Jak naprawić ogólne błędy monitora PnP?

Czy kupiłeś najnowszy zakrzywiony monitor do gier Acer, podłączyłeś go i kliknąłeś dwukrotnie, aby rozpocząć ulubioną grę? A może w końcu masz ekran 4K i chcesz teraz oglądać coś na Netflixie. Jednak zanim jeszcze spakowałeś stary monitor, zauważyłeś problem z nowym – rozdzielczość nie była właściwa. Może cieszyłeś się, że możesz cieszyć się życiem w rozdzielczości 1920×1024, ale Twój system operacyjny miał inne plany – utknąłeś na marnym 1024×728.

Nikt z nas nie lubi, kiedy tak się dzieje i niestety zdarza się to częściej niż powinno. Widzenie linii Generic PnP Monitor w oknie kierowcy może sprawić, że będziesz chciał wyrwać włosy z głowy.

Ale większość ludzi robi z tego więcej, niż jest to konieczne. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego występuje ten błąd, co oznacza i jak możesz go naprawić lub z nim żyć.

Ogólny monitor PnP: wyjaśnienie

Wbrew powszechnemu przekonaniu, ogólny monitor PnP nie jest typem monitora. Nie jest też oznaczeniem zarezerwowanym dla produktów tanich lub niemarkowych. Ta etykieta jest nakładana przez system operacyjny, gdy nie może zidentyfikować numeru modelu lub gdy nie rozpoznaje/ma poprawnych sterowników.

Podobnie jak w przypadku większości urządzeń, monitory (zwłaszcza wersje nowszej generacji) są dostarczane ze sterownikami. Umożliwiają one korzystanie z różnych specyficznych funkcji. Mówiąc prościej, monitory działają lepiej lub przynajmniej zgodnie z przeznaczeniem, gdy system operacyjny używa odpowiednich sterowników.

Dlatego termin „ogólny monitor PnP” to nic innego jak ostrzeżenie, że sprawy mogą nie działać tak, jak planowałeś. Wskazuje to, że Twój komputer ma trudności z wykryciem monitora zewnętrznego. Nie oznacza to, że nie możesz z niego korzystać.

Co powoduje błąd?

Jeśli chodzi o przyczynę wystąpienia tego błędu, to właśnie w tym miejscu robi się ciekawie. W wielu przypadkach sprowadza się to do problemu z połączeniem. To jest powód, dla którego większość ludzi kojarzy komunikat „ogólny monitor PNP” z posiadaniem taniego produktu.

Możesz podłączyć monitor do karty graficznej za pomocą różnych kabli. VGA było kiedyś standardem, świat przesunął się na DVI, potem pojawiło się HDMI i tak dalej. W dzisiejszych czasach karty graficzne mogą obsługiwać co najmniej dwa rodzaje połączeń, podobnie jak większość monitorów.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie kable są sobie równe lub zapewniają tę samą jakość. Nie gwarantuje również, że Twoja karta graficzna lub komputer rozpoznają wszystkie możliwe połączenia.

Dlatego czasami problem pochodzi z samego kabla. Połączenie między kartą graficzną a monitorem może nie być optymalne w przypadku korzystania z VGA przez kabel DVI, HDMI przez VGA itp.

Następnie jest zawsze możliwy wadliwy sprzęt. Coś może być nie tak z twoim monitorem; nadal może działać, ale nie wystarczy, aby Twój komputer ustawił go na żądaną rozdzielczość.

W innych przypadkach same kable mogą nie nawiązać prawidłowego połączenia. Ponownie możesz zobaczyć ekran, używać monitora, ale nie w pożądanej rozdzielczości.

Wreszcie masz często popularne (zwłaszcza w systemie Windows) problemy ze sterownikami. Zarówno uszkodzone sterowniki, jak i nieaktualne wersje mogą powodować ogólny błąd sterownika monitora PnP. Jeśli system operacyjny nie może załadować sterowników, ale monitor działa, możesz mieć z niego ograniczone korzystanie.

Jak naprawić ogólne błędy monitora PNP?

