Zewnętrzny dysk twardy nie wyświetla się w systemie Windows — co robić

Wymienne dyski twarde, najczęściej USB, są dość intuicyjne i przydatne w codziennym użytkowaniu komputera. Ale czasami komputer nie rozpoznaje go po podłączeniu.

W tym świetle opowiemy Ci wszystko o tym problemie i jak go naprawić.

Dlaczego zewnętrzny dysk twardy nie pojawia się w systemie Windows?

Może być wiele powodów, dla których dysk twardy może się nie pojawiać:

 1. Port USB w twoim komputerze jest martwy lub umiera.
 2. Brakuje sterowników na swoim urządzeniu.
 3. Na dysku twardym występują problemy z partycjami.
 4. Dysk twardy używa nieprawidłowego systemu plików.
 5. Komputer nie dostarcza zasilania.
 6. Obudowa straciła połączenie.
 7. Sam dysk twardy jest martwy.

Zastanówmy się, jak zdiagnozować i naprawić wszystkie możliwe przyczyny, dla których dysk nie wyświetla się na komputerze.

Jak zdiagnozować i naprawić, gdy dysk twardy nie pojawi się w systemie Windows?

Z każdego z wyżej wymienionych powodów istnieją sposoby, aby dowiedzieć się, czy o to właśnie chodzi.

Przede wszystkim sprawdź, czy dysk twardy jest odpowiednio włączony. Jeśli ma zasilacz sieciowy, tak jak w przypadku niektórych większych dysków, upewnij się, że jest podłączony i działa. W przeciwnym razie to się nie pojawi.

Port USB martwy lub umierający

Jeśli uważasz, że twój port USB jest martwy lub umiera, rozważ jedną z poniższych opcji:

 1. Podłącz dysk twardy do innego portu USB.
 2. Podłącz zewnętrzny dysk twardy do innego komputera.

Jeśli twój dysk twardy pojawia się na innym porcie, najprawdopodobniej początkowy port USB umiera lub nie akceptuje dysku z jakiegokolwiek powodu. Czasami może to być spowodowane niezgodnymi wersjami USB (na przykład używanie portu USB 2.0).

Jeśli do sprawdzenia chcesz użyć innego urządzenia, rozważ użycie jednego z innym systemem operacyjnym. Komputer Mac (jeśli go masz) może rozpoznać dysk twardy, jeśli jest do niego sformatowany, podczas gdy system Windows nie.

Brakujące sterowniki

Aby sprawdzić, czy na komputerze brakuje sterowników, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz menu Start/pasek wyszukiwania.

 2. Wpisz „Menedżer urządzeń”.

 3. Otwórz aplikację, która się pojawi.

 4. Znajdź dysk twardy, który próbujesz podłączyć.

 5. Jeśli znajduje się na liście, kliknij go prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz "Aktualizuj sterowniki".

 6. Postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji sterownika.

 7. Po wyświetleniu monitu wybierz opcję „Wyszukaj automatycznie” i pobierz sterowniki online. Jeśli do Twojego dysku twardego dołączona jest płyta CD ze sterownikami, włóż ją do czytnika i wybierz opcję „Przeglądaj mój komputer”.

Zwykle zewnętrzne dyski twarde domyślnie używają wstępnie zainstalowanych sterowników komputera, więc te kroki są często bez znaczenia. Czasami jednak może zaoszczędzić ci kłopotu z wypróbowaniem najpierw bardziej skomplikowanych kroków.

Partycjonowanie

Bardziej skomplikowany problem występuje, gdy dysk twardy nie jest podzielony na partycje lub nie jest prawidłowo skonfigurowany. Aby to zdiagnozować, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz menu Start/pasek wyszukiwania.

 2. Wpisz „Zarządzanie dyskami”, a następnie otwórz aplikację, która się pojawi.

 3. Powinieneś zobaczyć podłączony dysk twardy w menu, często pod głównymi dyskami. Pamiętaj, że będziesz korzystać z menu wizualnego pod listą dysków.

 4. Jeśli dysk jest w trybie offline, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Online”.
 5. Jeśli dysk mówi „Nieprzydzielone”, gdy go wybierzesz (pod czarnym paskiem), musisz go sformatować.

 6. Kliknij dysk prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz "Nowy wolumin prosty".

 7. Twój komputer podzieli i sformatuje dysk dla bieżącego systemu operacyjnego. Pamiętaj, że spowoduje to usunięcie wszelkich danych znajdujących się na dysku twardym.

 8. Na koniec, jeśli dysk jest sformatowany, ale nie pokazuje litery ścieżki (na przykład F:, G: lub M:), kliknij dysk prawym przyciskiem myszy i wybierz "Zmień litery dysków i ścieżki".

Powinno to sprawić, że nowy dysk twardy będzie gotowy i użyteczny na czystym koncie.

Formatowanie

Jeśli dysk wygląda na podzielony na partycje, ale nadal nie masz do niego dostępu, najprawdopodobniej używa innego systemu plików. Aby to naprawić, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz Zarządzanie dyskami.

 2. Wybierz dysk, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz "Formatuj".

 3. Jako opcję formatowania wybierz FAT32.

 4. Możesz ustawić wybraną etykietę dysku i możesz pozostawić zaznaczoną opcję "Wykonaj szybki format", jeśli chcesz.

Ponowne sformatowanie dysku twardego spowoduje wyczyszczenie wszystkich zapisanych danych, więc jeśli wcześniej używałeś go na komputerze Mac lub Linux, użyj tego urządzenia do utworzenia kopii zapasowej plików przed ponownym formatowaniem.

