Jak nagrywać i edytować filmy w TikTok

TikTok to jedna z najpopularniejszych aplikacji społecznościowych 2021 roku i nie bez powodu! Oczywiście twórcy mogą przesyłać świetne filmy z muzyką, skeczami, wyzwaniami i nie tylko. Ale to, co sprawia, że ​​TikTok jest tak skuteczny, to raj dla kreatywności.

Jeśli jesteś nowy w TikTok lub jesteś tutaj, aby odświeżyć nowe umiejętności, mamy dla Ciebie ochronę! W tym artykule pokażemy, jak nagrywać i edytować doskonałe filmy TikTok!

Wbudowany edytor

TikTok ma własny wbudowany edytor, który może wykonywać wiele podstawowych zadań, w tym dodawanie filtrów, rozmycie, dodawanie ścieżek dźwiękowych i wiele innych. Rzućmy okiem na podstawowy interfejs.

Po uruchomieniu TikTok aplikacja zaczyna się od wyświetlenia filmu, który według Ciebie Ci się spodoba. Możesz przerwać to w dowolnym momencie, dotykając ikony „+” i uruchamiając własne wideo.

W tym artykule omówimy kilka stron, ale od tego zaczynamy. Oto jak nagrywasz wideo TikTok:

  1. Wybierz dowolne efekty, których chcesz użyć w swoim filmie.

  2. Wybierz prędkość, z jaką chcesz nagrywać wideo. Możesz go przyspieszyć lub spowolnić w zależności od treści.

  3. Stuknij opcję „Dodaj dźwięki”, jeśli chcesz dodać muzykę.

  4. Stuknij w czerwoną ikonę nagrywania na środku ekranu. Przytrzymaj, aż zakończysz nagrywanie.
  5. Użyj niebieskiej linii u góry jako wskaźnika, ile nagrałeś i ile czasu Ci pozostało.

  6. Możesz także dotknąć ikony „Prześlij” w prawym dolnym rogu, aby przesłać istniejący film z rolki aparatu telefonu (jest to opcja dla Ciebie, jeśli chcesz użyć zewnętrznego edytora wideo, co wyjaśnimy poniżej).

Po nagraniu wideo możesz przejść do procesu edycji.

Poznawanie narzędzi do edycji TikTok

Jest tak wiele sposobów na edycję wideo TikTok. Podzielimy je dla Ciebie w tej sekcji.

Zacznijmy od lewego górnego rogu i przejdźmy po ekranie. W tym przewodniku użyjemy wersji aplikacji na Androida, ale wersja na iOS jest bardzo podobna.

Ikona „X” anuluje sesję nagrywania i edycji.

Polecenie „Dodaj dźwięk” wywołuje bibliotekę dźwięków TikTok, która jest obszerna i obszerna. Możesz wybrać piosenkę, wyszukiwać słowa kluczowe, przeglądać listy odtwarzania itp. Nie możesz przesyłać własnych dźwięków – chociaż istnieją pewne obejścia, które omówiliśmy w tym artykule. Dotknij tego przycisku przed rozpoczęciem nagrywania, aby zsynchronizować wideo z wybranym utworem lub dźwiękiem.

Przycisk „Odwróć” zmienia się z przedniego aparatu na tylny, co jest przydatne do robienia filmów selfie.

Przycisk „Prędkość” pozwala zmienić prędkość nagrywania/odtwarzania wideo. Ustawienia wahają się od 0,1x do 3x, co oznacza, że ​​możesz odtwarzać wideo w dowolnym miejscu, od 10:1 w zwolnionym tempie do 3:1 w przyspieszonym tempie.

Przycisk „Beauty” włącza lub wyłącza tryb Beauty; wszystko, co robi ten tryb, to subtelne usuwanie cieni.

Przycisk "Filtry" otwiera bibliotekę filtrów TikTok, podzieloną na sekcje "Portret", "Życie" i "Wibracja". Są to stosunkowo czyste filtry, które robią takie rzeczy, jak modyfikowanie palety kolorów i kontrastu obrazu, i są uporządkowane numerycznie, a nie sprytnymi nazwami. Możesz wrócić do niefiltrowanego widoku świata, wybierając pierwszy filtr w sekcji „Portret”, oznaczony „Normalny”.

