Czy Netflix daje zwrot pieniędzy?

Netflix to jedna z najpopularniejszych usług przesyłania strumieniowego filmów i programów telewizyjnych premium, oferująca tysiące godzin treści na wyciągnięcie ręki. Oczywiście nie jest to usługa idealna. Chociaż Netflix jest świetny na piątkowy wieczór lub gdy chcesz zabić czas, zawsze z pewnością pojawi się kilka problemów z Netflix, które skłonią Cię do zwrócenia się o zwrot pieniędzy.

Czy Netflix daje zwrot pieniędzy?

Awarie są duże — Netflix nie jest na nie odporny, a awaria w weekend lub w nocy może naprawdę zrujnować twoje plany na wieczór. Czy Netflix zwraca pieniądze? Czy warto zapytać, czy będziesz tracić czas? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Jak najlepiej wykorzystać swoje pieniądze

Niestety, po zapoznaniu się z warunkami subskrypcji usługi Netflix, staje się oczywiste, że Netflix nie zwróci Ci pieniędzy. Najlepsze, co możesz zrobić, to anulować usługę, co pozwoli Ci korzystać z Netflix do końca okresu rozliczeniowego. Oto, co mają do powiedzenia rzeczywiste Warunki korzystania z usługi Netflix:

3.3. Anulowanie. Możesz anulować członkostwo w serwisie Netflix w dowolnym momencie i będziesz mieć dostęp do serwisu do końca miesięcznego okresu rozliczeniowego. W zakresie dozwolonym przez obowiązujące prawo płatności nie podlegają zwrotowi i nie zapewniamy zwrotów ani kredytów za żadne częściowe miesięczne okresy członkostwa ani nieoglądane treści Netflix.

Aby Cię nie zniechęcić, ale jeśli zobaczysz wiele obciążeń po zlikwidowaniu konta, skontaktuj się z pomocą techniczną Netflix, aby mogli dokładniej zbadać te obciążenia.

Skąd się wzięły dodatkowe opłaty?

Przed skontaktowaniem się z pomocą techniczną w sprawie opłat, o których wiesz, że są nieuzasadnione, Netflix poprosi Cię o rozważenie kilku rzeczy:

  • Upoważnienie: Kiedy zarejestrujesz się w bezpłatnej wersji próbnej Netflix, autoryzują Twoją kartę na kwotę subskrypcji (jest to dość powszechne i jest stosunkowo nieszkodliwe, zakładając, że masz gotówkę na pokrycie tego na swoim koncie). Jeśli zarejestrujesz się w bezpłatnej wersji próbnej i zobaczysz opłatę, nie przejmuj się. Opłata zniknie w ciągu kilku dni.
  • Wiele kont: Jeśli masz więcej niż jedno konto Netflix (zarejestrowałeś się przy użyciu wielu adresów e-mail), możesz zobaczyć dodatkowe opłaty. Najlepszym sposobem na zbadanie tego jest przejście do swoich kont e-mail i skorzystanie z paska wyszukiwania, aby znaleźć komunikaty Netflix.
  • Zrestartuj swoje konto: Netflix sprawdzi, czy w jakiś sposób przypadkowo zrestartowałeś swoje konto.
  • Data anulowania: Jeśli zlikwidowałeś konto, ale nadal płaciłeś za subskrypcję, weź pod uwagę fakt, że zrezygnowałeś na początku cyklu rozliczeniowego. Może minąć kilka dni, zanim opłata się pojawi.

Jeśli żaden z powyższych scenariuszy nie dotyczy Ciebie, skontaktuj się z serwisem Netflix, aby uzyskać dodatkowe wsparcie.

Jak anulować Netflix

Jeśli Netflix już tego nie robi za Ciebie, możesz łatwo anulować i przejść do czegoś innego. Netflix jest jedną z niewielu firm, które w rzeczywistości ułatwiają kontrolowanie i anulowanie konta, a nie ukrywanie go głęboko na stronie konta.

  1. Zaloguj się na swoje konto Netflix.
  2. Przejdź do strony Konto za pomocą ikony w prawym górnym rogu.
  3. Wybierz przycisk Anuluj członkostwo w sekcji Członkostwo i rozliczenia.
  4. Na następnej stronie wybierz niebieskie pole Zakończ anulowanie.

Otóż ​​to.

Jeśli nie widzisz przycisku „Anuluj członkostwo” na stronie swojego konta, być może kupiłeś konto Netflix za pośrednictwem innej usługi. Może to być iTunes, Google Play lub coś innego. Aby sprawdzić, gdzie płacisz za Netflix, powinieneś spojrzeć na wyciąg z konta bankowego lub inne usługi subskrypcji, z których korzystasz. Będziesz wtedy musiał użyć tego konta lokalnego, aby je anulować.

Netflix obciążył mnie po bezpłatnym okresie próbnym

Co się stanie, jeśli opłata zostanie naliczona po zakończeniu bezpłatnego okresu próbnego? Czy możesz wtedy otrzymać zwrot pieniędzy? Odpowiedź brzmi nie. Od Ciebie zależy, czy anulujesz członkostwo przed końcem bezpłatnego okresu próbnego, jeśli nie chcesz płacić. Masz 30 dni darmowej zawartości, z której możesz korzystać, zanim będziesz musiał zapłacić ani grosza, a do Ciebie należy ustawienie przypomnienia lub pamiętanie o anulowaniu przed upływem tego czasu.

Netflix ładuje mnie po anulowaniu

Netflix jest dobry, ale nie wszechmocny. Błędy się zdarzają i z tego, co widziałem, firma całkiem nieźle radzi sobie z naprawianiem rzeczy. Zanim skontaktujesz się z nimi w celu zaradzenia swojej sytuacji, warto zebrać wszystkie fakty i przedstawić całą sprawę za jednym razem. Jeśli widzisz opłaty po anulowaniu, upewnij się, że Twoje konto zostało prawidłowo zlikwidowane. Upewnij się, że nikt inny nie ma loginu i że usuwasz swoje karty jako płatność.

Jeśli podczas bezpłatnego okresu próbnego zobaczysz opłaty na swoim koncie Netflix, prawdopodobnie jest to kontrola autoryzacji, a nie opłata. Netflix przeprowadza opłatę testową, aby upewnić się, że metoda płatności jest legalna. Gwarantuje to, że otrzymają pieniądze, gdy nadejdzie czas. Może to wyglądać na opłatę, ale tak nie jest. Sprawdź, zanim skontaktujesz się z Netflix, ponieważ może to zaoszczędzić dużo czasu!

Kontakt z Netflix

Ponownie, w przeciwieństwie do innych usług, Netflix ułatwia nawiązanie z nimi kontaktu. Mają nawet bezpłatny numer, pod który można do nich zadzwonić. To 888-638-3549 z USA. Możesz także czatować na żywo, korzystając z tego linku. W zależności od pory dnia prawdopodobnie poczekasz, aż agent do Ciebie dotrze. Wydaje się, że średni czas oczekiwania wynosi około 10-12 minut dla normalnych godzin. Obsługa klienta Netflix działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, więc zawsze powinieneś być w stanie skontaktować się z kimś w dowolnym momencie.

Netflix w większości sytuacji nie zwraca pieniędzy. Żadna usługa subskrypcji, o której wiem, nie działa. Płacisz za okres, zachowujesz dostęp przez ten okres, a potem nie płacisz więcej. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego tracisz dostęp. Jest to prosty system i chociaż może nie oferować zwrotów pieniędzy, wydaje się sprawiedliwy.

Jeśli zapomnisz anulować członkostwo lub nie będziesz mógł korzystać z usługi, prawdopodobnie nie otrzymasz zwrotu pieniędzy. Jeśli Twoje konto Netflix zostało zhakowane, mogą istnieć opcje zwrotu pieniędzy przy użyciu tych samych opcji pomocy wymienionych powyżej.