Recenzja Dell Latitude E4200

Recenzja Dell Latitude E4200

Obraz 1 z 2

it_photo_6301

it_photo_6300
1275 £ Cena w recenzji

Po prostu nie produkują laptopów biznesowych tak, jak kiedyś. Zniknęły nudne, szare pudełka, które były charakterystyczne dla serii Latitude firmy Dell, i zostały zastąpione przez oszałamiające maszyny, takie jak ten E4200. Jego bogate wykończenie – głęboka burgundowa czerwień w przypadku naszej próbki recenzji – zrobi natychmiastowe i pozytywne wrażenie na każdym odwiedzanym kliencie, co z pewnością jest jednym z celów współczesnego laptopa biznesowego.

Dell ma też wiele funkcji. Zintegrowany modem HSDPA jest już prawie oczywistością, a Dell uzupełnia go nie tylko o Bluetooth i łączność bezprzewodową draft-n, ale także o odbiornik GPS.

Chociaż trudno nam wymyślić jakąkolwiek zabójczą aplikację biznesową do GPS w laptopie, jest to interesujące włączenie, które może przydać się w przyszłości. A tymczasem oznacza to, że Twoi pracownicy zawsze mogą sprawdzić, gdzie się znajdują w Mapach Google, gdy się zgubią.

Ten laptop oferuje również ogromną liczbę narzędzi zabezpieczających. Ponownie czytnik linii papilarnych i układ TPM 1.2 są de facto w maszynach biznesowych, ale dobrze, że Dell oferuje pełne szyfrowanie dysku w ramach swojego pakietu oprogramowania. Nasz system recenzji zawierał również czytnik kart inteligentnych, zapewniający dodatkową fizyczną warstwę ochrony.

I jest więcej. Dzięki dyskowi półprzewodnikowemu E4200 powinien być bardziej odporny na działanie w ruchu niż laptop z mechanicznym dyskiem twardym. Ogólna jakość wykonania notebooka Latitude jest również dobra, z obudową ze stopu magnezu i bez widocznych słabości.

Witryna firmy Dell zawiera również większość „modułu komunikacyjnego” Latitude ON. Jest to sprawa Linux-on-a-chip, która może łączyć się bezpośrednio z serwerem Exchange przez sieć bezprzewodową, a także obejmuje przeglądarkę internetową, pakiet Microsoft Office i czytnik PDF. A przynajmniej tak nam powiedziano – niestety nie zadziałało to na naszej próbce recenzji.

Stworzony dla mobilnych profesjonalistów

Należy również zauważyć, że bateria o wydłużonej żywotności, jednostka 5200 mAh, wystaje raczej nieelegancko o 22 mm z tyłu obudowy.

Z normalną baterią E4200 miałby wymiary 296 x 204 x 27 mm (WDH), ale w zamian za dodatkową objętość, zyskujesz również dużo dodatkowej żywotności baterii: E4200 wytrzymał 5 godzin 35 minut w naszym teście użytkowania światła. Ze standardową baterią spodziewaj się połowy tego.

Z drugiej strony umieszczenie zasilacza w torbie nigdy nie było prostsze niż w przypadku notebooka Latitude. Mierzy zaledwie 88 x 63 x 15 mm (WDH), nieco szerszy, ale nieco cieńszy niż standardowa talia kart. Jedyną wadą jest wielkość brytyjskiej wtyczki trzypinowej.

Chociaż żywotność baterii przez pięć i pół godziny jest całkiem przyzwoita, zwróć uwagę na Lenovo ThinkPad X200 (identyfikator internetowy: 228786). Nigdy nie będzie pasował do stylu glamourpuss modelu E4200, ale w naszych testach na światło działał przez 5 godzin 57 minut i waży 1,54 kg – o 350 g więcej niż E4200.

Jednak w zamian za większą wagę X200 jest też większa moc: uzyskała 1,10 w naszych testach porównawczych w porównaniu do 0,73 z E4200. Chociaż ta przepaść w mocy może wydawać się dość obciążająca, jest to bardziej oznaka możliwości stacji roboczej X200 – E4200 wciąż ma wystarczająco dużo mocy, aby podwoić się jako główny komputer.

