Oto jak naprawić przegrzewający się komputer lub laptop

diry-komputer-środowisko

Oto jak naprawić przegrzewający się komputer lub laptop

Czy Twój komputer się przegrzewa? Czasami może być trudno powiedzieć, ale jeśli robi się wystarczająco źle, pojawiają się poważne oznaki, które mogą wskazywać, że coś jest nie tak. Na przykład możesz doświadczyć spowolnienia, a może nawet częstych restartów lub wyłączeń. Jak już zapewne wiesz, ciepło jest tak samo niebezpieczne dla komputera jak kurz czy kłaczki. Jeśli komputer robi się zbyt gorący, możesz zacząć odczuwać dziwne objawy, takie jak niektóre z wyżej wymienionych sytuacji. Wszystkie komputery mają system chłodzenia, który utrzymuje optymalną temperaturę, ale jeśli ten system chłodzenia ulegnie awarii lub jakiś element się zepsuje, możesz zacząć dostrzegać objawy przegrzewania się elementów.

W tym artykule pokażemy oznaki przegrzewania się komputera, a także opcje rozwiązywania problemów i, miejmy nadzieję, rozwiązania problemu.

Ostrzeżenia

Nie jesteś pewien, czy Twój komputer się przegrzewa, czy nie? W rzeczywistości istnieje wiele oznak, które mogą wskazywać, że Twój komputer faktycznie cierpi z powodu zbyt dużego ciepła. Większość z nich wymieniliśmy poniżej.

  1. Nieprawidłowe dźwięki wentylatora: W większości komputerów wentylatory są głównym systemem chłodzenia, który zapobiega przegrzaniu komponentów. Zwykle będziesz mieć wentylator do zasilacza i jeden do procesora, dwa elementy, które wytwarzają najwięcej ciepła. Czasami karta graficzna ma również swojego dedykowanego wentylatora. Jeśli którykolwiek z tych wentylatorów ulegnie awarii (albo przestanie działać całkowicie, albo nie działa prawidłowo), może to spowodować, że komponent się przegrzeje, a tym samym zacznie się przegrzewać komputer, powodując ostatecznie frustrujące problemy.
  2. BSOD: Jeśli Twój komputer ma problem z przegrzaniem, czasami wyświetla niebieski ekran. Wszyscy znamy ten nerwowy niebieski ekran śmierci. Na przykład, jeśli włączysz komputer, może zacząć się dobrze uruchamiać, ale w końcu niebieski ekran stanie się zbyt gorący. W większości przypadków zwykle zbiega się to z awarią wentylatora chłodzącego.
  3. Częste ponowne uruchamianie lub wyłączanie: Wynika to z niektórymi z powyższych nastrojów. Jeśli Twój komputer się przegrzewa, zobaczysz częste automatyczne ponowne uruchamianie. Czasami komputer wyłącza się całkowicie i nie włącza się, dopóki się nie ochłodzi.
  4. Wysokie temperatury: Najbardziej oczywistym ze wszystkich znaków ostrzegawczych są wysokie temperatury komponentów. Zwykle możesz monitorować i mierzyć, jak gorące są komponenty za pomocą niezawodnego oprogramowania innych firm (więcej o tym w sekcji Rozwiązywanie problemów).
  5. Obudowa komputera jest gorąca: Prawidłowo schłodzony komputer prawie nigdy nie będzie gorący w dotyku. Jeśli twój komputer lub laptop jest taki, to dobry znak, że twój procesor się przegrzewa.

Rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów z przegrzewającym się komponentem jest nieco bardziej skomplikowane niż rozwiązywanie problemów z konkretnymi komponentami. Dzieje się tak, ponieważ istnieje wiele części, które mogą się przegrzać. Najważniejsze z nich to procesor, karta graficzna i zasilacz. Warto zauważyć, że dyski twarde również mogą się przegrzewać, ale jest to znacznie mniej powszechne niż te trzy główne komponenty.

