Jak zmienić strefy tętna w urządzeniu Garmin

Większość smartwatchy Garmin ma z tyłu urządzenia dedykowany czujnik, który mierzy tętno użytkownika. Dostarczane przez nie dane są niezwykle wygodne, ponieważ zapewniają większą perspektywę treningu. Domyślnie urządzenie Garmin użyje podstawowej metody obliczeniowej do skonfigurowania stref tętna.

Ale co się stanie, jeśli te strefy są nieprawidłowe? Jeśli chcesz zmienić ich konfigurację w Garminie, dobrze trafiłeś. Dostarczyliśmy szczegółowe instrukcje, jak skonfigurować te strefy, aby uzyskać dokładniejsze wyniki.

Jak zmienić strefy tętna w urządzeniu Garmin

Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest wykorzystanie stref tętna do przyspieszenia sesji treningowych i pilnowania określonych stref treningowych, warto poświęcić chwilę na ich ustawienie. Wiele funkcji Twojego smartwatcha Garmin wykorzystuje dane z tego wskaźnika do mierzenia czasu spędzanego w każdej strefie tętna i ostatecznie wyciągania wniosków z tych danych.

Twój stan treningu, czas regeneracji, poziom naładowania baterii, obciążenie treningowe i sugerowane treningi zależą od stref tętna.

Twoje urządzenie Garmin użyje informacji z profilu użytkownika podczas konfiguracji początkowej, aby domyślnie określić strefy.

Aby ręcznie dostosować strefy tętna dla urządzenia, możesz skorzystać z aplikacji mobilnej lub internetowej Garmin Connect.

Oto kroki dla każdej opcji:

Aplikacja Garmin Connect

Aplikacja Garmin Connect jest dostępna na systemy iOS i Android. Jeśli używasz aplikacji do konfiguracji smartwatcha, wykonaj poniższe czynności:

 1. Zaloguj się do aplikacji Garmin Connect na swoim urządzeniu.
 2. Przejdź do menu. W systemie iOS dotknij "Więcej" w prawym dolnym rogu. W przypadku Androida dotknij trzech poziomych linii w lewym górnym rogu.

 3. Wybierz „Urządzenia Garmin”.

 4. Stuknij nazwę urządzenia.

 5. Wybierz opcję „Ustawienia użytkownika”.

 6. Przejdź do „Konfiguruj strefy tętna”.

 7. Skonfiguruj każdą strefę osobno, dodając najniższą wartość tętna. Jeśli masz urządzenie multisport, możesz indywidualnie ustawić strefy dla każdej aktywności. Inne urządzenia mogą mieć ograniczoną liczbę profili aktywności, dla których można wybrać strefy.

 8. Zapisz zmiany i wyjdź. W przypadku iOS dotknij przycisku "Zapisz" w prawym górnym rogu. W przypadku Androida po prostu wyjdź z menu.

Wszystkie zmiany zostaną wysłane na Twoje urządzenie przy następnej synchronizacji. Pamiętaj też, że zmiany w strefach tętna nie będą miały wpływu na dane przesłane wcześniej do aplikacji Garmin Connect.

Garmin Connect Internet

 1. Zaloguj się do Garmin Connect w przeglądarce internetowej.
 2. Kliknij ikonę ze smartwatchem z małym niebieskim kółkiem w prawym górnym rogu.

 3. Stuknij nazwę urządzenia, które chcesz skonfigurować.

 4. Przejdź do strony „Ustawienia użytkownika”.

 5. Przewiń w dół i znajdź sekcję „Strefy tętna”.

 6. Wprowadź najniższe wartości tętna dla każdej strefy osobno. Jeśli masz urządzenie multisport, możesz dostosować te wartości dla każdego profilu aktywności, takiego jak bieganie, pływanie lub jazda na rowerze. W przypadku innych urządzeń może istnieć ograniczona liczba profili aktywności, dla których można ustawić strefy.

 7. Kliknij opcję „Zapisz ustawienia”.

Po zsynchronizowaniu smartwatcha zmiany zostaną do niego przesłane. Pamiętaj też, że zmiany w strefach tętna nie będą miały wpływu na dane przesłane wcześniej do aplikacji Garmin Connect.

Dodatkowe często zadawane pytania

Oto kilka dodatkowych pytań, które pomogą Ci zmienić strefy tętna w urządzeniu Garmin.