Wokół podwozia

Jedną z oczywistych ofiar jest napęd optyczny lub jego brak, co jest kolejną cechą, którą E4200 dzieli z X200. Co zaskakujące, Dell nie znajduje miejsca wokół obudowy na więcej niż dwa porty USB, ale co najmniej jeden z nich podwaja się jako port eSATA – doskonała integracja – i dotrzymuje towarzystwa dzięki mini-FireWire, gniazdu SD i karcie ExpressCard /34 miejsce.

Po prawej stronie obudowy znajduje się również przełącznik włączania/wyłączania łączności bezprzewodowej, ale niezręcznie steruje on wszystkimi czterema radiami: WLAN, Bluetooth, GPS i mobilnym modemem szerokopasmowym. Aby uzyskać bardziej szczegółową kontrolę, musisz użyć oprogramowania ControlPoint firmy Dell, które nie jest dopracowanym narzędziem, na jakie liczyliśmy.

Gwarancja

Gwarancja 3 lata na miejscu

Specyfikacje fizyczne

Wymiary 296x226x27mm (WDH)
Waga 1,190 kg

Procesor i pamięć

Edytor Intel Core 2 Duo U9400
Pojemność pamięci RAM 2,00 GB
Typ pamięci DDR3

Ekran i wideo

Rozmiar ekranu 12,1 cala
Rozdzielczość ekranu w poziomie 1,280
Rozdzielczość ekranu w pionie 800
Rezolucja 1280 x 800
Chipset graficzny Intel GMA 4500
Wyjścia VGA (D-SUB) 1
Wyjścia HDMI 0
Wyjścia S-Video 0
Wyjścia DVI-I 0
Wyjścia DVI-D 0
Wyjścia DisplayPort 0

Dyski

Pojemność 64 GB
Pojemność użytkowa dysku twardego Nie dotyczy
Prędkość wrzeciona Nie dotyczy
Wewnętrzny interfejs dysku Nie dotyczy
Dysk twardy Nie dotyczy
Technologia dysków optycznych Nic
Napęd optyczny Nie dotyczy
Cena wymiany baterii z VAT £0

Sieć

Prędkość adaptera przewodowego 1000 Mb/s
Obsługa 802.11a tak
Obsługa 802.11b tak
Obsługa 802.11g tak
Obsługa standardu 802.11 draft-n tak
Zintegrowany adapter 3G tak

Inne funkcje

Gniazda ExpressCard34 1
Gniazda ExpressCard54 0
Gniazda kart PC 0
Porty USB (pobieranie) 2
Porty FireWire 1
Port myszy PS/2 nie
9-pinowe porty szeregowe 0
Porty równoległe 0
Optyczne porty wyjściowe audio S/PDIF 0
Elektryczne porty audio S/PDIF 0
Typ urządzenia wskazującego Panel dotykowy
Lokalizacja głośnika Nad klawiaturą
Zintegrowany mikrofon? tak
Zintegrowana kamera internetowa? nie
Ocena megapikseli aparatu Nie dotyczy
czytnik linii papilarnych nie

Testy baterii i wydajności

Żywotność baterii, lekkie użycie 335
Żywotność baterii, intensywne użytkowanie 242
Ogólny wynik testu porównawczego aplikacji 0.73
Wynik testu porównawczego aplikacji pakietu Office 0.77
Wynik testu porównawczego aplikacji grafiki 2D 0.82
Kodowanie wyniku testu porównawczego aplikacji 0.62
Wynik testu porównawczego aplikacji wielozadaniowych 0.71
Wydajność 3D (kryzys) niskie ustawienia Ponieść porażkę
Ustawienia wydajności 3D Nie dotyczy

System operacyjny i oprogramowanie

System operacyjny Windows Vista Biznes
Rodzina systemów operacyjnych Windows Vista