Jak naprawić uszkodzone dane na PS4?

Uszkodzone dane na twoim Sony PlayStation 4 brzmią jak bardzo zła rzecz, ale w rzeczywistości jest to dość łatwe do naprawienia. Jeśli więc otrzymasz komunikat o błędzie „Uszkodzone dane”, nie powinieneś się martwić.

Jak naprawić uszkodzone dane na PS4?

Pliki mogą działać nieprawidłowo na wiele sposobów. Czasami instalacja może być niekompletna lub może ją przerwać inny proces. Jeśli masz uszkodzony dysk z grą, prawdopodobnie nie zainstaluje gry poprawnie. Innym razem zapisywanie do pliku może spowodować problemy i uszkodzić cały plik gry.

Zwykle uszkodzone dane dotyczą tylko odpowiednich gier lub aplikacji. Dlatego ponowna ich instalacja powinna rozwiązać problem. Jednak zdarzają się rzadkie przypadki, w których niektóre istotne dane ulegają uszkodzeniu. Gdyby tak było, byłby bardziej zaangażowany.

W tym artykule omówiono kilka sposobów rozwiązania problemu „Uszkodzonych danych”.

napraw uszkodzone dane na ps4

Znajdź i usuń uszkodzony plik ręcznie

Gdy pojawi się ekran błędu uszkodzonych danych, system zidentyfikuje go i zapisze plik w osobnym folderze. W kilku prostych krokach możesz zlokalizować plik i samodzielnie go usunąć. Aby go zlokalizować, powinieneś:

 1. Wejdź w „Ustawienia”.
 2. Znajdź menu „Zarządzanie pamięcią masową systemu” i przejdź do „Zapisane dane”.
 3. Przejdź do folderu „Odtwarzacz multimedialny”.
 4. W folderze powinieneś zobaczyć plik „uszkodzonych danych”.
 5. Kliknij przycisk „Opcje”.
 6. Wybierz „Usuń”, aby usunąć uszkodzony plik z dysku.

Po ponownym otwarciu „Odtwarzacza multimediów” uszkodzony plik nie powinien się już pojawiać. Jeśli plik pochodzi z gry wideo, spróbuj ponownie zainstalować grę.

Ręcznie usuń pobrany plik

Jeśli plik został uszkodzony podczas pobierania, pojawi się w folderze Pobrane jako wyszarzona ikona kwadratu.

Aby to naprawić, musisz:

 1. Otwórz menu „Powiadomienia” na ekranie głównym.
 2. Naciśnij przycisk „Opcje” i wybierz Pobrane.
 3. Znajdź uszkodzony plik.
 4. Ponownie naciśnij „Opcje”.
 5. Usuń plik.

Gdy to zrobisz, spróbuj ponownie pobrać plik.

Odbuduj bazę danych PS4

Jeśli powyższe problemy nie występują, możesz wypróbować proces „Odbuduj bazę danych”. Spowoduje to przeskanowanie całego systemu PS4 w poszukiwaniu błędów, usterek i wszystkiego, co nie działa poprawnie. Nie usunie niczego z dysku, ale raczej spróbuje naprawić uszkodzone pliki.

Aby rozpocząć ten proces:

 1. Wyłącz PS4.
 2. Podłącz kontroler do PS4 przez port USB. (Kontrolery Bluetooth nie działają w trybie awaryjnym.)
 3. Przytrzymaj przycisk zasilania.
 4. Powinien wydać dwa sygnały dźwiękowe, zanim go zwolnisz.
 5. PS4 wejdzie w tryb awaryjny.
 6. Wybierz opcję „Odbuduj bazę danych”. Zwykle jest to piąta opcja w menu trybu awaryjnego.

  uszkodzone dane na ps4

 7. Poczekaj, aż proces się zakończy.
 8. Włącz konsolę i sprawdź, czy uszkodzone dane nadal istnieją.

W przypadku poważnych problemów — zainicjuj PS4

Jeśli powyższe metody nie usunęły uszkodzonych plików lub jeśli pliki nadal się pojawiają, być może będziesz musiał wyczyścić wszystkie dane i zacząć od zera.

Wykonaj kroki 1-5 z poprzedniej sekcji, aby przejść do trybu awaryjnego. Zamiast wybierać „Odbuduj bazę danych”, musisz wybrać „Zainicjuj PS4”. Powinien być tuż pod nim.

napraw uszkodzone dane na ps4

Ta metoda usunie wszystko, co dodał użytkownik i przywróci PS4 do ustawień domyślnych. Pamiętaj, aby wykonać kopię zapasową wszystkich odpowiednich plików, aby uniknąć utraty danych. Po zakończeniu wszystkie uszkodzone i nieprawidłowo działające pliki powinny zniknąć z dysku.

Nadal masz problemy z uszkodzonymi danymi?

Jeśli wykonałeś wszystkie powyższe metody i nadal napotykasz uszkodzone dane przez cały czas, problem może nie występować w systemie.

Zwykle oznacza to, że dysk z grą może być uszkodzony i być może trzeba będzie kupić nowy. Możliwe, że twój dysk twardy może być winny. Istnieją dwa potencjalne scenariusze:

Zabrakło miejsca na dysku twardym

Wbudowany dysk twardy PS4 może nie być wystarczająco duży do użytku. W takiej sytuacji napotkasz problemy z aktualizacjami, zapisywaniem gier i instalowaniem nowych aplikacji. Czasami system nie będzie w stanie sam sobie z tym poradzić, a pliki zostaną w tym czasie uszkodzone.

Jeśli twój dysk twardy jest prawie pełny, powinieneś rozważyć zwolnienie trochę miejsca lub uaktualnienie do większego dysku.

Dysk twardy jest uszkodzony

Twój dysk twardy PS4 może czasami mieć uszkodzone sektory, które prześlizgują się przez „Odbuduj bazę danych”, którą być może będziesz musiał spróbować ponownie. W zależności od liczby i rozproszenia uszkodzonych sektorów może to skutkować częstym uszkodzeniem danych lub nie. Możesz z tym żyć lub wymienić dysk twardy.