Jak znaleźć nazwę komputera w wierszu polecenia?

Wiersz polecenia to potężne narzędzie, którego możesz użyć, aby zrobić dosłownie wszystko na swoim komputerze. Wśród innych złożonych procesów wiersz polecenia umożliwia tworzenie, przenoszenie, usuwanie plików i znajdowanie wszystkich ważnych informacji o komponentach komputera.

Chociaż konieczne jest zrozumienie i nauczenie się poleceń wiersza polecenia, aby używać tego narzędzia do złożonych procesów, niektóre proste, ale korzystne procesy nie wymagają tak dużej wiedzy komputerowej.

W niektórych sytuacjach będziesz musiał znać nazwę swojego komputera. Na przykład będziesz potrzebować tych informacji, jeśli chcesz podłączyć drukarkę do wielu komputerów.

Cóż, można to zrobić bardzo łatwo za pomocą wiersza polecenia, a ten artykuł pokaże Ci, jak to zrobić.

Jak korzystać z wiersza polecenia, aby znaleźć nazwę komputera?

Zanim zaczniemy wyjaśniać różne sposoby i polecenia, których możesz użyć, aby znaleźć nazwę swojego komputera, musisz wiedzieć, jak otworzyć wiersz polecenia.

Po prostu kliknij Start i wpisz „cmd” w pasku wyszukiwania. Naciśnij Enter, a pojawi się małe czarne okno. To jest twój wiersz polecenia.

Wiersz polecenia

Możesz także otworzyć wiersz polecenia, wpisując „uruchom” w pasku wyszukiwania i naciskając Enter. Spowoduje to wyświetlenie okna „Uruchom”. Wpisz „cmd” i ponownie naciśnij Enter.

Teraz, gdy masz gotowy wiersz polecenia do działania, zacznijmy od poleceń.

Pierwsze polecenie to nazwa hosta

nazwa hosta

Wszystko, co musisz zrobić, to wpisać „nazwa hosta” w wierszu polecenia i nacisnąć Enter. Następnie wiersz polecenia wyświetli nazwę komputera w następnym wierszu. Brzmi całkiem prosto, prawda?

Jedynym potencjalnym problemem jest to, że musisz być bardzo ostrożny podczas pisania. Jeśli popełnisz literówkę, wiersz polecenia nie rozpozna polecenia i nic się nie stanie.

Możesz również użyć polecenia %nazwakomputera%, aby uzyskać tę samą informację. Po prostu wpisz echo %Nazwa komputera% w wierszu polecenia i naciśnij klawisz Enter.

Jednak oba polecenia wyświetlą tylko nazwę NetBIOS komputera, a nie pełną nazwę DNS.

Pobieranie DNS lub FQDN komputera

Aby uzyskać pełną nazwę DNS lub w pełni kwalifikowaną nazwę domeny (FQDN) komputera, użyj następujących poleceń:

pełna nazwa komputera

stacja robocza konfiguracji sieci | findstr /C: „Pełna nazwa komputera

Lub

system komputerowy wmic otrzyma nazwę

Wpisz jedno z tych poleceń dokładnie tak, jak pokazano, a następnie naciśnij Enter. Wiersz polecenia pokaże pełną nazwę DNS twojego komputera.

Inne cenne informacje, które można uzyskać z wiersza polecenia

Adres IP twojego komputera

Kolejną bardzo ważną informacją, której możesz potrzebować, jest adres IP twojego komputera. Oczywiście wiersz polecenia również może ci w tym pomóc.

Poniższe kroki pomogą szybko znaleźć adres IP komputera:

  1. Otwórz wiersz polecenia.
  2. Wpisz ipconfig
  3. Wciśnij Enter.
  4. Poszukaj „Adresu IPv4”.

ipconfig

Jeśli korzystasz z VPN (wirtualnej sieci prywatnej) w swojej pracy, będziesz mieć więcej informacji pod adresem IPv4.

Adres IP Twojego serwera domeny biznesowej

Kolejnym interesującym poleceniem, którego możesz chcieć użyć, jest „nslookup”. To polecenie pozwala znaleźć adres IP serwera domeny biznesowej.

Wszystko, co musisz zrobić, to pisać nslookup, naciśnij spację i dodaj swoją domenę biznesową. Na przykład możesz użyć tego polecenia na YouTube: nslookup youtube.com

Adresy IP między komputerem a witryną

Rodzaj tracert w wierszu polecenia naciśnij klawisz spacji i wprowadź witrynę, którą chcesz odwiedzić (lub dowolną wybraną witrynę). Po naciśnięciu Enter wiersz polecenia wydrukuje wszystkie adresy IP serwerów między komputerem a wprowadzoną witryną.

Na przykład możesz wpisać tracert youtube.com aby znaleźć adresy IP wszystkich serwerów, które „stoją” między Tobą a YouTube.

Zacznij korzystać z wiersza polecenia

Jak widać, wiersz polecenia komputera to wszechstronne narzędzie, którego można używać do różnych zadań. Chociaż te kilka poleceń jest uważanych za bardzo podstawowe i podstawowe, są one dobrym punktem wyjścia dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o korzystaniu z wiersza polecenia.