Wyjaśnienie różnych typów gniazd pamięci RAM

Kiedy mówisz o pamięci o dostępie swobodnym (RAM) twojego urządzenia, w rzeczywistości mówisz o dwóch częściach - module RAM i gniazdach RAM. Każde gniazdo będzie pasować do określonego modułu do at, co oznacza, że ​​niektóre typy modułów po prostu nie będą pasować.

Wyjaśnienie różnych typów gniazd pamięci RAM

Aby zrozumieć różne typy gniazd pamięci RAM, musimy przyjrzeć się, jakie typy modułów pamięci RAM istnieją i czym się różnią. Kiedy już się o tym dowiesz, łatwo będzie zrozumieć, dlaczego gniazda pamięci RAM również różnią się od siebie.

Co to jest gniazdo pamięci RAM?

Gniazdo RAM, gniazdo lub gniazdo pamięci to luka na płycie głównej komputera, w którą można włożyć pamięć RAM. W zależności od typu płyty głównej może być do czterech gniazd pamięci. Jeśli masz płytę główną z wyższej półki, możesz mieć nawet więcej.

Istnieją trzy najpopularniejsze typy pamięci RAM:

 1. SDRAM (Synchronous DRAM): Rodzaj pamięci, która synchronizuje się za pomocą zegara systemowego komputera.
 2. DDR (Double Data Rate): Wykorzystuje zarówno narastające, jak i opadające zbocze zegara, co może podwoić pamięć komputera. Najnowszą wersję technologii DDR znajdziesz na najnowszych kartach wideo i kartach pamięci.
 3. DIMM (Dual In-Line Memory Module): Ten moduł zawiera płytkę drukowaną i dodatkowy układ pamięci RAM. Moduły SO-DIMM to najnowsza wersja modułów DIMM, zwykle stanowiąca część laptopów.

Co sprawia, że ​​gniazda pamięci RAM są inne?

W historii pamięci RAM zmieniał się fizyczny kształt modułów. Te fizyczne modyfikacje sprawiły, że moduły są szybsze. Jednocześnie zmiany wpłynęły również na wygląd gniazd RAM. Niektóre ze zmian obejmują:

 1. Inna liczba pinów – Nowsze moduły RAM mają większą liczbę pinów niż starsze. Dlatego nie można wkładać nowszych modułów RAM do starszych gniazd.
 2. Różna luka między szpilkami
 3. Otwory wpustowe znajdują się w różnych miejscach w przestrzeni złącza
 4. Inna wysokość i długość – Długość jest bardziej problematyczna, ponieważ albo pasuje do gniazda RAM, albo nie. Wysokość może się różnić nawet w przypadku tego samego typu modułu, ponieważ nie musi on nigdzie zmieścić.
 5. Wcięcia i kształty – Nowsze moduły mają wcięcie na krawędziach, dzięki czemu można je łatwo wyjąć, a ich kształt również różni się w zależności od wersji.

Wyjaśnienie różnych typów modułów pamięci RAM

W zależności od modułu dostępne są różne gniazda pamięci RAM. Zacznijmy od początku:

 1. SDRAM: Ten moduł miał 64-bitową magistralę i do pracy potrzebował 3,3 V. Co ważne, miał 168 pinów DIMM, więc slot SDRAM miał 168 pustych gniazd.
 2. DDR1: Pierwsza pamięć o podwójnej szybkości przesyłania danych miała 184 piny. Był popularny od końca XX wieku do 2005 roku. Jego maksymalna pojemność wynosiła 1 GB i trafiła do AMD Socket A i 939, Intel Socket 478 i LGA 775 oraz Socket 756.
 3. DDR2: Ten moduł ma 240 pinów na moduł DIMM i pojemność do 4 GB. Zastąpił on DDR 1 w 2005 roku i był popularny przez kilka lat. Obsługuje Intel LGA 775 i AMD Socket AM2.
 4. DDR3: Fizycznie ten moduł ma podobny kształt do swojego poprzednika. Posiada 240 pinów, ale wyższy zakres częstotliwości i pojemność do 8GB. Gniazda pamięci RAM, które mogą go obsługiwać, obejmują LGA 775, 1150, 1151, 1155, 1156 i 2011, a także AMD AM1, 3, 3+, FM1, FM2 i FM2+.
 5. DDR4: Czwarta generacja ma 288 pinów i może wzrosnąć do 16 GB. Obecnie znajduje się na najwyższym poziomie i jest kompatybilny z gniazdami Intel LGA 2011-E3, 1151 i AMD AM4.

  ddr4

Czy sloty RAM naprawdę mają znaczenie?

Chociaż gniazda pamięci RAM są ostatnią rzeczą, która przychodzi Ci na myśl przy zakupie komputera, dobrze byłoby to również sprawdzić. Czasami płyta główna może być nieco starsza, co oznacza, że ​​nie można do niej podłączyć najnowszych modułów RAM.

Jednak ważniejszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, są możliwości Twojej płyty głównej. Jeśli jest w warstwie średniej lub niższej, są szanse, że gniazda będą obsługiwać starsze wersje modułów pamięci RAM.

Jeśli nie masz pewności, czy Twoja płyta główna obsługuje moduł RAM, który kupujesz, skonsultuj się z ekspertem technicznym. Zwykle będą w stanie dokładnie powiedzieć, który moduł pamięci RAM należy uzyskać na podstawie specyfikacji płyty głównej, którą im podasz.