plik, lub program wywołujący plik. Możesz też przeprowadzić sprawdzanie plików systemowych i poprosić system Windows o naprawienie błędu.

Wszystkie te metody będą działać równie dobrze. Nie ma „najlepszej” poprawki, tylko ta, z którą czujesz się najwygodniej. Jeśli nie wiesz, jaki program instaluje plik, najlepiej jest ponownie zainstalować ten program lub uruchomić sprawdzanie plików systemowych.

Na przykład wiem, że msvcrt.dll jest częścią pakietu redystrybucyjnego Visual C++ 2005 dla (X86), ponieważ mam ponad dwudziestoletnie doświadczenie w pracy z komputerami z systemem Windows. Możesz nie mieć takiego samego doświadczenia, więc korzystanie z SFC może działać najlepiej.

Jedno słowo ostrzeżenia. Jeśli wyszukujesz w Google „brakujący plik DLL” lub słowa w tym celu, natkniesz się na setki stron internetowych oferujących bezpłatne pobieranie tych plików. Po prostu nie rób tego. To zły pomysł, a szanse na to, że ci się nie uda, są wysokie.

Nawet jeśli niektóre z nich są legalne, nie wszystkie z nich będą, a niektóre są znane z dostarczania złośliwego oprogramowania. Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo systemu, zainstaluj ponownie program lub uruchom SFC.

Sprawdzanie plików systemowych

Sprawdzanie plików systemowych to wbudowane narzędzie systemu Windows, które skanuje instalację systemu operacyjnego w poszukiwaniu brakujących lub uszkodzonych plików.

Windows zawiera bazę danych tego, jakie pliki powinny się tam znajdować, a SFC porównuje to, co znajdzie, z tym, co powinno znaleźć. W przypadku niezgodności narzędzie pobierze nową kopię pliku i ją zastąpi.

Wykonaj poniższe czynności, aby uruchomić sprawdzanie plików systemowych na komputerze z systemem Windows:

  1. Otwórz okno CMD jako administrator. (kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start systemu Windows i wybierz Wiersz polecenia (administrator) lub Windows PowerShell (administrator)).

  2. Wpisz „SFC / scannow” i naciśnij Enter.

  3. Poczekaj, aż proces się zakończy.

Jeśli skanowanie wykryje niezgodność pliku lub błędy, automatycznie naprawi problem. Jeśli skanowanie nie znajdzie niczego złego, poinformuje Cię o tym. Następnie musisz spróbować jednego z tych innych kroków.

Ręcznie zainstaluj plik DLL

Jeśli możesz zidentyfikować brakujący lub uszkodzony plik, często możesz znaleźć kopię w innym programie i skopiować ją.

Może to być szybkie i brudne rozwiązanie, jeśli chcesz, aby program działał w pośpiechu. Użyj Eksploratora Windows i wyszukaj odpowiedni plik.

Zainstaluj program zawierający plik

Jak powiedziałem w powyższym przykładzie, msvcrt.dll jest częścią pakietu redystrybucyjnego Visual C++ 2005 dla (X86). Dlatego, aby zastąpić plik, mogę pobrać pakiet redystrybucyjny Visual C++ 2005 bezpośrednio ze strony Microsoftu.

Jeśli możesz zidentyfikować dokładny plik DLL, do którego odwołuje się składnia komunikatu o błędzie, możesz zrobić to samo, o ile źródło pliku jest godne zaufania. Godny zaufania w tym kontekście oznacza od firmy Microsoft lub innego zaufanego źródła.

Ponownie zainstaluj program wyrzucający błąd

Jeśli jeden konkretny program stale wyświetla błąd „nie znaleziono punktu wejścia”, najłatwiej będzie po prostu całkowicie zainstalować ten program. Czasami świeża instalacja jest najlepszym rozwiązaniem dla błędów punktu wejścia i innych błędów.

Jeśli masz plik instalacyjny lub dysk, po prostu zainstaluj ponownie lub wybierz Napraw z menu instalatora, aby zeskanować i zastąpić uszkodzony lub brakujący plik. Jeśli nałożysz program, nie powinieneś stracić żadnej funkcjonalności ani danych.

Po raz kolejny nie ma „najlepszej” poprawki, jest tylko ta, z którą czujesz się najbardziej komfortowo i która działa dla Ciebie.

Gdy zdecydujesz, która poprawka jest dla Ciebie najlepsza, będziesz mógł łatwo naprawić błędy punktu wejścia w systemie Windows, umożliwiając bardzo szybkie przywrócenie i działanie z pełną wydajnością.

Czy napotkałeś wcześniej komunikaty o błędach „nie znaleziono punktu wejścia” w systemie Windows? Jeśli tak, jak poradziłeś sobie z problemem? Jaki był wynik Twoich wysiłków związanych z rozwiązywaniem problemów? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej!