Czy Instagram kompresuje zdjęcia i jakość wideo?

Instagram to jedna z największych platform społecznościowych, mająca około miliarda użytkowników. Nie trzeba dodawać, że liczba codziennych postów jest oszałamiająca, podobnie jak ilość danych przetwarzanych przez Instagram. Wielu użytkowników wyraziło ostatnio swoje obawy dotyczące kompresji zdjęć i filmów przez Instagram. W tym artykule przyjrzymy się tym twierdzeniom i zobaczymy, czy Instagram kompresuje zdjęcia i filmy, czy nie.

Czy Instagram kompresuje zdjęcia i jakość wideo?

Czy Instagram kompresuje zdjęcia i filmy?

Z milionami postów każdego dnia, ogromne ilości nowych danych są regularnie przesyłane na serwery Instagrama. Przy terabajtach danych przesyłanych każdego dnia sytuacja może szybko wymknąć się spod kontroli. Aby zmniejszyć obciążenie serwera i zapewnić płynność działania, Instagram stosuje kompresję zarówno w przypadku postów wideo, jak i zdjęć.

Innym powodem kompresji jest doświadczenie użytkownika. Gdyby nie było kompresji, przesłanie niektórych dużych filmów i zdjęć zajęłoby dużo czasu. Długie czasy oczekiwania mogą zniechęcić użytkowników do dalszego przesyłania. To z kolei oznaczałoby mniejszy ruch i zaangażowanie użytkowników na Instagramie. Niezależnie od tego, czy celowo, czy nie, dzięki surowym zasadom i wytycznym dotyczącym rozmiarów zdjęć (i późniejszych filmów), Instagramowi udało się skutecznie uniknąć tego problemu.

Wytyczne dotyczące zdjęć

Na początku wszystkie zdjęcia na Instagramie, niezależnie od ich rozmiaru (zarówno w pikselach, jak i w megabajtach), były kompresowane do standardowego formatu 640 x 640 pikseli. Kwadratowy kształt zdjęć stał się jednym ze znaków rozpoznawczych Instagrama. Zdjęcia, które nie miały proporcji 1:1, zostały przycięte tak, aby pasowały do ​​zalecanych proporcji.

W dzisiejszych czasach Instagram pozwala swoim użytkownikom na szeroką gamę rozmiarów zdjęć i proporcji. Jaka jest aktualna oferta? Według Centrum pomocy Instagrama zdjęcia są nadal przycinane, ale zamiast obowiązkowych 640 pikseli, szerokość może teraz wynosić od 320 do 1080 pikseli. Zdjęcia węższe niż 320 pikseli zostaną rozciągnięte, a szersze niż 1080 pikseli zostaną zmniejszone.

Jeszcze jedną rzeczą do rozważenia jest współczynnik proporcji. Pierwotny zestaw reguł dopuszczał tylko proporcje 1:1, podczas gdy obecne reguły pozwalają na wszystko od 1,91:1 do 4:5. Zdjęcia poza dozwolonym zakresem proporcji zostaną przycięte do obsługiwanego formatu. Oznacza to, że jeśli Twoje zdjęcie ma szerokość 1080 pikseli, wysokość powinna wynosić od 566 (minimum w trybie poziomym) do 1350 (maksymalnie w trybie portretowym) pikseli.

Wytyczne wideo

Na początku Instagram pozwalał użytkownikom wyłącznie na tworzenie postów ze zdjęciami. Jednak, aby lepiej konkurować z innymi dużymi platformami społecznościowymi, Instagram wprowadził posty wideo w czerwcu 2013. Filmy zostały pierwotnie opublikowane w tym samym formacie 640px x 640px co zdjęcia, a czas trwania był ograniczony do zaledwie 15 sekund. W 2015 roku Instagram wprowadził obsługę filmów szerokoekranowych, aw marcu 2016 wydłużył maksymalny czas trwania do 60 sekund.

Limit czasu trwania wideo nadal wynosi 60 sekund. Jednak wraz z przyjęciem nowych zasad dotyczących zdjęć przyjęto również nowe zasady dotyczące filmów. Niektóre z zalecanych formatów wideo to:

  1. 1080 x 1080 pikseli. Klasyczny kwadratowy kształt jest nadal mile widziany i jest często używany zarówno przez zwykłych, jak i biznesowych użytkowników. Jeśli nie masz pewności i nie lubisz eksperymentować, trzymaj się klasycznego formatu.
  2. 1200 x 673 i 1920 x 1080 pikseli. Oto zalecenia dotyczące filmów nakręconych w trybie poziomym. Jeśli Twoja kamera nie obsługuje wideo HD, nagrywaj w rozdzielczości 1200 x 673. W przeciwnym razie możesz używać pełnej rozdzielczości HD 1920 x 1080 pikseli.
  3. 1080 x1350 i 1080 x 1920 pikseli w przypadku filmów portretowych. Jeśli kręcisz standardowe wideo w trybie portretowym, powinieneś użyć rozdzielczości 1080 x 1350 pikseli, ale jeśli nagrywasz wideo Stories, dążyć do rozdzielczości 1080 x 1920. Jeśli rozmiar Twojego wideo Stories jest większy niż 2 MB, Instagram go odrzuci.

W przypadku przesyłania filmów należy wziąć pod uwagę kilka innych rzeczy. Film musi mieć co najmniej 3 sekundy, w przeciwnym razie Instagram nie pozwoli Ci go przesłać. Z drugiej strony, jeśli jest dłuższy, zostanie przycięty do 60 sekund. Uważaj, aby tutaj nie przekroczyć, ponieważ możesz stracić ważny segment wideo, jeśli zostanie przycięty.

Historie muszą trwać od 3 do 15 sekund. Powinieneś utrzymywać szybkość klatek poniżej 30 klatek na sekundę. Jeśli to możliwe, liczba klatek na sekundę powinna być stała. Nie ma ustalonej reguły dotyczącej rozmiaru pliku wideo, ale biorąc pod uwagę czas trwania, liczbę klatek na sekundę i ograniczenia rozdzielczości, jasne jest, że Instagram nadal dąży do tego, aby filmy były jak najjaśniejsze.

Końcowe przemyślenia

Instagram nadal używa kompresji do regulowania przesyłania zdjęć i filmów. Jednak dobrą wiadomością jest to, że wraz z postępem technologii wytyczne stają się coraz bardziej zrelaksowane. Mamy nadzieję, że Instagram będzie nadal łagodził wytyczne, aby uwzględniać większe posty o wyższej jakości.