Jak naprawić / naprawić uszkodzony dokument Word

Nie ma nic gorszego niż spędzanie godzin nad dokumentem Word, regularne zapisywanie tylko po to, aby go uszkodzić. Kiedy zobaczysz te nieśmiertelne słowa „W programie Word wystąpił błąd podczas próby otwarcia twojego pliku”, wiesz, że będzie źle. Albo to jest? Czy możesz odzyskać uszkodzony dokument Word? Czy wszystko stracone na zawsze? Tak i nie w tej kolejności. Naprawa uszkodzonego dokumentu Word jest całkiem możliwa, a ten samouczek pokaże Ci, jak to zrobić.

Jak naprawić / naprawić uszkodzony dokument Word

Niezależnie od tego, czy jest to praca dyplomowa, którą stworzyłeś miesiącami, czy lista rzeczy do zrobienia na następne pięć lat, jeśli potencjalnie utracisz dostęp do utworzonego pliku, jest to jedno z najbardziej irytujących doświadczeń w informatyce. Mamy nadzieję, że po dotarciu do końca tej strony poznasz kilka skutecznych sposobów naprawy uszkodzonego dokumentu Word.

Zanim wypróbujesz którąkolwiek z tych poprawek, najpierw utwórz kopię pliku. Mimo że plik nie działa, może okazać się dostępny i nie chcielibyśmy tego zepsuć, uszkadzając go dalej podczas odzyskiwania. Wypróbuj wszystkie poniższe czynności na kopii, a nie na oryginale.

Napraw uszkodzony dokument Word

Powodów jest wiele i są one różne, ale rezultat jest taki sam. Dokument programu Word, którego nie można normalnie otworzyć. Program Word oferuje dwie opcje w składni błędu: Otwórz i napraw lub użyj odzyskiwania tekstu.

Open and Repair daje mieszane rezultaty. Czasami to działa, a czasami nie. Aby uzyskać dostęp do narzędzi, otwórz nowy dokument Word. Wybierz Plik i Otwórz, a następnie Odzyskaj niezapisane dokumenty na dole. Zamiast wybierać Otwórz, wybierz przycisk radiowy obok niego, a następnie Otwórz i napraw. Jeśli program Word potrafi sam to naprawić, to zrobi.

Text Recovery jest dostępny z tego samego okna dialogowego i może, ale nie musi, pomóc.

Korzystanie z innego dokumentu Word

Microsoft udostępnia nam kilka natywnych narzędzi do odzyskiwania tekstu z uszkodzonego pliku. Jeśli używasz komputera PC lub Mac z systemem Windows, jest to szybka i prosta metoda. Możesz wstawić uszkodzony plik do nowego dokumentu programu Word.

 1. Otwórz Word i utwórz nowy dokument.
 2. Wybierz „Wstaw” u góry. Następnie wybierz „Obiekt”.

 3. Kliknij „Z pliku” na dole.

 4. Zlokalizuj i wybierz uszkodzony plik.

 5. Tekst z uszkodzonego dokumentu powinien pojawić się w nowym pustym dokumencie.

Jest to szybka i prosta metoda odzyskiwania tekstu uszkodzonego dokumentu Word. Ale jeśli z jakiegoś powodu to nie zadziała, poniżej mamy inne metody.

Inne sposoby naprawy uszkodzonego dokumentu Word

Jeśli wewnętrzne narzędzia naprawcze nie działają, mamy inne opcje. Możemy użyć poprzednich dokumentów, historii plików lub przywracania systemu Windows. Jest też kilka innych narzędzi do wypróbowania.

Word Poprzednie dokumenty

Pierwszym miejscem do sprawdzenia jest sprawdzenie, czy program Word zapisał poprzednią wersję. Przejdź do Plik i Dokumenty zarządzane i wybierz poprzednią wersję. Jeśli zamknąłeś program Word lub ponownie uruchomiłeś komputer, ta opcja może być niedostępna.

Historia pliku

W zależności od systemu operacyjnego kopie zapasowe plików mogą być tworzone automatycznie. Jeśli używasz systemu Windows 10, używa on Historii plików do automatycznego tworzenia kopii zapasowych niektórych plików. Musisz skonfigurować Historię plików, jeśli nie zapisujesz swojej pracy na dysku C:, ale może to działać, jeśli to zrobisz.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy uszkodzony dokument programu Word.
 2. Wybierz opcję Przywróć poprzednie wersje.
 3. Poczekaj, aż wyskakujące okienko załaduje poprzednie wersje dokumentu i wybierz jedną.
 4. Wybierz OK, aby go otworzyć.

Wypróbuj poprzednią lub nowszą wersję programu Word

Jeśli używasz starszej wersji programu Word, wypróbuj ją w nowszej wersji. Wprowadzano stałe aktualizacje obsługi błędów, więc nowa wersja programu Word może być w stanie otworzyć lub odzyskać plik. Jeśli nie masz dostępu do innej wersji, wypróbuj przeglądarkę Word w Outlook.com. Może przynajmniej odczytać plik, dzięki czemu możesz skopiować i wkleić tekst w innym miejscu.

Korzystaj z Dokumentów Google

Możesz spróbować przesłać plik .doc do Dokumentów Google i tam go otworzyć. Te dwa pakiety biurowe całkiem ładnie się ze sobą współgrają. Dokumenty Google mogą być w stanie zrobić to, czego sam program Word nie może, i przejrzeć błąd. Następnie możesz utworzyć dokument, zapisać go i utworzyć nowy plik Word z zawartości.

Użyj funkcji przywracania systemu Windows

Przywracanie systemu Windows może działać w zależności od miejsca zapisywania dokumentów. Jeśli zapiszesz je w domyślnym folderze Dokumenty, funkcja Przywracanie systemu Windows może pomóc. Jeśli zapiszesz je w innym miejscu, które jest objęte funkcją przywracania systemu Windows, nadal może być w stanie pomóc.

 1. Wpisz „przywróć” w polu wyszukiwania systemu Windows i wybierz opcję Przywracanie systemu Windows.
 2. Wybierz najbliższy punkt przywracania do uszkodzenia pliku, jeśli masz wiele opcji.
 3. Wybierz Dalej i przywróć.

Jeśli używasz pakietu Office dla komputerów Mac, możesz wypróbować Time Machine, aby zrobić to samo.

Użyj narzędzia do wizualizacji pakietu Microsoft Office

Narzędzie do wizualizacji pakietu Microsoft Office to oprogramowanie techniczne pierwotnie zaprojektowane do sprawdzania kodu znajdującego się w pliku .doc. Posiada również przydatne narzędzie naprawcze.

 1. Pobierz i zainstaluj narzędzie do wizualizacji pakietu Microsoft Office.
 2. Otwórz aplikację, wybierz Plik i Otwórz.
 3. Wybierz uszkodzony plik .doc.
 4. Wybierz Narzędzia oraz Napraw i Defragmentuj.
 5. Wybierz Plik i Zapisz plik danych jako. Daj temu imię.
 6. Otwórz nowy plik.

Narzędzie do wizualizacji pakietu Microsoft Office może zająć trochę czasu, aby przegryźć plik, ale może działać. Upewnij się, że zapisałeś plik danych jako i otwórz ten plik przy użyciu normalnego programu Word. Możesz być zaskoczony wynikami. Albo nie.

Jeśli żadna z tych funkcji nie działa, istnieją narzędzia innych firm, które mogą załatwić sprawę. Powodzenia z tym!