Przycisk „Timer” otwiera interfejs timera, który pokazuje oś czasu wideo do 60 sekund. Możesz dotknąć punktu, w którym chcesz się zatrzymać (od 1 do 60 sekund), a następnie dotknąć „Rozpocznij nagrywanie”, aby rozpocząć automatyczne nagrywanie bez konieczności przytrzymywania przycisku nagrywania.

Dalej jest przycisk flash. Ta nowsza opcja umożliwia włączanie lub wyłączanie lampy błyskowej w zależności od potrzebnego oświetlenia.

Po prawej stronie przycisku nagrywania znajduje się przycisk „Prześlij”, który otwiera galerię wideo w telefonie i pozwala wybrać film do przesłania. W ten sposób możesz umieścić filmy utworzone lub edytowane w innych narzędziach w swoim kanale TikTok.

Przycisk nagrywania (duże czerwone kółko) to przycisk, który naciskasz, gdy chcesz rozpocząć nagrywanie bez korzystania z timera.

Przycisk „Efekty” otwiera ogromną bibliotekę efektów specjalnych TikTok, począwszy od ulepszeń cyfrowych, poprzez podzielone ekrany, aż po filtry rzeczywistości rozszerzonej (AR). Tutaj możesz dodać gigantyczne, wyłupiaste oczy, efekty tęczowego wirowania i wszystkie inne ulepszenia wideo. Istnieją sekcje dotyczące efektów „Trendy”, „Twarz” i „Zwierzę”.

Edycja wideo

Po prawej stronie przycisku nagrywania są teraz dwa nowe przyciski. Przycisk X anuluje nagrywanie tego segmentu, a przycisk wyboru zapisuje go i przenosi do interfejsu przetwarzania końcowego.

W tym interfejsie Twój segment wideo będzie odtwarzany w automatycznej pętli.

Możesz nacisnąć przycisk Wstecz, aby powrócić do interfejsu nagrywania i rozszerzyć segment.

Możesz użyć przycisku „Przytnij”, aby skrócić wideo.

Przycisk „Mikser” przenosi Cię do interfejsu miksera, który pozwala ustawić względne poziomy dźwięku między nagranym dźwiękiem a wybraną wcześniej ścieżką dźwiękową.

Gdybyś mógł usłyszeć nagrane dźwięki, to byłbym ja mówiący „rawr”, gdy przesuwam plastikowego skorpiona po biurku.

„Wybierz dźwięk” otwiera interfejs dźwiękowy i pozwala wprowadzić muzykę lub dźwięki z biblioteki TikTok, tak jak na poprzednim ekranie.

Jak edytować segmenty w TikTok

Przycisk „Efekty” robi coś zupełnie innego niż na poprzednim ekranie. Otwiera bibliotekę różnych efektów wraz z osią czasu wideo, umożliwiając zastosowanie efektów tylko do części wideo. Jest to bardzo potężna funkcja, w której powstaje wiele innowacyjnych efektów, które widzisz w filmach TikTok.

Przycisk „Ustaw okładkę” wybiera klatkę z Twojego filmu jako okładkę filmu, którą widzą inni użytkownicy podczas przeglądania filmów. Dzięki temu możesz wybrać reprezentatywną klatkę, a nie tylko pierwszą klatkę wideo, która może być pusta lub nudna.

Przycisk „Filtry” nakłada filtr na cały segment, tak jak w interfejsie nagrywania wstępnego.

Przycisk „Naklejki” otwiera bibliotekę naklejek, która umożliwia dodawanie animowanych naklejek do filmu. Po wybraniu naklejki możesz przeciągnąć ją po ekranie, aby zmienić miejsce jej wyświetlania podczas odtwarzania wideo.

Na koniec przycisk „Dalej” przeniesie Cię do interfejsu publikowania.

