Jak usunąć profil użytkownika w systemie Windows 10

Czasami usunięcie profilu użytkownika w systemie Windows 10 może rozwiązać kilka problemów. Na przykład, jeśli Twój profil użytkownika ulegnie uszkodzeniu, jeśli niektóre aplikacje już nie działają lub jeśli chcesz przywrócić domyślne ustawienia profilu użytkownika. Ważne jest, aby wiedzieć, jak usunąć profil użytkownika bez usuwania konta użytkownika.

Jak usunąć profil użytkownika w systemie Windows 10?

W tym przewodniku pokażemy, jak usunąć profil użytkownika w systemie Windows 10. Wyjaśnimy również różnicę między profilami użytkowników a kontami użytkowników oraz jak usunąć oba z nich.

Różnica między kontami użytkowników a profilami użytkowników w systemie Windows 10

Wiele osób myśli, że konto użytkownika i profil użytkownika w systemie Windows to jedno i to samo. Są to jednak dwa zupełnie różne zestawy danych.

Pierwszy krok konfiguracji komputera wymaga utworzenia konta administratora, aby umożliwić zalogowanie się do komputera PC lub laptopa. Jeśli udostępniasz swój komputer innym członkom rodziny lub współpracownikowi, możesz utworzyć oddzielne konta użytkowników. Każde konto użytkownika może być chronione hasłem, więc nie musisz się martwić, że inne osoby uzyskają dostęp do Twojego konta.

Za każdym razem, gdy włączasz urządzenie, możesz wybrać konto użytkownika, do którego chcesz się zalogować. Jeśli chcesz utworzyć nowe konto użytkownika w systemie Windows 10, możesz wybrać między kontem administratora, kontem standardowym i kontem standardowym z bezpieczeństwem rodzinnym. Konta administratora to jedyne typy kont użytkowników, których możesz używać do wprowadzania zmian w ustawieniach systemu i innych kontach na swoim urządzeniu.

Przełączanie się między różnymi kontami użytkowników w systemie Windows 10 jest bardzo proste. Oto jak to się robi:

 1. Kliknij menu Start w lewym dolnym rogu ekranu.

 2. Przejdź do ikony konta użytkownika na lewym pasku bocznym.

 3. Wybierz „Wyloguj się”.

 4. Wybierz inne konto użytkownika.

 5. Wprowadź hasło i naciśnij klawisz „Enter” na klawiaturze.

Z drugiej strony profil użytkownika w systemie Windows 10 odnosi się do wszystkich osobistych preferencji, ustawień aplikacji i pulpitu oraz innych form informacji na koncie użytkownika. Jeśli interesuje Cię, jak zlokalizować swój profil użytkownika, przejdź do „Mój komputer” lub „Ten komputer”, a następnie do „Dysk lokalny (C:)”. Przejdź do „Użytkownicy”, a następnie do nazwy użytkownika swojego konta.

W tym folderze będziesz mógł zobaczyć różne podfoldery, takie jak Kontakty, Pulpit, Muzyka, Pobrane, Ulubione, Zdjęcia, Linki, Zapisane gry, Filmy i wiele innych. Twój profil użytkownika zawiera wszystkie ustawienia i personalizacje zastosowane na urządzeniu. Nawet najmniejsze zmiany wprowadzone w urządzeniu, takie jak tła i wygaszacze ekranu, należą do kategorii profilu użytkownika.

Usuwanie profilu użytkownika w systemie Windows 10

Jak wspomniano wcześniej, profile użytkowników to zestaw folderów, które pomagają spersonalizować konto użytkownika. Jeśli chcesz usunąć swój profil użytkownika, upewnij się, że robisz to z innego konta użytkownika, a nie z profilu, który wkrótce zostanie usunięty.

Ponadto konto, którego będziesz używać do usunięcia profilu użytkownika, musi mieć uprawnienia administracyjne. Po usunięciu profilu użytkownika wszystkie zdjęcia, filmy, dokumenty i inne typy plików również zostaną usunięte. Dlatego ważne jest, aby wykonać kopię zapasową wszystkich tych plików lub utworzyć ich kopie, które można przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Istnieją dwa sposoby usunięcia profilu użytkownika w systemie Windows 10; z „Właściwościami systemu” i ręcznie. Na początek omówmy pierwszą metodę:

 1. Naciśnij jednocześnie klawisze „Windows i R” na klawiaturze. Spowoduje to uruchomienie okna dialogowego „Uruchom” na ekranie.

 2. W polu „Otwórz:” wpisz „właściwości systemowezaawansowane.

 3. Kliknij „OK”. Spowoduje to otwarcie okna Właściwości systemu.

 4. Wybierz „Zaawansowane” w górnym menu.

 5. W sekcji „Profile użytkowników” przejdź do przycisku „Ustawienia…”.

 6. Pojawi się okno „Profile użytkownika”. W sekcji „Profile przechowywane na tym komputerze” wybierz profil, który chcesz usunąć.