Teraz wiesz, co może skłonić Twój system operacyjny do wyświetlenia tego błędu. Po wykonaniu kilku rozwiązywania problemów, aby zawęzić problem, możesz wypróbować niektóre z następujących rozwiązań.

Wymiana kabla

Spróbuj użyć innego kabla, aby sprawdzić, czy komputer nadal ma problemy z rozpoznaniem monitora. Przetestuj różne połączenia, takie jak VGA, DVI, HDMI, w zależności od tego, co obsługuje karta graficzna.

Najlepiej to zrobić również po odłączeniu monitora i ponownym uruchomieniu komputera. Umożliwi to wykonanie nowego skanowania po uruchomieniu systemu.

Aktualizacja sterowników

Czasami podłączenie monitora do komputera wystarczy, aby nawiązać połączenie. Jednak różne czynniki mogą uniemożliwić systemowi operacyjnemu automatyczne znalezienie odpowiedniego sterownika.

Jeśli tak jest, to rozwiązanie jest prawdopodobnie proste.

 1. Wyciągnij pasek wyszukiwania w menu Start.

 2. Wpisz „Menedżer urządzeń” i naciśnij „Enter”.

 3. Przejdź do sekcji Monitory i rozwiń listę.
 4. Zidentyfikuj rodzajowy monitor PnP, którego chcesz użyć.

 5. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Aktualizuj sterownik”.

 6. Pobierz swój system operacyjny, aby wyszukać zaktualizowane oprogramowanie online.

Inną opcją jest najpierw odinstalowanie sterownika.

 1. Wpisz „Menedżer urządzeń” w pasku wyszukiwania.

 2. Rozwiń listę Monitory.
 3. Kliknij prawym przyciskiem monitor, którego chcesz użyć.

 4. Wybierz opcję „Odinstaluj urządzenie”.

 5. Przejdź do menu akcji na pasku narzędzi Menedżera urządzeń.

 6. Kliknij opcję „Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu”.

Poczekaj na zakończenie procesu przed ponownym uruchomieniem urządzenia. Ta metoda może ułatwić systemowi operacyjnemu automatyczne znalezienie odpowiedniego sterownika, działając na czystą instalację.

W przypadku, gdy to nie zadziała, istnieje inny sposób. Przejdź do witryny producenta monitora. Wprowadź model lub numer seryjny produktu, aby zidentyfikować właściwy sterownik.

Ręcznie pobierz i zainstaluj sterownik i uruchom ponownie urządzenie.

Mocowanie adapterów wyświetlacza

Czy korzystasz z najnowszej wersji sterownika karty graficznej? Być może pracujesz ze zintegrowaną kartą graficzną i od jakiegoś czasu jej nie aktualizowałeś.

Posiadanie nieaktualnego sterownika może spowodować błąd „ogólnego monitora PnP”.

 1. Przejdź do okna Menedżera urządzeń.

 2. Kliknij ikonę strzałki obok kart graficznych.

 3. Wybierz swoją kartę i zaktualizuj sterownik.

 4. Możesz też ręcznie pobrać i zainstalować najnowszy sterownik.

Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy nadal pojawia się błąd „ogólnego monitora PnP”.

Jak często ci się to zdarza?

Wierz lub nie, ale często pojawia się błąd „ogólnego monitora PnP”. Możesz go uzyskać nawet po świeżej instalacji systemu Windows. Możesz nawet utknąć po zainstalowaniu odpowiednich sterowników.

Wydaje się, że niektóre elementy sprzętu utrudniają systemowi Windows ich rozpoznanie. Zauważ, że jest to mniej powszechne zjawisko w systemach operacyjnych opartych na systemie Linux.

Jednak to naprawdę nie koniec świata. W większości przypadków jest to nieszkodliwy błąd, który nawet nie wymaga naprawy. Jeśli chcesz go rozwiązać, wiesz już, jak zidentyfikować zwykłych podejrzanych i jakie działania podjąć.

Mając to na uwadze, daj nam znać, kiedy tego doświadczyłeś. Czy z konkretnym systemem operacyjnym, kartą graficzną lub marką monitorów? Czy wpłynęło to zauważalnie na wrażenia z oglądania, czy był to tylko błąd, który wywołał zachowanie przypominające OCD? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.