Jakiego formatowania użyć

Masz kilka opcji. FAT32 to najpopularniejszy format zewnętrznych dysków twardych. Jest często używany domyślnie na wszystkich zakupionych dyskach.

Ma jednak kilka ograniczeń. FAT32 nie może przechowywać plików większych niż 4 GB i jest ograniczony do 8 TB miejsca na dysku. Drugie ograniczenie jest często bez znaczenia, ponieważ większość zewnętrznych dysków twardych i tak nie osiąga tego rozmiaru. Mimo to, jeśli używasz dużych plików, możesz rozważyć inny format.

NTFS to domyślny format wewnętrznych dysków twardych w systemie Windows. Nie ma realistycznych ograniczeń dotyczących rozmiaru pliku i dysku. Należy jednak pamiętać, że NTFS jest specyficzny dla systemu Windows, a urządzenia macOS i Linux nie zapisują na takich sformatowanych dyskach. Zwykle będą mieli uprawnienia tylko do odczytu dysku, co często nie wystarcza dla zewnętrznego dysku twardego.

Jeśli chcesz, aby Twój dysk był kompatybilny z innymi systemami operacyjnymi i zachował zwiększone rozmiary plików NTFS, exFAT to Twój system formatowania. Większość nowszych urządzeń będzie zgodna z exFAT, ale niektóre starsze mogą nie.

Ogólnie rzecz biorąc, dla przeciętnego użytkownika FAT32 jest najlepszym wyborem, ponieważ rzadko będziesz mieć pliki większe niż jego ograniczenia. Jeśli używasz wielu urządzeń z systemem Windows do przesyłania bardzo dużych plików, lepszym rozwiązaniem jest NTFS. A jeśli chcesz mieć kompatybilność krzyżową (do pewnego stopnia), wybierz exFAT.

Sprawdź opcje zasilania

Jeśli używasz laptopa lub innego urządzenia przenośnego, możesz wyłączyć selektywne ustawienia zawieszenia USB. Wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz Panel sterowania.

 2. Wybierz Opcje zasilania.

 3. Kliknij „Dodatkowe ustawienia zasilania”.

 4. W bieżącym planie zasilania wybierz "Zmień ustawienia planu".

 5. W menu kliknij „Zmień zaawansowane ustawienia zasilania”.

 6. Znajdź opcję Ustawienia USB, a następnie Ustawienia wstrzymania selektywnego USB.

 7. Upewnij się, że ustawienie jest wyłączone.

Ta opcja jest również dostępna na twoim komputerze stacjonarnym, ale jest mało prawdopodobne, aby była przyczyną, ponieważ twój komputer będzie miał do tego dużo mocy. Mimo to jest to realna opcja, zanim przejdziemy do najgorszego scenariusza.

Zarządzanie dyskami nie rozpoznaje dysku

Jeśli dysk twardy nie wyświetla się w Zarządzaniu dyskami, możliwe, że obudowa utraciła połączenie z dyskiem wewnątrz.

Możesz wyjąć rzeczywisty dysk twardy z obudowy i użyć go w ten sposób, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych problemów. Możesz kupić inną stację dokującą SATA do USB lub podłączyć dysk twardy bezpośrednio do płyty głównej komputera.

Jeśli to zadziała, problem dotyczy obudowy dysku i możesz uzyskać nowy lub nadal używać zewnętrznego dysku twardego jako wewnętrznego.

Jeśli to jednak nie zadziała, prawdopodobnie masz martwy dysk twardy. Niewiele można z tym zrobić. Jeśli jest na gwarancji, możesz skontaktować się z producentem, aby go wymienić (chociaż wyjęcie go z obudowy zwykle unieważniłoby gwarancję).

Zachmurzenie z możliwością utraty danych

Jeśli używasz wielu zewnętrznych dysków twardych, być może nadszedł czas, aby przełączyć się na korzystanie z chmury do przechowywania niektórych danych, które nosisz.

Wystarczy kilka kliknięć, aby zalogować się do jednej z wielu usług w chmurze w Internecie. Korzystanie z chmury nie będzie szybszym rozwiązaniem, ponieważ prędkość ADSL jest prawdopodobnie mniejsza niż prędkość odczytu/zapisu dysku twardego, ale może być bezpieczniejsza. Dyski twarde mogą z czasem ulegać degradacji, a utrata danych może być często nieunikniona.

Zapisywanie danych online nie jest całkowicie bezpieczne, ale dopóki używasz bezpiecznego hasła (i pamiętasz je), nie powinieneś się tym martwić.

Usługi takie jak Dysk Google i Dropbox mogą być nieocenione, gdy chcesz przechowywać i udostępniać pliki potrzebne do wspólnych projektów. Zewnętrzne dyski twarde nie mogą się równać z ich dostępnością, więc zdecydowanie powinieneś je sprawdzić.

Twój dysk twardy, łatwy w użyciu

Jeśli wykonałeś powyższe kroki i instrukcje, powinieneś naprawić dysk twardy i wyświetlić go na komputerze. Zewnętrzne dyski twarde są niezbędne i łatwe w użyciu, jeśli musisz przenosić duże ilości danych między różnymi urządzeniami, więc musisz mieć najlepsze dostępne dyski twarde.

Które z tych rozwiązań sprawdziło się u Ciebie? Jaki zewnętrzny dysk twardy jest Twoim ulubionym? Daj nam znać w poniższym komentarzu i życzę miłego dnia.