Jak wyłączyć przyspieszenie sprzętowe?

Co jakiś czas napotykamy program lub serię programów, które zajmują całe mnóstwo zasobów systemowych. Jednym ze sposobów systemu Windows na radzenie sobie z aplikacjami pochłaniającymi zasoby jest użycie funkcji zwanej akceleracją sprzętową. To, co robi, to sprzęt do wykonywania pracy oprogramowania.

Może to jednak spowodować niestabilność oprogramowania, m.in. bardziej podatne na awarie. Dlatego w niektórych przypadkach dobrym pomysłem jest wyłączenie go. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zapobiec jego wpływowi na komputer.

Wyłączanie akceleracji sprzętowej w Windows 7 i 8

W przeciwieństwie do Windows 10, Windows 7 i 8 mają łatwy sposób na wyłączenie akceleracji sprzętowej:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierz „Personalizuj”.
 2. W menu „Personalizacja” kliknij przycisk „Wyświetl”. Znajduje się na dole paska bocznego po lewej stronie.

  Personalizacja

 3. U góry paska bocznego w oknie "Wyświetlanie" zobaczysz link "Zmień ustawienia wyświetlania". Kliknij na to.

  Wyświetlacz

 4. Wybierz „Ustawienia zaawansowane”.

  Zmień ustawienia

 5. Otwórz kartę „Rozwiązywanie problemów”.
 6. Kliknij „Zmień ustawienia”. Pamiętaj, że musisz być zalogowany jako administrator komputera.
 7. Pojawi się okno „Narzędzie do rozwiązywania problemów z kartą graficzną”. Przesuń suwak „Przyspieszenie sprzętowe” maksymalnie w lewo, aby go wyłączyć.
 8. Kliknij "OK" we wszystkich otwartych oknach, aby zapisać zmiany.
 9. Uruchom ponownie komputer, aby zmiany zaczęły obowiązywać.

Alternatywna metoda, która działa również w systemie Windows 10

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz uzyskać dostępu do narzędzia do rozwiązywania problemów lub jeśli używasz systemu Windows 10, spróbuj użyć tej metody:

 1. Naciśnij razem klawisze Windows + R na klawiaturze i wpisz „regedit” w polu tekstowym i naciśnij „OK”.
 2. Teraz, gdy jesteś w Edytorze rejestru, spójrz na pasek boczny po lewej stronie, zobaczysz wiele folderów. Iść do "HKEY_CURRENT_USER.” Stamtąd otwórz „Oprogramowanie.” Na koniec przejdź do „Microsoft.”
 3. Z powrotem po prawej stronie edytora, powinieneś przejść do „Avalon.Grafika” podklucz. Jest pod "Microsoft.”
 4. Sprawdź, czy jest „DWORD” wartość zwana „Wyłącz przyspieszenie HWA”. W idealnym przypadku będzie tam, z wartością ustawioną na 0. Kliknij go dwukrotnie, aby go zmodyfikować, zmień wartość na 1 i kliknij przycisk „OK”.
 5. Jeśli nie ma go na liście, kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce w prawej połowie okna Edytora rejestru i wybierz Nowy opcję, a następnie wybierz „Wartość DWORD (32-bitowa).”
 6. Nazwij to "Wyłącz przyspieszenie HWA”, a następnie kliknij go dwukrotnie, aby go zmodyfikować i zmienić jego wartość na 1.
 7. Wyjdź z Edytora rejestru i uruchom ponownie komputer, aby zmiany zaczęły obowiązywać.

Wyłączanie akceleracji sprzętowej w Google Chrome

 1. Otwórz Chrome i przejdź do menu, klikając trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu. Możesz też wpisać „chrome://ustawienia” w pasku wyszukiwania.
 2. Kliknij "Zaawansowanymenu rozwijane, a następnie „System.”
 3. Spójrz na "Użyj przyspieszenia sprzętu komputerowego, gdy jest to możliwe” i wyłącz ją.
 4. Zrestartuj przeglądarkę, aby zaczęła działać.

Alternatywa dla edytora rejestru

Ta sama metoda Edytora rejestru do wyłączania przyspieszenia sprzętowego systemu może być użyta do tego w Chrome:

 1. Otwórz Uruchom, naciskając Windows + R, wpisz „regedit” i kliknij „OK”, aby otworzyć Edytor rejestru.
 2. W lewej połowie okien przejdź do „HKEY_LOCAL_MACHINE,” przystąpić do "OPROGRAMOWANIE,”Zasady,”Google," i w końcu, "Chrom.”

