Jak włączyć (lub wyłączyć) uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku?

W erze cyfrowej niewiele jest ważniejszych niż Twoje bezpieczeństwo online. Od zachowania prywatności po ochronę kont i haseł, zawsze znajdzie się ktoś, kto chce skorzystać z niewłaściwie zabezpieczonego konta.

Jak włączyć (lub wyłączyć) uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku?

Wprowadzone przez Google w 2011 roku dla kont konsumenckich uwierzytelnianie dwuskładnikowe (znane również jako 2FA lub uwierzytelnianie wieloskładnikowe) było odpowiedzią na problemy z dostępem do konta. W 2021 r. 2FA jest opcją dla prawie każdego konta, do którego uzyskujemy dostęp. Od serwisów społecznościowych po loginy bankowe, ta dodatkowa warstwa bezpieczeństwa zapewnia spokój ducha, jednocześnie ostrzegając użytkowników, jeśli ktoś próbuje uzyskać nieautoryzowany dostęp do ich kont.

Oprócz standardowych protokołów bezpieczeństwa (naprawdę dobre hasło), funkcja 2FA zapewnia kod na drugie konto lub numer telefonu przed przyznaniem dostępu. Po prawidłowym skonfigurowaniu 2FA otrzymasz wiadomość SMS lub e-mail z jednorazowym kodem wejściowym. Zazwyczaj numeryczny, ten kod wygasa po kilku minutach i nie jest w żaden sposób powiązany z Twoimi danymi osobowymi (nie jest to Twoja data urodzenia ani ostatnie 4 Twoje SSN).

Powodem, dla którego 2FA jest genialny, jest to, że jest mało prawdopodobne, aby haker miał dostęp do Twojego telefonu komórkowego, jednocześnie mając hasło do Twojego konta.

2FA, podobnie jak inne formy zabezpieczeń, nie jest oczywiście pozbawione wad. Może nadejść czas, kiedy rzeczywiście bezpieczniej będzie zrezygnować z uwierzytelniania niż go utrzymywać. Jeśli ktoś ma Twój telefon, może łatwo zalogować się na Twoje konto na Facebooku za pomocą funkcji 2FA. Wiele razy wystarczy kliknąć „To byłem ja”, aby ominąć unikalne i bezpieczne hasło, które ustawiłeś.

W tym artykule omówimy, jak skonfigurować 2FA na swoim koncie na Facebooku, a także jak je usunąć. Przyjrzymy się również kilku innym funkcjom bezpieczeństwa, które ma do zaoferowania gigant mediów społecznościowych.

Jak włączyć 2FA?

Jeśli nie masz jeszcze włączonej funkcji 2FA, wykonaj następujące kroki:

Zaloguj się do Facebooka i wybierz ikonę strzałki, aby uzyskać dostęp do Ustawienia i prywatność menu. Następnie wybierz Ustawienia Ponownie.

Wybierać Bezpieczeństwo i logowanie w menu po lewej stronie.

Przewiń w dół i kliknij ‘Edytować' na prawo od 'Użyj uwierzytelniania dwuskładnikowego.’

Stąd będziesz musiał ponownie zalogować się do Facebooka, używając swojego aktualnego hasła. Postępuj zgodnie z instrukcjami i przypisz kontakt do otrzymywania kodów 2FA.

Jak wyłączyć 2FA?

Jeśli funkcja 2FA już dla Ciebie nie działa, możesz ją wyłączyć, wykonując następujące czynności:

Postępując zgodnie z tymi samymi instrukcjami, zaloguj się do Facebooka i przejdź do Bezpieczeństwo i logowanie strona pod Ustawienia patka.

Kliknij 'Edytować‘ obok opcji 2FA. Następnie musisz wprowadzić swoje aktualne hasło do Facebooka.

Teraz możesz kliknąć „Wyłączyć coś‘, aby wyłączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Teraz postępuj zgodnie z instrukcjami, aby usunąć 2FA. Po zakończeniu możesz zalogować się do Facebooka bez kodu weryfikacyjnego.

Co należy wiedzieć przed aktywacją 2FA

Jak wspomniano powyżej, 2FA to doskonała funkcja bezpieczeństwa, ale jest kilka rzeczy, które musisz najpierw zrobić, aby upewnić się, że nie będziesz mieć problemów z zalogowaniem się później.

Usługa 2FA jest tak bezpieczna, że ​​nawet Ty (właściciel konta) możesz mieć trudności z zalogowaniem się. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić przed wykonaniem poniższych instrukcji, jest sprawdzenie, czy wszystkie Twoje dane kontaktowe są aktualne.

Postępując zgodnie z tymi samymi instrukcjami, co powyżej, aby uzyskać dostęp do ustawień funkcji 2FA, znajdź opcję wyboru metody zabezpieczeń. Wybierz „Zarządzaj” obok opcji SMS, aby zaktualizować swój numer telefonu.

