Jak wyłączyć strażnika i zezwolić na aplikacje z dowolnego miejsca w macOS Sierra

Gatekeeper, po raz pierwszy wprowadzony w systemie OS X Mountain Lion, to funkcja zabezpieczeń komputera Mac, która pomaga chronić komputer Mac przed złośliwym oprogramowaniem i innym złośliwym oprogramowaniem. Gatekeeper sprawdza, czy aplikacja jest bezpieczna do uruchomienia, porównując ją z listą aplikacji, które Apple zweryfikowało i zatwierdziło w Apple Mac Store i/lub zatwierdziło przez Apple, nawet jeśli nie są oferowane w sklepie z aplikacjami.

Jak wyłączyć strażnika i zezwolić na aplikacje z dowolnego miejsca w macOS Sierra

Oto trzy opcje Strażnika:

  • Sklep z aplikacjami
  • App Store i zidentyfikowani programiści
  • Gdziekolwiek

Jednak w systemie macOS Sierra Apple wprowadził kilka ważnych zmian w Gatekeeperze, które pozornie ograniczają wybory zaawansowanych użytkowników, którzy chcą pobierać i korzystać z oprogramowania poza listą aplikacji oficjalnie zatwierdzonych przez Apple. Chociaż te zmiany prawdopodobnie mają na celu dalsze zwiększenie bezpieczeństwa, z którego znane są komputery Mac, nakładają one ograniczenia na to, co możesz zrobić z komputerem Mac.

Ale nie martw się, ustawienia Gatekeepera nadal można zmienić w macOS Sierra, aby umożliwić dostęp do oprogramowania, które nie zostało oficjalnie zatwierdzone przez Apple.

Pamiętaj jednak, że użytkownicy, którzy wyłączają ochronę Gatekeeper, robią to na własne ryzyko, ponieważ musisz być doświadczonym użytkownikiem komputera Mac, aby uniknąć złośliwego oprogramowania i innego złośliwego oprogramowania. Komputery Mac są w dużej mierze znane z tego, że są znacznie bezpieczniejsze niż komputery z systemem Windows, ale niekoniecznie tak jest, jeśli pozbędziesz się wbudowanych funkcji bezpieczeństwa komputera Mac.

Mając to na uwadze, jeśli chcesz wyłączyć Gatekeepera, mamy cię w zasięgu ręki. Rzućmy okiem na to, jak wyłączyć tę funkcję w Sierra, aby móc korzystać z szerszego zakresu aplikacji.

Dostosuj ustawienia strażnika

Tradycyjnie Gatekeeper oferował trzy ustawienia zwiększające bezpieczeństwo: wszędzie, App Store i zidentyfikowani deweloperzy oraz tylko App Store. Pierwszy wybór, jak sama nazwa wskazuje, umożliwiał użytkownikom uruchamianie aplikacji z dowolnego źródła, skutecznie wyłączając funkcję Gatekeeper.

Drugi wybór umożliwił użytkownikom uruchamianie aplikacji ze sklepu Mac App Store, a także twórców oprogramowania, którzy zarejestrowali się w Apple i bezpiecznie podpisali swoje aplikacje. Wreszcie, najbezpieczniejsze ustawienie ograniczało użytkowników do uruchamiania aplikacji pobranych tylko z Mac App Store.

Chociaż bezpieczne opcje były dobrym pomysłem dla mniej doświadczonych użytkowników komputerów Mac, zaawansowani użytkownicy uznali, że Gatekeeper jest zbyt ograniczający i zazwyczaj starali się go wyłączyć, ustawiając go na "Gdziekolwiek.

Jednak w systemie macOS Sierra opcja „Wszędzie” zniknęła, pozostawiając „App Store” i „App Store oraz zidentyfikowanych programistów” jako jedyne dwie opcje.

gatekeeper macos sierra domyślnie

Wyłącz Gatekeeper w macOS Sierra z terminala za pomocą polecenia

Ustawienia strażnika można znaleźć w Preferencje systemowe > Bezpieczeństwo i prywatność > Ogólne. Opcje strażnika znajdują się pod „Wszystkie aplikacje pobrane z” z brakującym wyborem „Wszędzie”. Ponieważ brakowało opcji „Anywhere”, wielu użytkowników komputerów Mac uważało, że Apple całkowicie usunął opcję „Anywhere”.

