Czy portal Facebook jest łatwy w użyciu dla osób starszych?

Urządzenia Facebook Portal służą do prowadzenia wideoczatów za pośrednictwem Facebook Messenger i WhatsApp. Każde urządzenie jest wyposażone w kamerę, która może automatycznie powiększać i śledzić ruchy ludzi.

Czy portal Facebook jest łatwy w użyciu dla osób starszych?

W dniu premiery w 2018 roku urządzenia otrzymały mieszane recenzje. Bardziej negatywny z nich skupiał się na praktykach prywatności Facebooka. Od tego czasu jednak urządzenia cieszą się popularnością. Są sprzedawane jako urządzenia do komunikacji wideo dla całej rodziny. Ale czy są przyjazne dla osób starszych?

Łatwość użycia

To nazwa gry, jeśli chodzi o osoby starsze korzystające z dowolnego nowoczesnego urządzenia. Bez względu na to, jak fajny, użyteczny i zaawansowany, nie będzie to miało znaczenia dla starszych osób, które nie mają zaawansowanej technologii. Chcą móc korzystać z urządzenia w prosty sposób, do prostych zadań.

Pod tym względem portal Facebook jest bardzo przyziemny. Jest to urządzenie podobne do tabletu, które jest dostarczane z asystentem głosowym Facebooka i Amazon Alexa, dzięki czemu jest bardzo przystępne dla osób starszych. Korzystając z platformy innej firmy, możesz aktywować głosowo Pandorę i Spotify, Newsy i The Food Network, które pokochają osoby starsze.

Na domiar złego nie musisz przeszukiwać swoich zdjęć na Facebooku, jak robi to wielu staruszków. Gdy urządzenie Facebook Portal jest bezczynne, wykona pokaz slajdów Twoich zdjęć z Facebooka.

portal facebook łatwy w obsłudze dla osób starszych

To nie jest smartfon ani tablet

Oczywiście, starsi ludzie są przeczuleni, jeśli chodzi o inteligentne urządzenia (którym jest, w każdym razie, Facebook Portal). Powodem niechęci seniorów do korzystania z nowoczesnych inteligentnych technologii nie jest to, że ekran dotykowy wydaje się skomplikowany. Wynika to z liczby funkcji na smartfonach/tabletach, kropka. Nawet ty sam możesz od czasu do czasu mieć trudności ze znalezieniem określonej aplikacji na ekranie głównym telefonu.

Chociaż portal Facebook wygląda jak tablet, nie jest nim. Pomyśl o tym. Po co Facebook miałby próbować odkrywać koło na nowo i wymyślać własny tablet, z tak wieloma zaawansowanymi modelami dostępnymi na rynku? W pewnym sensie Portal Facebooka jest więc odpowiedni dla osób starszych. Nie jest wyposażony w różnorodne funkcje, ale funkcje, które wprowadza do stołu, działają znakomicie.

Chociaż masz wielu asystentów telefonów i tabletów, którzy niesamowicie dobrze wykonują polecenia głosowe, często wydaje się to nieco przytłaczające dla osób starszych. I kto może ich winić! W dzisiejszych czasach wszystko kręci się wokół Alexa-to, Cortana-tam, Siri-to i tak dalej.

Dzięki portalowi Facebook otrzymujesz asystenta Alexa i asystenta Facebooka, których możesz używać zgodnie z własnymi preferencjami.

Konfigurowanie portalu na Facebooku

Jeśli myślałeś, że będziesz musiał iść do domu swoich rodziców lub dziadków, aby założyć dla nich portal na Facebooku, pomyśl jeszcze raz. W zdecydowanej większości przypadków seniorzy sprawią, że konfiguracja tego urządzenia będzie bezproblemowa. Dostajesz nawet małą kartę instruktażową, która wyjaśnia, jak zarejestrować się na każdym koncie, które oferuje portal Facebook. Jasne, czcionka może być nieco większa, ale to właściwie jedyna wada konfigurowania tych urządzeń.

Facebook Portal to Facebook, Spotify i Alexa w jednym. Nie jest to pierwsze urządzenie, które oferuje te usługi w jednym miejscu, ale komunikacja między nimi nigdy nie była płynniejsza.

Ekran

Nie oszukujmy się, ostrość ekranu odgrywa kluczową rolę u osób starszych. Ich wzrok nie jest już taki jak kiedyś. Nie chcą mieć do czynienia z matowymi ekranami i małymi czcionkami. Ekran portalu Facebook jest niezwykle ostry, a czcionki są wystarczająco duże, aby każdy mógł je przeczytać, bez komizmu.

Portal na Facebooku zaprasza do rozmów wideo

Bez względu na to, jak proste mają działać Skype i FaceTime, nie znajdziesz wielu starszych osób, które używają ich do wykonywania połączeń. Nie chodzi o to, że są nieufni wobec funkcji rozmów wideo lub że im się ona nie podoba. Wręcz przeciwnie, starzy ludzie uwielbiają korzystać z filtrów AR. Tyle, że są tak przyzwyczajeni do wykonywania regularnych rozmów telefonicznych z dźwiękiem. Dla nich funkcja rozmów wideo jest nadal zbyt daleko idąca.

Jednak portal Facebook może to wszystko zmienić. W mgnieniu oka zaczniesz odbierać rozmowy wideo od rodziców lub dziadków. Zaczną nawet namawiać swoich rówieśników z pokolenia, aby wskoczyli do pociągu portalu Facebook!

Ale obawy dotyczące prywatności nadal pozostają w Facebooku.

Kwestie prywatności

Portal Facebook korzysta z komunikatora Facebook Messenger i aplikacji WhatsApp należącej do Facebooka, aby nawiązać połączenie wideo. Dlatego posiadanie kamery i mikrofonu na Facebooku w domu może sprawić, że osoba obeznana z technologią poczuje się nieco nieswojo.

Jednak prywatność nie jest czymś, czym osoby starsze powinny się zbytnio martwić. Poza tym problemy związane z prywatnością na Facebooku zostały rozwiązane poprzez szyfrowanie komunikacji. Osoby starsze nie myślą o urządzeniach Portalu Facebooka bardziej niż o zaawansowanych telefonach. Jeśli widzą swoich bliskich podczas rozmowy z nimi, tylko o to się martwią.

to portal na Facebooku dla osób starszych

Ale nawet jeśli martwią się Twoi ukochani seniorzy, Facebook dostarczył rozwiązanie. Jest wyłącznik, który odłącza mikrofon i kamerę. Jeśli senior nie ufa przełącznikowi oprogramowania, urządzenia Facebook Portal są faktycznie wyposażone w osłonę – rzeczywistą osłonę obiektywu. Użyj go, aby mieć pewność, że nikt Cię nie obserwuje.

Portal na Facebooku i osoby starsze

Czasami wydaje się, że urządzenia Facebook Portal zostały specjalnie dostosowane do potrzeb seniorów. W końcu te urządzenia świetnie nadają się do komunikacji wideo, co zdają się uwielbiać starsi członkowie rodziny.

Czy kupiłbyś urządzenie Facebook Portal dla swoich rodziców i/lub dziadków? Czy uważasz, że byłaby to strata pieniędzy? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.