Mając to na uwadze, poniżej znajdziesz sekcję dotyczącą rozwiązywania problemów z określonymi komponentami: procesorem, zasilaczem, kartą graficzną i dyskiem twardym. Wykonując wszystkie poniższe kroki, powinieneś szybko i łatwo znaleźć źródło problemu z przegrzaniem.

Przegrzanie procesora

Aby dowiedzieć się, czy to przegrzanie procesora, ogólnie oczywiste oznaki to ciągłe ponowne uruchamianie, wyłączanie, a czasem nawet awaria lub komunikaty o błędach. Najbardziej oczywistą oznaką przegrzania procesora jest sprawdzenie, czy faktycznie się przegrzewa. Powinieneś dowiedzieć się, jakie są zalecane „normalne” temperatury dla twojego procesora. Następnie pobierz narzędzie, takie jak CPU-Z lub Speccy, które może monitorować temperaturę procesora. Do Twojej dyspozycji jest oczywiście wiele innych narzędzi do monitorowania temperatury.

procesor-chrontelNa koniec sprawdź zalecane przez producenta temperatury pod kątem tego, co widzisz za pomocą Speccy lub CPU-Z. Jeśli nie widzisz dobrych rezultatów, może być konieczne ponowne nałożenie pasty termicznej, ponieważ może się ona zepsuć i stać się nieskuteczna, więc w niektórych momentach może wymagać ponownego nałożenia. Jeśli to nie zadziała, możesz potrzebować nowego procesora, aby rozwiązać problem z przegrzaniem. Jeśli nie masz możliwości korzystania z Speccy lub CPU-Z, zwykle możesz również znaleźć tymczasowe procesory w ustawieniach BIOS komputera. Warto zauważyć, że przegrzewanie się procesora może skutkować zmniejszoną wydajnością i szybkością działania. W absolutnie najgorszym przypadku przegrzanie mogłoby uszkodzić procesor, chociaż wymagałoby to naprawdę wysokich temperatur, które wykraczają poza normę.

Ostatnią rzeczą, jaką możesz zrobić, aby znaleźć problem w procesorze, są testy POST. Jeśli uruchomisz komputer i usłyszysz 5 krótkich sygnałów dźwiękowych, oznacza to problem z procesorem, co oznacza, że ​​zniknął i wymaga wymiany.

Przegrzanie zasilacza

Zasilacz może się przegrzewać z wielu powodów. Po pierwsze, możesz nie mieć wystarczającej cyrkulacji powietrza (zobacz problem z cyrkulacją powietrza, aby spróbować to naprawić). Możliwe jest również, że wentylator/radiator w twoim zasilaczu jest zatkany. Jeśli od jakiegoś czasu nie sprzątałeś, najlepiej zrobić to teraz dokładnie. W zależności od tego, ile lat zbiera kurz, cząsteczki, a nawet sierść zwierząt, może to zająć trochę czasu. Jeśli jednak nie wiesz, co robisz, nie powinieneś próbować otwierać zasilacza, aby dokładnie wyczyścić wentylator, ponieważ możesz ryzykować porażeniem prądem lub gorzej. Zamiast tego użyj puszki ze sprężonym powietrzem, aby jak najlepiej go wyczyścić. Być pewnym że masz wyłączony komputer przed czyszczeniem.

zasilaczJeśli to nie zadziała, innym powodem, dla którego twój zasilacz może się przegrzewać, jest to, że twój komputer potrzebuje więcej mocy niż zasilacz może, no cóż, dostarczyć. Nie tylko to, ale zasilacze niemarkowe (a nawet niektóre renomowane marki) mogą być oceniane pod kątem dość niskich temperatur. Mając to na uwadze, jeśli twój zasilacz zacznie działać na znacznie wyższym poziomie niż to, na co jest oceniany, może to być szkodliwe.