Opublikuj swój film

Interfejs publikowania to miejsce, w którym wysyłasz swój film do ekosystemu TikTok, aby cieszyć się (miejmy nadzieję) innymi.

Możesz wpisać opis swojego filmu wraz z #hashtagami i objaśnieniami dla swoich @przyjaciół. Możesz ustawić film jako publiczny, widoczny tylko dla Twoich znajomych lub widoczny tylko dla Ciebie. (Dzięki temu możesz zapisywać filmy, aby pracować nad nimi później, bez wypuszczania w połowie ukończonej pracy na wolność.) Możesz włączyć lub wyłączyć komentarze, a także zezwolić lub zabronić duetu i reagować na filmy. Możesz także automatycznie udostępniać wideo na innych kontach w mediach społecznościowych, takich jak Twitter.

U dołu ekranu znajduje się przycisk „Wersje robocze” (który zapisuje wideo w wersji roboczej) oraz przycisk „Opublikuj”, który wysyła wideo w świat.

Jak widać, wbudowany edytor wideo jest dość potężny i prawdopodobnie wystarcza większości użytkowników. Jeśli jednak chcesz naprawdę poważnie podejść do swoich wartości produkcyjnych, możesz zapoznać się z następną sekcją.

Korzystanie z zewnętrznego edytora

Jeśli użyjesz zewnętrznego edytora do oglądania swoich filmów TikTok, będziesz mógł zrobić o wiele więcej. Edytor TikTok jest dość bogaty w funkcje, ale nie jest pełnoprawnym edytorem wideo. Zanim jednak będziesz mógł użyć innego edytora wideo, musisz najpierw pobrać swój film z TikTok.

Aby pobrać film, musisz go najpierw opublikować. Nie może być po prostu w folderze wersji roboczej; musi zostać opublikowany na stronie. Ustaw więc „kto może to oglądać” przełącz wideo na „prywatny”, a następnie opublikuj wideo. Po opublikowaniu możesz dotknąć swojego profilu w TikTok, wybrać wideo, a następnie wybrać ikonę trzech kropek i wybrać „Pobierz”, aby skopiować wideo na urządzenie lokalne.

Edytory wideo oparte na aplikacji

Istnieje wiele aplikacji do edycji wideo dostępnych na smartfon lub tablet. Mają tę zaletę, że są wygodne i poręczne. Mają tę wadę, że tak naprawdę nie są o wiele bardziej wydajne i bogate w funkcje niż wbudowany edytor TikTok. Warto jednak wypróbować je, jeśli mają określone funkcje, które chcesz. W systemie Android popularne aplikacje do edycji wideo to PowerDirector, Timbre, Vizmato, YouCut i InShot. Użytkownicy iPhone'a mogą chcieć wypróbować iMovie, Splice lub Filmmaker Pro Video Editor na iOS.

Edytory wideo na komputery stacjonarne

Edytor wideo na komputery oferuje znacznie większe możliwości wykonywania poważnych prac związanych z edycją wideo. Twój komputer PC lub Mac jest znacznie potężniejszy niż smartfon, ma pełnowymiarowy ekran i bardziej precyzyjne narzędzia interfejsu. Jeśli masz zamiar iść tą drogą, polecam edytora, który kosztuje. Istnieją darmowe edytory, a niektóre z nich są bardzo dobre, ale znowu nie dostaniesz nic lepszego niż wbudowany edytor TikTok bez płacenia. Oto niektóre z lepszych edytorów.

Adobe Premiere Elements

Adobe Premiere Elements to lżejsza wersja oprogramowania do edycji wideo Adobe Premiere CC klasy filmowej. Elementy zachowują główne cechy swojego większego rodzica, ale wycinają wiele rzeczy, których naprawdę potrzebują tylko filmowcy, aby utrzymać niską cenę i zarządzać krzywą uczenia się. Jeśli korzystałeś już z produktów Adobe, dzięki Elements poczujesz się jak w domu. Elementy mają takie funkcje, jak ogromny wachlarz narzędzi, efektów wideo i opcji zarządzania biblioteką multimediów, dzięki czemu są idealne dla użytkownika TikTok, który planuje zrobić wiele różnych filmów.