  Uwaga: Jeśli nie masz „Google" oraz "Chrom”, utwórz je, klikając prawym przyciskiem myszy folder Polityki i wybierając opcję Utwórz nowy klucz.

 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy „Chrom," wybierać "Nowy” i wybierz „32-bitowa wartość DWORD" Ponownie.
 4. Nazwij wartość „Włączony tryb przyspieszania sprzętowego”. Tym razem ustawienie wartości 0 wyłącza ją, a ustawienie 1 włącza ją.
 5. Uruchom ponownie komputer, aby zmiany zaczęły obowiązywać.

Wyłączanie akceleracji sprzętowej w przeglądarce Mozilla Firefox

Niektóre programy, takie jak Firefox, mają własne ustawienie przyspieszenia sprzętowego:

 1. Uruchom przeglądarkę Firefox i otwórz menu w prawym rogu, klikając kartę z trzema panelami i wybierając „Opcje“. Możesz też wpisać „o:preferencjach” w pasku wyszukiwania i naciśnij Enter.
 2. Teraz w „Ogólny” zakładka „Opcje” strony, do których prowadzi Firefox, przewiń w dół i znajdź sekcję „Wydajność”.
 3. Odznacz „Użyj zalecanych ustawień wydajności" skrzynka. To z kolei ujawni nową opcję o nazwie „Użyj przyspieszenia sprzętu komputerowego, gdy jest to możliwe”. Usuń zaznaczenie, aby wyłączyć przyspieszenie sprzętowe.
 4. Zrestartuj przeglądarkę Mozilla, aby zmiany zaczęły obowiązywać.

Wyłączanie akceleracji sprzętowej w pakiecie Microsoft Office

Wszystkie najnowsze wersje pakietu Microsoft Office umożliwiają również wyłączenie akceleracji sprzętowej. Może to pomóc w przypadku niektórych błędów i usterek w pakiecie.

 1. Otwórz program pakietu Office i kliknij „Opcje” znajdującym się na ekranie głównym lub otwierając „Plik” i wybierając „Opcje.”
 2. Następnie wybierz „Zaawansowany” zakładka.
 3. Przewiń w dół i znajdź „Wyświetlacz" Sekcja. Teraz znajdź „Wyłącz sprzętową akcelerację grafiki” i włącz ją, klikając jej pole wyboru. Jeśli korzystasz z programu PowerPoint, wyłącz także „Sprzętowa akceleracja grafiki pokazu slajdów”, która znajduje się tuż pod poprzednią.

Alternatywa dla edytora rejestru

 1. Otwórz Uruchom, naciskając Windows + R, a następnie wpisz „regedit” i kliknij „OK”, aby otworzyć Edytor rejestru.
 2. W lewej części Redakcji przejdź do „HKEY_CURRENT_USER, otwarty "Oprogramowanie,” iść do "Microsoft,” i wtedy "Gabinet.” Folder, który zamierzasz otworzyć w następnej kolejności, zależy od używanej wersji pakietu Office. W przypadku pakietu Office 2010 będzie się nazywać „14,0”, w 2013 r. „15,0”, w 2016 r. „16,0”, a w 2019 r. „18,0”. Niezależnie od tego, co otworzysz, przejdź do „Pospolity” folder stamtąd.
 3. Kliknij folder prawym przyciskiem myszy, wybierz „Tworzyć” i wybierz „Klucz." Oznacz to "Grafika.”
 4. W prawej części okna, z otwartą „Grafiką”, utwórz „32-bitowa wartość DWORD”i nazwij to”Wyłącz przyspieszenie sprzętowe.”
 5. Ponieważ chcesz, aby to było włączone, nadaj mu wartość 1 w kluczu „Grafika”.Uruchom ponownie komputer, aby zmiany zaczęły obowiązywać.

Walka z robakami

Chociaż przyspieszenie sprzętowe jest wygodnym sposobem na odciążenie procesora i przeniesienie go na resztę sprzętu, nie zawsze jest dobrym pomysłem, aby było włączone, ponieważ może powodować nieoczekiwane błędy.

Czy wyłączenie akceleracji sprzętowej rozwiązało Twój problem? Jaki był problem, z którym się zmagałeś? Daj nam znać w komentarzach poniżej.