Wiele zasilaczy po prostu kończy swoją żywotność i wymaga wymiany. Tańsze jednostki często wymagają wymiany szybciej niż renomowane marki. Mając to na uwadze, przeprowadź badania i kup zasilacz od dobrego producenta OEM o doskonałej reputacji — podziękujesz nam później.

Przegrzanie karty graficznej

Karta graficzna może się dość łatwo przegrzać, jeśli coś się zepsuło lub nie jest odpowiednio chłodzone. Jeśli GPU się przegrzewa, zwykle odczuwasz spadek wydajności i stabilności. Czasami komputer wyświetla niebieski ekran lub wykonuje wymuszony restart. Innym razem komputer zablokuje się całkowicie, wymagając ręcznego resetowania.

karta-graficzna-z-wentylatoremOgólnie rzecz biorąc, jeśli komputer zawiesza się podczas uruchamiania, byłby to problem z przegrzaniem procesora zamiast GPU. Teraz, jeśli komputer uruchamia się ponownie lub blokuje dopiero po uruchomieniu czegoś z intensywnymi efektami wizualnymi (np. gry wideo, filmu lub dowolnego rodzaju multimediów), może to wskazywać na problem z GPU.

W niektórych przypadkach wentylator całkowicie przestanie działać. To lub może być zatkane kurzem i wymaga oczyszczenia. Jeśli nie działa prawidłowo i nie możesz go naprawić, usuwając kurz lub kłaczki (za pomocą puszki ze sprężonym powietrzem), prawie zawsze najlepiej wymienić wentylator, jeśli to możliwe. Naprawa nie zawsze jest najlepszym sposobem, ponieważ prawdopodobnie zawiedzie szybciej niż tylko wymiana.

interfejs gpu-zMożesz sprawdzić określone temperatury karty graficznej, pobierając oprogramowanie innych firm, takie jak GPU-Z. Przejdź do dokumentacji producenta karty, aby dowiedzieć się, jakie są odpowiednie temperatury dla karty graficznej. Jeśli są niesamowicie wysokie i nie możesz tego naprawić, wymieniając wentylator lub ponownie nakładając pastę termiczną, musisz wymienić kartę graficzną. Koniecznie zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym awarii karty graficznej dla innych systemów, w których może wystąpić awaria karty graficznej.

Zanim przejdziesz dalej i wymienisz kartę graficzną, upewnij się, że nie masz problemu z chłodzeniem całego systemu. Na przykład zobacz, jakie temperatury osiąga twój procesor w porównaniu z kartą graficzną przed awarią.

Przegrzanie dysku twardego

Czy wiesz, że Twój dysk twardy może się przegrzać? Tak! To całkowicie możliwe. Może się to zdarzyć dość często, jeśli komputer znajduje się w pomieszczeniu, w którym panuje wysoka temperatura. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest przeniesienie komputera do chłodniejszego pomieszczenia lub skorzystanie z wentylatorów sufitowych, wentylatorów oscylacyjnych i innych opcji dla tego konkretnego pomieszczenia. Poza tym zapoznaj się z sekcją problemów z wentylacją poniżej, aby rozwiązać konkretne problemy z kurzem, kłaczkami i niewłaściwą wentylacją.

W niektórych przypadkach dyski twarde po prostu dobiegają końca i wymagają wymiany.

Jednak wiele problemów z przegrzewaniem się dysku twardego jest związanych z niewłaściwą wentylacją. Tak więc, wykonując poniższe czynności, powinno to rozwiązać problem. Jeśli nie, możesz mieć inny problem z dyskiem twardym. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po awariach dysku twardego, aby zapoznać się z pełnymi krokami diagnozy komponentu.

Problemy z wentylacją

Problemy z wentylacją to najczęstszy problem z przegrzaniem. Jeśli komputer nie jest odpowiednio wentylowany, ciepło nie może się właściwie wydostać, co ostatecznie zatrzymuje go w obudowie, co powoduje, że elementy stają się gorętsze niż zwykle. W takim przypadku generalnie nie trzeba wymieniać żadnych komponentów, chyba że okaże się, że niektóre z twoich wentylatorów przestały działać prawidłowo.