 7. Wybierz „Usuń”.
 8. Potwierdź, że chcesz usunąć profil użytkownika, klikając „Tak” w wyskakującym oknie.

Otóż ​​to! Następnym razem, gdy zalogujesz się na swoje konto użytkownika, system Windows 10 automatycznie utworzy nowy profil z domyślnymi ustawieniami i preferencjami. Istnieje inny sposób usunięcia profilu użytkownika w systemie Windows 10. Tak to się robi:

 1. Otwórz „Mój komputer”, „Komputer” lub „Ten komputer” na pulpicie.

 2. Kliknij dwukrotnie „Dysk lokalny (C:).”

 3. Przejdź do folderu „Użytkownicy”.

 4. Znajdź profil użytkownika, który chcesz usunąć, i kliknij go prawym przyciskiem myszy.

 5. Wybierz "Usuń" z menu rozwijanego.

 6. Naciśnij jednocześnie klawisze „Okno i R” na klawiaturze.

 7. Wpisz "regedit” w polu, aby otworzyć Edytor rejestru.

 8. Skopiuj ten klucz rejestru:

  „HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList”

 9. Wklej go do Edytora rejestru.

 10. Przejdź do folderu „Lista profili”, a następnie znajdź „ProfileImagePath”. Powinien być wymieniony jako C: \ Users \ nazwa użytkownika, z wyjątkiem zamiany „nazwa użytkownika” na dokładną nazwę twojego profilu użytkownika.

 11. Usuń ten plik i wszystkie identyczne pliki, które znajdziesz w innych folderach.

 12. Potwierdź, że chcesz usunąć te pliki z Edytora rejestru.

 13. Zamknij Edytor rejestru.

Uruchom ponownie komputer, a następnym razem, gdy zalogujesz się na swoje konto użytkownika, pojawi się nowy, domyślny profil użytkownika na dysku lokalnym (C:).

Usuwanie konta użytkownika w systemie Windows 10

Usunięcie konta użytkownika w systemie Windows 10 jest dość proste i zajmuje tylko kilka szybkich kroków. Jeśli masz wiele kont na swoim komputerze, powinieneś wiedzieć, jak je usunąć, jeśli już ich nie potrzebujesz.

Aby usunąć konto użytkownika w systemie Windows 10, wykonaj poniższe czynności:

 1. Kliknij przycisk „Start” w lewym dolnym rogu ekranu.

 2. Przejdź do ikony „Ustawienia” na lewym pasku bocznym.

 3. Przewiń w dół, aż znajdziesz „Konta”.

 4. Przejdź do sekcji „Rodzina i inni użytkownicy”.

 5. W sekcji „Inni użytkownicy” znajdź konto użytkownika, które chcesz usunąć.

 6. Kliknij jego nazwę użytkownika i wybierz „Usuń”.

 7. Potwierdź, że chcesz usunąć to konto.
 8. Wybierz „Usuń konto i dane”.

Spowoduje to usunięcie konta użytkownika i wszystkich zawartych w nim plików offline. Jednak nie usunie żadnych plików przechowywanych w chmurze.

Dodatkowe często zadawane pytania

Jak przywrócić usunięty profil użytkownika?

W przypadku przypadkowego usunięcia profilu użytkownika lub jeśli istnieją pliki, które chcesz przywrócić, istnieje sposób na przywrócenie tego profilu użytkownika. Dlatego zawsze ważne jest, aby przed usunięciem profilu użytkownika wykonać kopię zapasową wszystkich plików.

Oto jak możesz przywrócić usunięty profil użytkownika w systemie Windows 10:

1. Kliknij lupę w lewym dolnym rogu ekranu.

2. Wpisz „Wiersz polecenia” i kliknij „Otwórz”.

3. Kopiuj „Whoami / użytkownik” i wklej w wierszu polecenia.

4. Naciśnij „Wprowadź”.

5. W sekcji „User Name SID” będziesz mógł zobaczyć identyfikator bezpieczeństwa dla swojego profilu użytkownika.

6. Naciśnij klawisz „Windows i R”.

7. Wpisz „regedit”, aby otworzyć Rejestr.

8. Skopiuj”HKEY_LOCAL_MACHINE>OPROGRAMOWANIE>Microsoft>Windows NT>CurrentVersion>Lista profili” i wklej go do rejestru.

9. W sekcji „ProfileList” znajdź ten sam identyfikator SID w wierszu polecenia.

10. Kliknij na prawy folder SID.

11. Znajdź „ProfileImagePath” po prawej stronie rejestru i kliknij go dwukrotnie.

12. W sekcji „Dane wartości” wpisz C:\Użytkownicy\ oraz poprawną nazwę użytkownika swojego profilu użytkownika.

13. Kliknij „OK”.

14. Znajdź „Stan” w „ProfileImagePath” w prawym okienku.

15. Kliknij go dwukrotnie. Otworzy się nowe okno.

16. W sekcji „Dane wartości” wpisz „0”.

17. Wybierz „OK”.

Udało Ci się przywrócić profil użytkownika. Następnym razem, gdy przejdziesz do dysku lokalnego (C :), zobaczysz tam przywrócony profil użytkownika.

Usuń wszystkie niechciane profile użytkowników

Teraz wiesz, jak usunąć profil użytkownika w systemie Windows 10. Znasz również różnicę między profilami użytkowników a kontami użytkowników w systemie Windows 10, a także jak usunąć konto użytkownika. Usuwanie i przywracanie profili użytkowników może być nieco trudne, ale tak długo, jak postępujesz zgodnie z naszym przewodnikiem, zrobisz to bez wysiłku.

Czy kiedykolwiek wcześniej usunąłeś profil użytkownika w systemie Windows 10? Czy użyłeś którejś z metod opisanych w tym przewodniku? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.