Windows 10: Wyłącz ostrzeżenie o lepkich klawiszach i sygnał dźwiękowy

Jeśli grasz w grę, edytujesz dokument lub robisz cokolwiek, co może spowodować, że kilka razy naciśniesz klawisz Shift na klawiaturze, prawdopodobnie usłyszysz denerwujący sygnał dźwiękowy i zobaczysz wyskakujący komunikat mówiący o czymś, co nazywa się Lepkie klawisze.

Oto krótkie spojrzenie na to, czym są Sticky Keys, dlaczego prawdopodobnie ich nie potrzebujesz i jak możesz wyłączyć ten monit, aby nigdy więcej nie przerywał pracy ani gry.

Windows 10: Wyłącz ostrzeżenie o lepkich klawiszach i sygnał dźwiękowy

Co to są lepkie klawisze?

Sticky Keys to ważna funkcja ułatwień dostępu w wielu różnych systemach operacyjnych, w tym macOS, większości dystrybucji Linuksa i Windows. W przypadku systemu Windows kroki opisane w tym artykule będą dotyczyć systemu Windows 10, ale Sticky Keys jest częścią systemu operacyjnego od systemu Windows 95.

Jak większość użytkowników systemu Windows wie, skróty klawiaturowe są przydatnymi (aw niektórych przypadkach wymaganymi) poleceniami, które wymagają jednoczesnego naciskania przez użytkownika wielu klawiszy. Na przykład naciśnięcie Control-Alt-Usuń zalogować się do niektórych wersji systemu Windows lub Alt+F4 aby zamknąć aktywne okno aplikacji. Jednak w przypadku użytkowników z pewnymi niepełnosprawnościami naciśnięcie wielu klawiszy jednocześnie może być trudne lub niemożliwe.

Tutaj wkraczają Sticky Keys. Jak sama nazwa wskazuje, ta funkcja umożliwia polecenie klawisza modyfikującego — Shift, Control, Alt lub klawisza Windows — „przyklejanie się” przez krótki czas, umożliwiając użytkownikowi pomyślne wprowadzanie danych skrót z wieloma klawiszami, naciskając jeden klawisz na raz. Chociaż umożliwia to użytkownikom niepełnosprawnym łatwe wprowadzanie skrótów klawiaturowych, firma Microsoft zdaje sobie sprawę, że nie jest pożądane pozostawianie włączonych Sticky Keys przez cały czas, ponieważ w wielu przypadkach użytkownik nacisnąłby jeden z tych klawiszy modyfikujących bez trzeba mieć „przycisk” wprowadzania, podczas gdy system Windows czeka na dodatkowe naciśnięcia klawiszy.

Dlatego system Windows zawiera przydatny skrót do włączania lub wyłączania lepkich klawiszy, naciskając klawisz Shift pięć razy z rzędu. To jest ta czynność, którą większość użytkowników wykonuje nieumyślnie, gdy widzą monit Sticky Keys.

Wyłącz skrót z klawiszami lepkimi

Jeśli nie potrzebujesz Sticky Keys, możesz całkowicie wyłączyć jego skrót, aby nie pojawił się ten monit, jeśli szybko naciśniesz klawisz Shift w przyszłości. Aby to zrobić, musimy zmodyfikować opcję w aplikacji Ustawienia systemu Windows 10. Aby się tam dostać, kliknij wiadomość, która pojawi się w monicie Sticky Keys (Wyłącz ten skrót klawiaturowy w ustawieniach klawiatury ułatwień dostępu) lub otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do Łatwość dostępu > Klawiatura.

wyłącz lepkie klawisze w systemie Windows 10

Stamtąd znajdź Użyj lepkich klawiszy sekcja po prawej stronie okna i odznacz wpis oznaczony Zezwól klawiszowi skrótu na uruchamianie Sticky Keys. Po odznaczeniu opcji po prostu zamknij aplikację Ustawienia. Zmiana zacznie obowiązywać natychmiast, bez konieczności zapisywania czegokolwiek lub ponownego uruchamiania komputera.

Aby to przetestować, szybko naciśnij klawisz Shift co najmniej pięć razy na klawiaturze. Przy wyłączonej opcji nic nie powinno się zdarzyć. Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał ponownie włączyć skrót Sticky Keys, po prostu wróć do wyznaczonej strony Ustawienia i ponownie zaznacz pole. Możesz także użyć przełącznika, aby włączyć lepkie klawisze na pełny etat, chociaż jak wspomniano, może to powodować problemy z niektórymi aplikacjami lub scenariuszami, w których klawisz modyfikujący powinien być naciśnięty tylko raz.

Włącz lepkie klawisze bez ostrzeżenia

Patrząc na ten problem z innej perspektywy, jeśli plan aby często używać Sticky Keys i nie chcesz widzieć monitu ostrzegawczego ani słyszeć sygnału dźwiękowego, wróć do Ustawienia > Łatwość dostępu > Klawiatura i przewiń w dół do dołu strony po prawej stronie ekranu.

wyłącz dźwiękowe lepkie klawisze ostrzegawcze

Znajdziesz tam dwie opcje poniżej Ułatw pisanie. Usuń zaznaczenie tych opcji, aby wyłączyć komunikat ostrzegawczy i dźwięk podczas włączania Sticky Keys (lub powiązanych opcji, Przełącz klawisze i Filtruj klawisze). Musisz tylko śledzić, kiedy włączasz i wyłączasz opcję, aby uniknąć nieoczekiwanych problemów z wprowadzaniem danych podczas korzystania z klawiszy modyfikujących na klawiaturze.