Program Premiere Elements kosztuje 99 USD, ale dostępna jest bezpłatna wersja próbna, dzięki której możesz sprawdzić, czy odpowiada Twoim potrzebom, bez płacenia za nią.

Koralowe studio wideo

Był czas, kiedy Corel był pierwszorzędną firmą zajmującą się oprogramowaniem do grafiki komputerowej, a firma nadal ma solidną reputację w świecie edycji wideo. Corel VideoStudio to bardzo zaawansowany edytor wideo na poziomie konsumenckim. Chociaż nie jest na tym samym poziomie, co Avid Media Composer, nie jest też tak drogi ani tak trudny do opanowania. Ma wiele profesjonalnych funkcji i interfejs użytkownika, z którym nietrudno się nawiązać.

Corel Video Studio jest dostępny w wersji Pro za 69 USD i wersji Ultimate za 99 USD. Oba są bardzo wydajne i mogą z łatwością obsługiwać Twoje filmy TikTok. Dostępna jest również bezpłatna wersja próbna.

Wskazówki i porady dotyczące tworzenia wideo

Kiedy zaczynasz poważnie podchodzić do tworzenia filmów dla Tik Tok, istnieje wiele zaawansowanych wskazówek, o których warto wiedzieć. Oto niektóre z najlepszych, jakie znaleźliśmy.

Użyj edytora wideo na komputer

Jeśli tworzysz i edytujesz wiele filmów, szybko przekonasz się, że wbudowany edytor, a nawet dostępne edytory oparte na aplikacjach, chociaż są odpowiednie dla zwykłego twórcy, po prostu nie mają pełnej funkcji zestaw i wykonanie pełnoprawnego pakietu do edycji wideo na komputerze stacjonarnym. Nie tylko wyświetlacz na komputerze stacjonarnym jest znacznie lepszy do przeglądania plików wideo, ale poziom wydajności procesora i pamięci komputera stacjonarnego lub laptopa będzie również znacznie lepszy niż nawet w smartfonie z wyższej półki.

Zainwestuj w kamerę wideo + statyw

Smartfony mają w dzisiejszych czasach świetne aparaty ze względu na ich rozmiar i cenę, a – podobnie jak w przypadku edycji wideo – aparat w smartfonie doskonale nadaje się do rozpoczęcia pracy. Ale kiedy miniesz etap początkowy, będziesz chciał zainwestować w fajną, pełnowymiarową kamerę wideo. Na szczęście możesz kupić bardzo ładną cyfrową kamerę wideo za 40 do 100 dolarów. Funkcje, których należy szukać, obejmują wejścia dla zewnętrznych mikrofonów, zoom optyczny, duży ekran LCD do kadrowania ujęć, możliwość wyprowadzania plików wideo o niższej rozdzielczości oraz ręczne sterowanie balansem bieli, ostrością i ekspozycją. Nawet jeśli nie korzystasz z pełnowymiarowego aparatu, zdecydowanie powinieneś zainwestować w statyw – stabilizują one Twój aparat i sprawiają, że filmy są solidnie stabilne, a także dają łatwy sposób na dostosowanie kąta i położenia aparatu.

Zapal to

Oświetlenie ma kluczowe znaczenie. W zależności od rodzaju filmów, które tworzysz, możesz chcieć polegać na naturalnym oświetleniu (jeśli masz odpowiednie środowisko i nie masz nic przeciwko filmowaniu tylko w ciągu dnia), ale w przypadku większości twórców potrzebujesz sztucznego oświetlenia. Najlepsze światła to wysokoenergetyczne diody LED – wytwarzają białe, wyraźne światło, które bardzo dobrze nadaje się do prac wideo i fotograficznych. Jeśli nagrywasz filmy na dużym obszarze z tańcem lub ruchem, przyda Ci się konfiguracja z trzema światłami – światło kluczowe (lub punktowe), światło wypełniające i podświetlenie. Twórcy, którzy robią więcej filmów typu selfie z twarzą w twarz, powinni zamiast tego zainwestować w lampę pierścieniową, taką jak ta, którą zalecamy na końcu tego artykułu.