Utrzymywanie aktualnego numeru telefonu ma kluczowe znaczenie nie tylko dla Twojego bezpieczeństwa, ale także dla możliwości uzyskania dostępu do Facebooka na nowym koncie. Jeśli ten numer jest nieaktualny, nie otrzymasz kodu zabezpieczającego skutecznie blokującego dostęp do Twojego konta. Należy to robić za każdym razem, gdy zmieniasz numer telefonu.

Alternatywy 2FA

Jeśli nie masz numeru telefonu lub nie chcesz już korzystać z 2FA, nie masz pecha z dodatkowym zabezpieczeniem konta. Facebook oferuje wiele funkcji bezpieczeństwa, które chronią Twoje konto.

Aplikacje do weryfikacji 2FA innych firm

Szybka i łatwa alternatywa dla opcji SMS 2FA, możesz skonfigurować i używać aplikacji uwierzytelniającej innej firmy. Google Authenticator to popularna i zaufana aplikacja dostępna dla użytkowników iOS i Androida, ale możesz wybrać aplikację, z którą czujesz się komfortowo.

Postępuj zgodnie z powyższymi instrukcjami, aby zaktualizować numer telefonu, ale tym razem wybierz „Zarządzanie' pod 'Aplikacja do uwierzytelniania innej firmy‘ w ustawieniach Facebooka.

Facebook poda Ci możliwy do zeskanowania kod QR i kod alfanumeryczny do skonfigurowania aplikacji innej firmy. Postępuj zgodnie z instrukcjami i kliknij „Kontyntynuj.’

Teraz możesz zalogować się do Facebooka za pomocą 2FA bez numeru telefonu.

Nierozpoznane alerty logowania

Facebook oferuje alerty dla nierozpoznanych urządzeń. Jeśli zostanie wykryta nowa przeglądarka lub aplikacja Facebook, otrzymasz alert. To jest świetne, ponieważ możesz również odmówić wejścia bezpośrednio z własnego urządzenia.

Jeśli otrzymasz jeden z tych alertów, prawdopodobnie dobrym pomysłem jest zmiana hasła do Facebooka. Ale także zmień hasło do poczty e-mail. Haker uzyskał w jakiś sposób dostęp, więc najlepiej zachować ostrożność i zaktualizować oba hasła.

Hasła do aplikacji

Jedną z unikalnych funkcji w ofercie zabezpieczeń Facebooka jest możliwość używania oddzielnych haseł do połączonych aplikacji. Jeśli kiedykolwiek rozmawiałeś z kimkolwiek w IT, prawdopodobnie powiedziano Ci, aby użyć innego hasła dla każdego konta. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli masz jedno lub dwa hasła; to wszystko, czego będzie potrzebował haker, aby uzyskać dostęp do wielu kont.

Facebook oferuje łatwe logowanie do wielu aplikacji. Od Tindera do ulubionej gry mobilnej. Zgodnie z mantrą „użyj wielu haseł”, którą tak często słyszymy, przejdź do Bezpieczeństwo i logowanie tak jak wcześniej.

Wybierać 'Dodać' obok 'Hasła do aplikacjinagłówek i zacznij tworzyć nowe hasła do połączonych aplikacji.

Jak zapobiec zablokowaniu

Zakładając, że skonfigurowałeś 2FA przy użyciu jednej z opisanych powyżej metod, Facebook ma opcję tworzenia kopii zapasowych, która zapobiega zablokowaniu. Nawet jeśli zgubisz telefon lub zmienisz numer telefonu, możesz ustawić jedną z tych metod, aby uzyskać dostęp.

Wracając do tego samego menu Ustawienia, którego używaliśmy do skonfigurowania 2FA, przewiń na sam dół Logowanie i bezpieczeństwo strona. Wybierz jedną z dostępnych opcji tworzenia kopii zapasowych.

Kody odzyskiwania są optymalnym wyborem, ponieważ możesz je bezpiecznie przechowywać i uzyskiwać do nich dostęp za każdym razem, gdy musisz wejść na Facebooka, z pominięciem 2FA. Tylko uważaj, jeśli ktoś zdobędzie Twoje kody bezpieczeństwa, również może się zalogować.

Na tej samej stronie możesz również przypisać trzech znajomych z Facebooka, którzy pomogą Ci odzyskać dostęp, jeśli zdecydujesz się to zrobić. Ustawienie tych funkcji przed wystąpieniem problemów z logowaniem jest idealne. Po zablokowaniu będziesz musiał skontaktować się z obsługą Facebooka, korzystając z opcji „Problemy z logowaniem?” na ekranie logowania. Następnie jesteś na łasce Facebooka, aby odpowiedzieć i pomóc Ci odzyskać dostęp do swojego konta.