Mając to na uwadze, naprawa wentylacji jest tak prosta, jak wyczyszczenie całego kurzu i kłaczków z obudowy. Nie używaj jednak odkurzacza do czyszczenia komputera. Może generować elektryczność statyczną i ostatecznie smażyć twój system. Aby wyczyścić komputer, użyj sprężonego powietrza — zazwyczaj puszki z nimi można znaleźć tanio w lokalnym sklepie biurowym. To najlepszy sposób, aby to zrobić. Jeśli okaże się, że musisz dokładniej wyczyścić niektóre elementy i wentylatory, użyj ściereczki i odrobiny 99% alkoholu izopropylowego.

Będziesz także chciał sprawdzić, czy jest coś innego, co możesz zrobić, aby stworzyć lepszą wentylację, na przykład lepsze uporządkowanie przewodów lub wytworzenie dodatniego lub ujemnego ciśnienia powietrza.

Dodatnie i ujemne ciśnienie powietrza

grupa-fanówNie ma wielu sposobów, aby zapobiec przedostawaniu się kurzu do komputera. Kurz, wróg takiego sprzętu elektronicznego, zawsze wydaje się trafiać tam, gdzie nie jest potrzebny. To powiedziawszy, regularne czyszczenie komputera sprężonym powietrzem lub inną metodą jest prawie wymagane, aby zapewnić prawidłowe działanie komponentów. Jeśli palisz lub masz zwierzęta, zalecam częstsze czyszczenie tej obudowy, ponieważ to tylko pogarsza bałagan.

Masz jednak jedną opcję, aby utrzymać sporą ilość kurzu. I to przy dodatnim ciśnieniu powietrza. Dodatnie ciśnienie powietrza jest przeznaczone dla osób, które chcą utrzymać swoje walizki tak czyste, jak to tylko możliwe. W skrócie oznacza to, że do obudowy komputera wtłacza się więcej powietrza wlotowego niż wyrzucanego. Jeśli masz więcej powietrza wstępowanie sprawa niż to, co jest odjazd przypadku, stworzyłeś środowisko o dodatnim ciśnieniu powietrza.

Co to dokładnie oznacza? Mówiąc laikiem, przy dodatnim ciśnieniu powietrza, będziesz mieć niewiele kurzu lub nie będzie go wcale w każdym obszarze z wyjątkiem wentylatorów. Dzieje się tak, ponieważ całe dodatkowe powietrze w obudowie jest wypychane przez wszystkie małe otwory i pęknięcia w obudowie. Oczywiście wentylatory nadal będą musiały być od czasu do czasu czyszczone. Ale możesz oczekiwać, że środowisko będzie mniej zakurzone. Możesz również skorzystać z dodatkowych efektów chłodzących, ponieważ w samej obudowie masz więcej chłodnego powietrza. Istnieją jednak argumenty, które mówią, że gęstość powietrza nie wystarczy do zapewnienia dużej frekwencji, ponieważ to tylko niewielka zmiana rzeczywistych temperatur.

Ujemne ciśnienie powietrza jest oczywiście dokładnym przeciwieństwem dodatniego ciśnienia powietrza. Tak więc, jeśli masz większe ciśnienie powietrza, które jest wyczerpywane niż wchłonięte, masz podciśnienie. Spowoduje to większe gromadzenie się kurzu, ponieważ wentylatory zasysają powietrze z każdego małego otworu. Oznacza to również, że kurz dostaje się z każdego możliwego otworu i ostatecznie powoduje większe nagromadzenie kurzu.

Dyskutowano o tym, czy dodatnie czy ujemne ciśnienie powietrza jest lepsze. Wydaje się jednak, że lepiej jest mieć nieco dodatnie ciśnienie powietrza, utrzymując trochę chłodniejsze i mając do czynienia z mniejszą ilością kurzu.

