Jak powiększyć zdjęcie i zachować jakość

Istnieje wiele powodów, dla których konieczne może być powiększenie zdjęcia. Może potrzebujesz większego zdjęcia do kalendarza lub koszulki. Czasami możesz potrzebować większej wersji standardowego zdjęcia, aby przeanalizować określone szczegóły, które nie są widoczne w domyślnej rozdzielczości.

Jak powiększyć zdjęcie i zachować jakość

Niezależnie od przypadku, prawie każda aplikacja do przeglądania obrazów umożliwia zmianę rozmiaru zdjęć. Jednak to, czy możesz również zachować jakość obrazu, zależy od kilku czynników. Algorytm zmiany rozmiaru ma duże znaczenie i generalnie różni się w zależności od aplikacji.

Oto dwie popularne opcje zmiany rozmiaru, z których codziennie korzystają profesjonalni fotografowie, a także zwykli ludzie.

Jak działa mapowanie pikseli

Każde zdjęcie składa się z tysięcy pikseli, w zależności od rozdzielczości. Po wprowadzeniu zmian do obrazu, niezależnie od tego, czy jest on powiększony, czy zmniejszony, piksele są zasadniczo zmieniane. Jak to wpływa na jakość obrazu?

Gdy obraz jest zmieniany na mniejszy, piksele stają się mniej widoczne, ponieważ stają się mniejsze. Dlatego nie ma utraty jakości wizualnej.

Teraz powiększanie obrazu oznacza również powiększanie pikseli. Utrata jakości staje się dość widoczna po pewnym poziomie powiększenia. Ten efekt zwykle przekłada się na rozmyte lub rozpikselowane zdjęcie.

Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości powiększenia zdjęcia bez utraty jakości. Rozwiązanie polega na kompensacji dla wszystkich powiększonych pikseli, aby pasowały do ​​właściwości sąsiednich pikseli.

Jest to znane jako interpolacja fraktalna i jest to metoda używana przez wiele programów do edycji obrazów.

Adobe Photoshop i idealna zmiana rozmiaru

Perfect Resize to samodzielne oprogramowanie, które może być używane jako wtyczka w programie Adobe Photoshop. Nie jest to najtańsze rozwiązanie na rynku, ale wykonuje pracę najwyższej jakości. Możesz nie znaleźć lepszej alternatywy, jeśli musisz często zmieniać rozmiar zdjęć, a nie tylko jako hobby.

Perfect Resize wykorzystuje interpolację fraktalną do maksymalnego potencjału, dlatego oprogramowanie jest wybierane przez większość niezależnych edytorów zdjęć, a także różne studia wysokiej klasy.

Po zainstalowaniu oprogramowania możesz dodać je do listy wtyczek programu Photoshop. Następnie Perfect Resize pojawia się jako opcja w Photoshopie. Możesz kliknąć przycisk Plik na górnym pasku narzędzi, przewiń w dół do Automatyzacja, a następnie będziesz mógł wybrać Idealną zmianę rozmiaru z listy.

Spowoduje to otwarcie obrazu w aplikacji Perfect Resize. Po lewej stronie znajdziesz gotowe menu, które pozwala wybrać wstępnie skonfigurowany wybór. Możesz również wprowadzić rozmiar samodzielnie z opcji Rozmiar dokumentu.

Po zakończeniu dostosowywania ustawień możesz przejść do Plik, a następnie kliknąć Zastosuj, aby zapisać zmiany. Następnie możesz wyeksportować plik do dowolnej lokalizacji. Perfect Resize zajmie się wszystkimi obliczeniami przy użyciu interpolacji fraktalnej i wygeneruje powiększone zdjęcie z niewielkim lub żadnym rozmyciem.

Kordonek

Innym dobrym oprogramowaniem używanym do zmiany rozmiaru zdjęć jest Gimp. Chociaż jakość, którą oferuje, nie do końca odpowiada Perfect Resize, Gimp jest całkowicie darmowy, dość łatwy w użyciu, a także nie wymaga zainstalowanego Adobe Photoshop. Jest to prawdopodobnie najlepsza prosta aplikacja przeznaczona do zmiany rozmiaru.

Aby zmienić rozmiar zdjęcia, najpierw musisz je otworzyć w Gimp. Następnie przejdź do menu Obraz na górnym pasku narzędzi i wybierz opcję Skaluj obraz. Otworzy się podstawowe menu wymiarów. Wpisz nowe wymiary, a także wybierz preferowany algorytm interpolacji znajdujący się w sekcji Jakość.

Kliknij Skaluj, aby zastosować zmiany. Pamiętaj, że podstawową metodą używaną w Gimp jest Sinc (Lanczos3), która nie jest tak naprawdę równa temu, co może zrobić Perfect Resize. Po przeskalowaniu obrazu możesz go wyeksportować do internetu.

Jakość jest prawie taka sama jak w przypadku standardowej zmiany rozmiaru Adobe Photoshop. Dzieje się tak, ponieważ Photoshop używa resamplingu dwusześciennego, który nie jest bardzo zaawansowanym protokołem zmiany rozmiaru i na pewno nie jest lepszy od interpolacji Sinc stosowanej przez Gimp. Z finansowego punktu widzenia, jeśli wszystko, czego potrzebujesz, to zmiana rozmiaru obrazu, a nie zaawansowana edycja, Gimp jest lepszym wyborem niż Adobe Photoshop.

Powiększ obraz na urządzeniu mobilnym

Nie zawsze jesteś blisko komputera, więc czy możesz uzyskać większy obraz nieskazitelnej jakości na swoim urządzeniu mobilnym? Absolutnie!

Zarówno użytkownicy Apple, jak i Androida mają do dyspozycji wiele aplikacji innych firm do wykonania tego zadania.

Powiększacz obrazu AI

Zarówno jako usługa bezpłatna, jak i płatna, powiększalnik obrazu AI jest dostępny zarówno na iOS, jak i Androida. Dzięki świetnym recenzjom i możliwości wyostrzania obrazów nawet po zmianie rozmiaru, AI Image Enlarger z pewnością jest w stanie stworzyć idealne zdjęcia dla twoich potrzeb.

Rozmiar obrazu

Kolejną darmową aplikacją z doskonałymi recenzjami jest Image Size. Możesz go pobrać tutaj na iOS lub tutaj na Androida. Aplikacja oferuje zakupy w aplikacji, ale wydaje się być przyjazna dla użytkownika i daje dużą swobodę zmiany rozmiarów.

W obu sklepach z aplikacjami dostępnych jest wiele innych aplikacji. Jeśli te, o których wspomnieliśmy, nie będą dla Ciebie działać, zapoznaj się z innymi aplikacjami do edycji. Przeczytaj opisy i recenzje oczywiście przed pobraniem.

Końcowa myśl

Chociaż nie ma sposobu na utrzymanie jakości zdjęcia, jeśli Twoje zdjęcie nie zostało zrobione przyzwoitym aparatem, istnieją sposoby, aby to zrobić. Nie oczekuj jednak niesamowitych wyników, jeśli nie chcesz wydawać kilku dolarów na dobre oprogramowanie.

Ponadto nie można oczekiwać tego samego poziomu jakości, jaki udaje się osiągnąć niektórym popularnym, doświadczonym technologicznie postaciom w filmach i programach telewizyjnych. Chociaż może to stać się możliwe w przyszłości, nic na dzisiejszym rynku nie jest tak zaawansowane.