Jak zaktualizować swój numer telefonu?

2FA opiera się głównie na Twoim numerze telefonu, chyba że używasz aplikacji uwierzytelniającej. Ale co zrobić, jeśli Twój numer telefonu jest nieprawidłowy lub nieaktualny? Cóż, możesz to oczywiście zaktualizować!

Postępuj zgodnie z tymi samymi instrukcjami, co powyżej, aby uzyskać dostęp do ustawień bezpieczeństwa Facebooka i dotknij „Edytuj” obok 2FA. Obok „Twoja metoda bezpieczeństwa” kliknij „Zarządzaj”.

Następnie kliknij „Użyj innego numeru” z menu rozwijanego.

Kliknij „Dodaj numer telefonu”, a następnie „Kontynuuj”.

Wpisz swój nowy numer telefonu i dotknij „Kontynuuj”.

Powinien pojawić się nowy numer telefonu. Ale jeśli tak się nie stanie lub otrzymasz kod błędu, możesz wyłączyć 2FA, a następnie włączyć go ponownie. W ten sposób możesz wprowadzić zupełnie nowy numer telefonu.

Często Zadawane Pytania

W dzisiejszych czasach zabezpieczenie konta na Facebooku jest aż nazbyt ważne. Zamieściliśmy tę sekcję, aby odpowiedzieć na więcej pytań.

Czy potrzebuję 2FA?

2FA lub podobna alternatywa jest wysoce zalecana, szczególnie w przypadku Facebooka. Witryna mediów społecznościowych ma dostęp do wielu twoich danych osobowych, o których prawdopodobnie nie pomyślałeś z jednego powodu. Nie chcesz, aby haker miał te informacje. Rzeczy takie jak Twoja lokalizacja, tożsamość, a nawet informacje o płatnościach są przechowywane na Facebooku.

Jeśli twoje konto zostanie zhakowane, Facebook może wziąć na siebie całkowitą dezaktywację konta. Oznacza to, że nie odzyskasz swojego konta i stracisz wszystkie swoje zdjęcia, przyjaciół i ważne wspomnienia.

Co mogę zrobić, jeśli nie mogę otrzymać kodu 2FA?

Zakładając, że nie masz skonfigurowanej opcji kopii zapasowej i nie masz już dostępu do zapisanego numeru telefonu, musisz użyć alternatywnej metody logowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie rozpoznanego urządzenia w celu uzyskania dostępu Twoje kody zabezpieczające w Ustawieniach.

Jeśli nie masz przy sobie rozpoznanego urządzenia, nie masz kodów zabezpieczających ani dostępu do jednej z form kontaktu wymienionych na Twoim koncie, skorzystaj z opcji „Problemy z logowaniem” z poziomu Strona logowania.

Nie mogę wyłączyć 2FA na Facebooku. Co się dzieje?

Istnieje kilka możliwych powodów, dla których Facebook nie pozwoli Ci wyłączyć 2FA. Jeśli masz pewne aplikacje powiązane z Facebookiem, może to uniemożliwić wyłączenie tej funkcji, ponieważ jest to wymagane ze względów bezpieczeństwa. Spróbuj usunąć wszystkie powiązane aplikacje służbowe lub szkolne i ponownie postępuj zgodnie z instrukcjami.

Jeśli pojawia się błąd, wypróbuj inną przeglądarkę internetową, aby wyłączyć funkcję zabezpieczeń, ponieważ może to być problem z samą przeglądarką.

Zakładając, że używasz prawidłowego hasła podczas logowania, może być konieczne skontaktowanie się z obsługą Facebooka w celu uzyskania dodatkowej pomocy. Ogólnie rzecz biorąc, Facebook nie sprawia problemów z wyłączeniem tej funkcji, więc jeśli napotkasz problem, prawdopodobnie jest to związane z kontem, dlatego będziesz potrzebować pomocy zespołu wsparcia.

Co mam zrobić, jeśli ktoś inny zalogował się i włączył 2FA na moim koncie?

Jeśli doświadczyłeś już ataku, a haker włączył 2FA, nie możesz się zalogować, dopóki sprawa nie zostanie rozwiązana. Na szczęście Facebook jest gotowy do pomocy.

Odwiedź tę stronę, aby odzyskać i odzyskać dostęp do swojego konta, aby móc wyłączyć 2FA lub zarządzać nim.

Czy potrzebuję kodu weryfikacyjnego, aby wyłączyć 2FA?

Nie, ale potrzebujesz go, aby go ponownie włączyć. Aby uzyskać dostęp do ustawień zabezpieczeń, będziesz potrzebować hasła, ale nie będziesz potrzebować kodu weryfikacyjnego SMS-a, aby je wyłączyć.