Jak wyłączyć ochronę integralności systemu w systemie macOS?

Długoletni zaawansowani użytkownicy komputerów Mac prawdopodobnie cieszyli się możliwością dostosowania systemu operacyjnego na najniższych poziomach. Przez lata ukryte ustawienia i aplikacje do dostosowywania pozwalają użytkownikom przejąć pełną kontrolę nad komputerem Mac, aby dostosować jego wygląd i działanie.

Ale jeśli użytkownik może uzyskać dostęp do tych podstawowych plików systemowych, złośliwe oprogramowanie również. To właśnie ta rzeczywistość skłoniła Apple do wprowadzenia funkcji bezpieczeństwa o nazwie Ochrona integralności systemu w macOS, począwszy od OS X El Capitan w 2015 roku. I chociaż Ochrona integralności systemu jest ważną funkcją, z której skorzysta większość użytkowników, może powodować problemy z pewną mocą przepływy pracy i aplikacje użytkowników. Jeśli więc chcesz zaakceptować ryzyko zmniejszenia bezpieczeństwa w zamian za większą elastyczność, oto jak wyłączyć Ochronę integralności systemu w macOS.

Jak wyłączyć ochronę integralności systemu w systemie macOS?

Co to jest ochrona integralności systemu?

Zanim przejdziemy dalej, poświęćmy chwilę, aby dokładnie omówić, co robi Ochrona integralności systemu, aby upewnić się, że jej wyłączenie jest tym, czego potrzebujesz. Ochrona integralności systemu polega na ograniczeniu dostępu do krytycznych plików systemowych, blokując w ten sposób określone wektory ataków złośliwego oprogramowania i innego złośliwego oprogramowania.

Zwykłe konta użytkowników macOS zawsze miały ograniczenia dotyczące plików, do których mogą uzyskać dostęp, ale użytkownik root, specjalne konto użytkownika z podwyższonymi uprawnieniami na potrzeby administrowania systemem, nie miało żadnych ograniczeń. Przed wprowadzeniem ochrony integralności systemu każdy użytkownik fizyczny lub skrypt, który miał dostęp do konta root i hasła, faktycznie miał pełny dostęp do każdego obszaru systemu.

Rozpoznanie potencjalnego problemu z bezpieczeństwem wraz z faktem, że bardzo Użytkownicy komputerów Mac nigdy nie będą musieli uzyskiwać dostępu ani modyfikować podstawowych plików systemowych, firma Apple stworzyła Ochronę integralności systemu, aby blokować dostęp do kluczowych lokalizacji i plików, nawet dla użytkownika root. Te lokalizacje obejmują:

/System

/usr

/kosz

/sbin

Dowolna aplikacja, która jest preinstalowana jako część systemu macOS

Po włączeniu Ochrony integralności systemu jedynym sposobem na modyfikowanie plików w tych lokalizacjach jest użycie aplikacji lub procesów podpisanych przez Apple z wyraźnym pozwoleniem na to. Na przykład proces aktualizacji oprogramowania lub własne instalatory aplikacji Apple. Aplikacje innych firm, a nawet administrator komputera Mac, w żadnych okolicznościach nie mogą modyfikować tych plików. Jeśli spróbujesz to zrobić, nawet z poleceniem „sudo”, po prostu otrzymasz Operacja niedozwolona wiadomość.

odmowa ochrony integralności systemu

Czy należy wyłączyć ochronę integralności systemu?

Jak wspomniano, Ochrona integralności systemu może powodować problemy z niektórymi przepływami pracy użytkowników zaawansowanych lub aplikacjami, które wymagają możliwości modyfikowania plików systemowych. Dobrą wiadomością jest to, że możesz wyłączyć Ochronę integralności systemu, o ile chcesz zaakceptować ryzyko, że Twój Mac będzie bardziej podatny na ataki, jeśli to zrobisz. Jednak dla zaawansowanych użytkowników elastyczność w dalszym dostępie do tych plików i ich modyfikowaniu może być warta ryzyka.

Krótko mówiąc, jeśli wiesz na pewno, że przepływ pracy lub aplikacja, której potrzebujesz, opiera się na dostępie do chronionych plików systemowych, i rozumiesz związane z tym ryzyko, prawdopodobnie nie będziesz mieć problemu z wyłączeniem Ochrony integralności systemu. Ale jeśli nie wiesz, dlaczego musisz wyłączyć Ochronę integralności systemu lub robisz to tylko dlatego, że pobrana aplikacja Ci to powiedziała, lepiej pozostawić ją włączoną i znaleźć inne rozwiązanie dla aplikacji lub procesu próbujesz się dostosować.

Wyłącz ochronę integralności systemu

  1. Aby wyłączyć Ochronę integralności systemu, uruchom komputer Mac w trybie odzyskiwania, naciskając i przytrzymując Komenda oraz r klawisze na klawiaturze, gdy tylko usłyszysz dzwonek rozruchowy.
  2. Po uruchomieniu w trybie odzyskiwania wybierz Narzędzia > Terminal z paska menu u góry ekranu.
  3. terminal odzyskiwania mac

  4. Aby sprawdzić, czy Ochrona integralności systemu jest obecnie włączona lub wyłączona, użyj polecenia status csrutil.
  5. Mac weryfikuje ochronę integralności systemu

  6. Do wyłączyć Ochrona integralności systemu, użyj polecenia csrutil wyłącz. Możesz ponownie włącz to później, powtarzając te kroki i używając polecenia csrutil włącz zamiast.
  7. Mac wyłącza ochronę integralności systemu

  8. Po wyłączeniu ochrony integralności systemu uruchom ponownie komputer Mac za pomocą menu Apple.

mac wyłącz ponownie ochronę integralności systemu