Na szczęście Apple nie wyłączył możliwości zmiany ustawienia Gatekeeper na „Wszędzie”, po prostu zaczął wymagać od użytkowników robienia tego z terminala za pomocą polecenia, co było dla Apple sposobem na zapewnienie, że zmienią się tylko użytkownicy zaawansowani macOS ustawienie Strażnika bramy na „Wszędzie”. W większości przypadków tylko zaawansowani użytkownicy macOS wiedzą, jak korzystać z terminala.

Aby wyłączyć Gatekeeper (tj. Ustaw go na "Anywhere") z wiersza poleceń, otwórz nowe okno Terminal, a następnie wprowadź następujące polecenie:

$ sudo spctl --master-disable

Ponieważ używasz "sudo", zostaniesz poproszony o podanie hasła root (administratora) komputera Mac. Wprowadź hasło roota, a polecenie zmieni ustawienie Strażnika na „Wszędzie”.

Jeśli chcesz potwierdzić, że ustawienie Gatekeeper zostało zmienione na "Wszędzie", możesz uruchomić Preferencje systemowe i sprawdzić ustawienie Gatekeeper "Zezwalaj na aplikacje pobrane z". Zobaczysz teraz, że „Wszędzie” to ustawienie Strażnika.

Kliknij kłódkę w lewym dolnym rogu, aby wprowadzić hasło i wprowadzić zmiany, a następnie wybierz „Wszędzie” z listy opcji Strażnika. Funkcja bezpieczeństwa nie będzie już przeszkadzać Ci w aplikacjach od niezidentyfikowanych programistów.

Zauważysz również, że odkąd uruchomiłeś polecenie zmiany opcji „Zezwalaj na aplikacje pobrane z” Gatekeepera na Wszędzie, ta opcja jest teraz wymieniona w interfejsie, jak pokazano na zrzucie ekranu poniżej.

strażnik Macos Sierra w dowolnym miejscu

Tymczasowo omiń strażnika

Pomimo swoich potencjalnie frustrujących ograniczeń, Gatekeeper jest rzeczywiście ważną funkcją bezpieczeństwa, która może zapobiec przypadkowemu uruchomieniu złośliwych aplikacji. Jeśli wolisz pozostawić włączoną funkcję Gatekeeper, ale nadal musisz od czasu do czasu uruchamiać aplikację od niezidentyfikowanego programisty, możesz tymczasowo ominąć Gatekeepera, otwierając aplikację z menu kontekstowego prawego przycisku myszy.

Na przykład, gdy spróbujesz otworzyć aplikację od niezidentyfikowanego programisty, gdy włączony jest Gatekeeper, otrzymasz następujący alert z informacją, że nie można uruchomić aplikacji:

gatekeeper sierra niezidentyfikowany deweloper

Aby tymczasowo ominąć Strażnika, kliknij prawym przyciskiem myszy (lub kliknij z wciśniętym klawiszem Control) na ikonie aplikacji i wybierz otwarty.

ominięcie strażnika sierra

Nadal otrzymasz komunikat ostrzegawczy, ale tym razem jest to tylko ostrzeżenie. Kliknięcie otwarty ponownie uruchomi aplikację.

Otwarte obejście strażnika

Przywróć domyślne ustawienia Sierra Gatekeeper

Jeśli włączyłeś opcję "Wszędzie" za pomocą powyższego polecenia Terminal, a później chcesz ją odwrócić, możesz wrócić do Terminala i uruchomić to polecenie:

$ sudo spctl --master-enable

To polecenie odwraca spctl --master-wyłącz polecenie, które uruchomiłeś, aby ustawić ustawienie „Zezwalaj na pobieranie aplikacji z” Gatekeepera na „Wszędzie”.

Końcowe przemyślenia

Gatekeeper to bardzo silna funkcja bezpieczeństwa, która ma chronić komputer Mac przed złośliwym oprogramowaniem i innymi szkodliwymi programami. Jednak chociaż zapewnia doskonałą ochronę, może być bardzo ograniczający dla zaawansowanych użytkowników.

Na szczęście można to obejść. Postępując zgodnie z instrukcjami przedstawionymi w tym artykule, możesz łatwo wyłączyć Gatekeeper i uwolnić moc swojego Maca.

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest przydatny, możesz sprawdzić Jak uruchomić aktualizację oprogramowania Mac za pośrednictwem terminala.

Pamiętaj też, aby zapoznać się z naszym artykułem Jak zainstalować MacOS / OSX na Chromebooku.

Czy ustawiłeś wcześniej ustawienie „Pobierz aplikacje z” w Gatekeeperach na „Wszędzie”? Jak to zrobiłeś? Proszę zostaw komentarz poniżej.