Jak odznaczyć w GIMP

Większość alternatyw Photoshopa działa zupełnie inaczej niż Photoshop, często ma zupełnie inne skróty klawiszowe i sposoby wykonywania bardzo podstawowych funkcji. To jest główny problem z GIMP-em, który zwykle odwraca ludzi od korzystania z niego.

Jak odznaczyć w GIMP

Jeśli jednak nie chcesz jeszcze rezygnować z tej alternatywy Photoshopa, możesz mieć problemy z odznaczeniem w GIMP i szukaniem rozwiązań tego problemu. Nie obawiaj się, ponieważ odznaczenie w GIMP nie jest trudne do zrobienia – jest po prostu inne. W tym artykule pokażemy, jak to zrobić.

Odznaczanie wszystkiego

Jeśli coś musi zostać odznaczone, zwykle jest to wszystko, co zostało wcześniej zaznaczone. Być może zauważyłeś, że Ctrl + D, zwykły skrót do innych podobnych programów, takich jak Photoshop, nie usuwa zaznaczenia sceny, ale tworzy identyczną kopię bieżącego projektu.

Rzeczywisty skrót do odznaczania w GIMP to Shift + Ctrl + A. Jeśli używasz komputera Mac, Command + Shift + A skrót klawiaturowy wykona akcję odznaczenia.

Możesz także uzyskać do niego dostęp z paska menu, przechodząc do "Wybierz" i klikając "Brak".

Pamiętaj, że istnieją również sposoby na odznaczenie tylko części bieżącego zaznaczenia, z której bardzo często korzystają graficy. Poniżej znajduje się krótki przegląd narzędzi wyboru GIMP i rzeczy, które możesz zrobić z każdym z nich.

Narzędzia wyboru

GIMP oferuje wiele sposobów na wybranie określonej części obrazu. Na pasku bocznym, który domyślnie znajduje się po lewej stronie ekranu, zauważysz, że jest sporo narzędzi do zaznaczania. Możesz też uzyskać do nich dostęp, otwierając menu "Narzędzia" i przechodząc do "Narzędzi wyboru". Oto najważniejsze:

 • „Narzędzie zaznaczania prostokąta” pozwala wybrać dowolny prostokątny region.
 • „Narzędzie zaznaczania elipsy” umożliwia dokonanie wyboru eliptycznego.
 • Dzięki „Free Select Tool”, znanemu również jako „Lasso Tool”, możesz dowolnie wybrać dowolną część obrazu.
 • „Narzędzie zaznaczania rozmytego” (lub „Narzędzie magicznej różdżki”) tworzy pojedynczy region, który ma kolor podobny do punktu wybranego obrazu.
 • „Narzędzie Wybierz według koloru” działa w sposób podobny do „Narzędzia wyboru rozmytego”, ale wybiera wszystkie regiony o podobnych kolorach, a nie tylko ten, na który celujesz.
 • Narzędzie „Scissors Select Tool” przypomina „Magnetic Lasso” Photoshopa, ponieważ próbuje użyć kontrastu, aby wybrać obiekt.

  Wybierz narzędzia

Tryby wyboru

Tryby wyboru

Każde narzędzie wyboru oferowane przez GIMP oferuje te same cztery tryby wyboru:

 1. „Zastąp bieżący wybór” pozwala mieć tylko jeden aktywny wybór na raz, anulując wszystkie poprzednie podczas dokonywania nowego wyboru.
 2. „Dodaj do bieżącego wyboru” rozszerza poprzedni wybór o nowy. Ten tryb nie wymaga wcześniejszego wyboru.
 3. „Odejmij od bieżącego zaznaczenia” usuwa wybrany region z regionu, który był poprzednio zaznaczony, przynajmniej pod warunkiem, że się nakładają.
 4. „Przecinaj się z bieżącym zaznaczeniem” sprawdza, czy jakakolwiek część zaznaczenia przecina się ze starym zaznaczeniem. Jeśli tak, pozostaje tylko ta część. W przeciwnym razie wszystko zostanie odznaczone.

Menu Wybierz

Menu „Wybierz” na pasku menu daje więcej opcji dotyczących zaznaczania i odznaczania. Do najważniejszych z nich należą:

 1. "Wszystkie" (Ctrl + A lub Polecenie + A) zaznacza całe płótno.
 2. "Nic" (Shift + Ctrl + A lub Command + Shift + A) odznacza wszystko, co wybrałeś.
 3. „Odwróć” (Ctrl + I lub Polecenie + I) odwraca bieżący wybór, zamieniając wybrane i niezaznaczone regiony.
 4. "Platforma" (Shift + Ctrl + L lub Shift + Command + L) sprawia, że ​​zaznaczenie jest „pływające”, co oznacza, że ​​możesz pracować tylko z tą częścią obrazu, dopóki go nie zakotwiczysz. Aby zakotwiczyć warstwę, przejdź do „Warstwa”, a następnie kliknij „Warstwa zakotwiczenia” lub po prostu naciśnij Ctrl + H. Jeśli dokonałeś pływającego zaznaczenia, kliknięcie poza nim również go zakotwiczy.

  Wybierz narzędzia

Inne bardziej zaawansowane opcje, takie jak „Wtapianie”, „Rozwijanie”, „Zmniejszanie” i „Obramowanie”, mogą pomóc w udoskonaleniu początkowego wyboru.

Wybierz swój sposób

Jak widać z tego artykułu, istnieje wiele sposobów zaznaczania i odznaczania w GIMP-ie. Program jest zupełnie inny niż Photoshop i oczywiście musiał zmienić nazwy funkcji, ale jeśli możesz to przezwyciężyć, nadal otrzymujesz darmową alternatywę dla Photoshopa o podobnych możliwościach.

Czy jesteś zadowolony z GIMP-a? Z jakiego narzędzia selekcji korzystasz najczęściej? Podziel się swoimi przemyśleniami i opowiedz nam o swoich ulubionych narzędziach selekcji w komentarzach poniżej.