Skąd mam wiedzieć, czy mam dodatnie czy ujemne ciśnienie powietrza?

Właściwie to dość łatwo stwierdzić. Aby zapewnić środowisko o dodatnim ciśnieniu powietrza, będziesz potrzebować kilku więcej wentylatorów wlotowych niż wentylatorów wyciągowych. Tak więc, gdybyś miał dwa wentylatory wlotowe i jeden wentylator wyciągowy, stworzyłbyś środowisko o dodatnim ciśnieniu powietrza (przy założeniu, że oba typy wentylatorów mają ten sam rozmiar). Podobnie, w przypadku środowiska z podciśnieniem, potrzebujesz więcej wentylatorów wyciągowych niż wentylatory wlotowe.

duży-PC-wentylatorWażne jest, aby pamiętać, że wszystkie wentylatory wlotowe również powinny mieć dobre filtry przeciwpyłowe. Posiadanie filtra często zależy od środowiska, w którym znajduje się komputer, ale bez względu na wszystko bezpiecznie jest mieć te filtry przeciwkurzowe. A jeśli masz przyzwoity wentylator, nie zmniejszy to zbytnio przepływu powietrza.

Jeśli chodzi o właściwe rozmieszczenie fanów komputerów, istnieje wiele różnych teorii. Najpopularniejszym sposobem (ze względu na fizykę) jest umieszczenie wentylatorów wlotowych z przodu, a następnie wentylatorów wyciągowych z tyłu. Jeśli masz dwa wentylatory wlotowe i jeden wylotowy, daje to nie tylko lekkie dodatnie ciśnienie w obudowie, ale także wentylatory wlotowe z przodu i wentylator wyciągowy z tyłu, jest to również rodzaj naturalnego przepływu powietrza.

Ostatecznie każdy przypadek jest inny, więc zastanawianie się, jak skonfigurować fanów, może być trochę inne. Ale obowiązuje ogólna zasada: wentylatory wlotowe z przodu, wydech z tyłu. W niektórych przypadkach wloty z przodu iz tyłu są fajną konfiguracją, a wtedy na górze obudowy będzie wentylator wyciągowy, gdy gorące powietrze unosi się.

Zamknięcie

Wykrycie problemu z przegrzaniem może być trochę trudne, ponieważ tak wiele elementów wytwarza ciepło. Ale mając trochę wiedzy i kilka programów na wyciągnięcie ręki, zwykle możesz to dość łatwo wyśledzić. Pamiętaj tylko: niczego nie przeocz. Warto poświęcić dodatkowy czas, spojrzeć na całość, a następnie przyjrzeć się wszystkim indywidualnym komponentom, w tym zasilaczowi. Pamiętaj, że takie rzeczy są zawsze procesem eliminacji, więc im więcej skreślasz z listy, tym bardziej zbliżasz się do znalezienia faktycznego problemu (np. możesz zobaczyć, że dysk twardy i procesor mają normalną temperaturę roboczą, ale Karta graficzna jest całkowicie poza normą, co oznaczałoby, że coś jest nie tak z samą kartą graficzną lub jej wentylacją).

Wreszcie, zawsze warto upewnić się, że wszystkie sterowniki są aktualne. Lub, jeśli niedawno zaktualizowałeś sterownik i po tym masz tylko problem z przegrzaniem, może to być problem ze sterownikiem, w którym musisz przywrócić poprzednią wersję i poczekać, aż dziwactwa zostaną rozwiązane z nowej przed ponownym zastosowaniem aktualizacja.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik rozwiązywania problemów pomógł Ci dotrzeć do sedna problemu. Ale jeśli nadal utkniesz, koniecznie udaj się na forum PCMech i opublikuj swój problem, aby uzyskać dodatkową pomoc od społeczności PCMech!