Czy Garmin automatycznie dostosowuje strefy tętna?

Aplikacja Garmin Connect automatycznie ustawi strefy tętna podczas początkowej konfiguracji. Jednak w aplikacji na początku brakuje danych, aby dokonać dokładnych obliczeń. Dlatego zastosuje metodę obliczania 220 – wiek.

Odejmuje twój obecny wiek od 220. Tak więc 20-letnia osoba miałaby maksymalne tętno 220 – 20 = 200 uderzeń na minutę.

Jak się zapewne domyślasz, nie jest to najbardziej wiarygodna metoda obliczania tętna. Dlatego zalecamy ręczne dostosowanie ustawień po skonfigurowaniu aplikacji.

Jak dostosować strefę tętna w urządzeniu Garmin?

Możesz dostosować strefy tętna na swoim koncie Garmin Connect, wykonując czynności opisane w powyższej sekcji. Dodatkowo możesz dostosować ustawienia na swoim urządzeniu:

1. Wybierz klawisz akcji.

2. Przejdź do „Ustawienia”, a następnie „Profil użytkownika” i dotknij „Strefy tętna”.

3. Stuknij opcję „W oparciu o” i wybierz jedną z następujących opcji:

· BPM – zobacz lub dostosuj strefę tętna w uderzeniach na minutę

· %Maks. HR – aby wyświetlić lub dostosować strefy tętna jako maksymalne tętno w procentach

· %HRR – wyświetl lub dostosuj strefy tętna jako procent rezerwy tętna. Jest to tętno spoczynkowe odjęte od tętna maksymalnego.

4. Stuknij w „%Maks. HR” i wprowadź dane dotyczące tętna maksymalnego.

5. Wprowadź wartości dla każdej ze stref osobno.

6. Stuknij w „Tętno spoczynkowe” i dodaj tętno spoczynkowe.

Jakie są pięć stref tętna?

Pięć stref tętna to:

1. Bardzo lekki, 50 do 60% HRmax (HRmax oznacza tętno maksymalne).

Jest to strefa o naprawdę niskiej intensywności, która przyspiesza regenerację i przygotowuje do treningu w wyższych strefach. Jeśli chcesz trenować w tej strefie, najlepiej wybierz aktywności, w których możesz łatwo kontrolować tętno (chodzenie lub jazda na rowerze).

2. Lekki, 60 do 70% HRmax

Ćwiczenia w tej strefie tętna mogą poprawić Twoją wytrzymałość, sprawić, że Twoje ciało będzie wydajniejsze w utlenianiu i spalaniu tłuszczu oraz zwiększaniu sprawności mięśni. Treningi są zazwyczaj lekkie i można je wykonywać przez dłuższy czas.

3. Umiarkowane, 70 do 80% HRmax

To najlepsza strefa do poprawy krążenia krwi i poprawy mięśni szkieletowych. Ponadto treningi w tej strefie mają tendencję do ułatwiania umiarkowanych wysiłków.

4. Twardy, 80 do 90% HRmax

To jest strefa, w której robi się spocony. Najprawdopodobniej będziesz ciężko oddychać, a trening w tej strefie tętna zwiększy Twoją wytrzymałość na prędkość. Ponadto organizm lepiej wykorzystuje węglowodany jako źródło energii i dłużej radzi sobie z wysokim poziomem kwasu mlekowego we krwi.

5. Maksimum, 90 do 100% HRmax

Tutaj tętno osiąga maksymalny wysiłek. Kontynuowanie treningu przez zbyt długi czas z taką intensywnością jest praktycznie niemożliwe. Ponadto strefa ta jest ograniczona głównie do profesjonalnych sportowców, podczas gdy początkujący nie muszą tak ciężko pracować.

Twój trening powinien obejmować treningi we wszystkich strefach serca (z wyjątkiem ostatniej dla początkujących).

Zwiększanie dokładności Garmin Connect

Ustawienie stref tętna w Garmin Connect sprawi, że inne funkcje aplikacji będą działać prawidłowo i nie będą wyświetlać sprzecznych informacji. Tak więc, nawet jeśli nie planujesz używać stref tętna do dostrajania treningów, nadal warto je ustawić.

W jakiej strefie tętna wolisz trenować? Jakiej metody użyłeś do obliczenia stref tętna? Podziel się swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy poniżej.