Tła są ważne

To, co jest za sceną, jest często tak samo ważne, jak to, co jest na scenie. Bałagan w mieszkaniu lub blacie kuchennym nie jest świetnym tłem dla Twojego szczerego filmu z pochodniami. Upewnij się, że w tle nie ma odblaskowych ani błyszczących powierzchni, ponieważ może to zepsuć oświetlenie lub przypadkowo umieścić aparat w kadrze. Jednokolorowe prześcieradło może stanowić solidne tło, ale upewnij się, że Twój występ odbywa się kilka stóp przed nim, aby nie rzucać rozpraszających cieni.

Chodzi o dźwięk

Jakość dźwięku jest co najmniej tak samo ważna jak jakość wideo; ludzie często są gotowi wybaczyć słabą jakość wideo, ale gdy tylko nie słyszą lub nie mogą odszyfrować tego, co słyszą, naciskają przycisk Wstecz i przechodzą do czegoś innego. Nikt nie ma czasu na słuchanie czegoś, czego nie słyszy. Niektóre smartfony i cyfrowe kamery wideo mają przyzwoite mikrofony wewnętrzne, ale zawsze uzyskasz lepszą jakość dźwięku z mikrofonu zewnętrznego. Nawet niedrogi mikrofon zewnętrzny znacznie poprawi jakość dźwięku. Mikrofon powinien znajdować się jak najbliżej tematu filmu. Zwróć uwagę na odgłosy w tle w swoim otoczeniu, które być może już dawno nauczyłeś się wyłączać, ale które oglądający wideo usłyszą natychmiast.

Zasada trójpodziału

Jedno z najbardziej podstawowych pojęć w fotografii lub wideografii, zasada trójpodziału, przewiduje wyimaginowaną siatkę 3 × 3 rozłożoną na polu aparatu.

Aby uzyskać atrakcyjny i fascynujący film lub zdjęcie, chcesz, aby obiekt(y) był umieszczony wzdłuż jednej z linii siatki, a nie w środku ujęcia. Jeśli to możliwe, chcesz, aby obiekt był umieszczony na przecięciu linii siatki – tych czterech „słodkich punktów”. Za tą zasadą nie ma żadnego konkretnego teoretycznego uzasadnienia – po prostu ludzie uważają, że obrazy zgodne z regułą są bardziej atrakcyjne niż obrazy, które tego nie robią.

Miej obecność

Obecność na ekranie – ta cecha, którą niektórzy ludzie mają, która sprawia, że ​​aparat wydaje się ich kochać – jest czasem prezentem. Wielu dobrych aktorów to po prostu w porządku aktorzy, którzy świetnie prezentują się na ekranie. Jeśli nie masz szczęścia urodzić się z naturalnym urokiem kamery Cary'ego Granta, musisz świadomie rozwijać cechy i zachowania, które przekładają się na charyzmatyczny wygląd na ekranie. Utrzymuj spokojny i otwarty język ciała – zwróć się w stronę kamery, nie kładź ramion przed sobą. Miej dobrą postawę – stań prosto! Twoje ramiona powinny być z powrotem i powinieneś być zrelaksowany. Oddychaj świadomie i nieświadomie.

Daj widzom kilka uśmiechów, szczególnie na początku filmu, aby postrzegali Cię jako przyjacielską osobę. Wypowiadaj słowa, kiedy mówisz, i celowo zwolnij – prawie każdy próbuje mówić zbyt szybko przed kamerą. Jeśli nie wiesz, co zrobić z rękami, daj sobie rekwizyty do ich zajęcia – magiczną różdżkę dla iluzjonisty, mikrofon (nawet atrapa) dla wokalisty. I ćwicz – drugie lub trzecie (lub dziesiąte lub dwudzieste) przejrzenie filmu będzie prawdopodobnie znacznie większym wysiłkiem niż pierwsze, szczególnie jeśli przeglądasz własne ujęcia i uczysz się z każdego zepsutego przejrzenia.