Jak wyłączyć Hyperthreading na komputerze?

Przy coraz bardziej wymagających grach i potrzebach przesyłania strumieniowego wiele osób zmaga się z ograniczeniami wolnego sprzętu. Hyperthreading jest po to, aby pomóc w takich sytuacjach. Zwiększa prędkość twojego procesora, ale jest też kilka wad, które należy wziąć pod uwagę.

Jak wyłączyć Hyperthreading na komputerze?

Pojawiły się spekulacje, że hiperwątkowość na procesorze Intela może narazić system na ataki hakerów. Intel twierdzi, że tak nie jest. Ale niezależnie od problemów z bezpieczeństwem najlepiej wyłączyć tę funkcję, jeśli chcesz uniknąć obciążania procesora.

Kilka uwag przed rozpoczęciem

Hyperthreading to termin specyficzny dla firmy Intel, który opisuje jednoczesną wielowątkowość. Po usunięciu tej definicji można to zrobić na procesorach Intel i AMD. To powiedziawszy, niektóre procesory nie są kompatybilne z hiperwątkowością, co oznacza, że ​​nie można tego zrobić w pierwszej kolejności.

Istnieje kilka modeli, które są domyślnie hiperwątkowe i musisz wyłączyć tę funkcję w systemie BIOS. Nie jest to zbyt trudne, ale musisz przynajmniej znać system. Dokładne kroki w celu wyłączenia tej funkcji mogą się różnić w zależności od używanego systemu i danego procesora.

W zależności od tego, jak nowy jesteś w pracy z procesorami, dokładny model można znaleźć za pomocą Wygraj+I polecenie klawiaturowe, kliknięcie System, następnie O.

Poniższa sekcja zawiera kilka podstawowych kroków, które mają zastosowanie w większości przypadków. Ale jeśli napotkasz problem, zawsze możesz zapoznać się ze stroną pomocy producenta procesora.

Wyłączanie hiperwątkowości

Jak wspomniano, najpierw musisz wejść do BIOS-u. Chociaż system Windows 10 umożliwia to z poziomu systemu, najłatwiej jest wyłączyć komputer, włączyć go i nacisnąć określony zestaw klawiszy. Zależy to od używanej maszyny. Na przykład komputery Dell używają F2 lub F12, ale w HP jest to F10. W niektórych modelach wystarczy nacisnąć klawisz Delete podczas uruchamiania.

Po wejściu do BIOS-u musisz przejść do odpowiedniego hosta dla danego systemu. Od razu może to brzmieć onieśmielająco, ale istnieje menu lub karta konfiguracji, które powinieneś znaleźć ze względną łatwością. Poszukiwana etykieta to Procesor i może znajdować się w jednym z podmenu. Nie spiesz się, aż znajdziesz Procesor, a następnie naciśnij Enter, aby uzyskać dostęp do ustawień.

Po przejściu do menu Procesor wybierz Właściwości. W większości przypadków pojawi się okno dialogowe, w którym możesz wybrać opcję wyłączenia (lub włączenia) hiperwątkowości. Po wyłączeniu tej funkcji przejdź do menu Wyjdź i wybierz Wyjdź z zapisywania zmian. Nazwa lub układ mogą się różnić na Twoim komputerze.

wyłącz hiperwątkowość

Notatka: Dotyczy to procesorów Intel, podczas gdy AMD używają nieco innych etykiet. Na przykład przechodzisz do procesora logicznego, a nie tylko procesora.

Jak hiperwątkowość przyspiesza Twój system?

Mówiąc najprościej, hiperwątkowość zapewnia więcej miejsca na przesyłanie danych. Po włączeniu tej funkcji pozwalasz, aby dane poruszały się po dwóch ścieżkach zamiast jednej. Dane są rozdzielane, a następnie przetwarzane przez magazyn obliczeniowy, dzięki czemu komputer działa szybciej.

Bez hiperwątkowości Twój procesor otrzymuje jeden program na rdzeń na raz. Hyperthreading oznacza, że ​​możesz uzyskać wiele programów na procesor, co pozwala zasadniczo zamienić każdy rdzeń w dwa procesory.

System, który to zapewnia, nazywa się przetwarzaniem równoległym lub architekturą superskalarną. Oznacza to, że komputer jest w stanie obsłużyć kilka instrukcji z wielu wątków (lub ścieżek).

hiperwątkowość, jak wyłączyć

Ile jest rdzeni?

Posiadanie większej liczby rdzeni na procesorze oznacza szybsze przetwarzanie. Im więcej rdzeni, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz potrzebować hiperwątkowości. Ale upewnij się, że znasz prawdziwe fakty dotyczące posiadanego sprzętu.

Na przykład Intel wskazuje liczbę rdzeni, oznaczając swoje procesory i3, i5, i7 itd. Ale w rzeczywistości w niektórych procesorach i7 dostępne są tylko cztery rdzenie, a procesory i7 Core z serii Extreme mogą zawierać nawet osiem rdzenie.

Jeśli chcesz wykonać intensywne przetwarzanie obrazu lub wideo lub renderowanie 3D, możesz skorzystać z wielowątkowości procesora, nawet jeśli jest to i7.

Czy hiperwątkowość zawsze działa?

W przypadku gier i przesyłania strumieniowego zwykle załatwia się hiperwątkowość. Uzyskujesz znaczną poprawę (do 30%), zwłaszcza jeśli korzystasz z wolniejszego procesora, takiego jak i3 lub i5.

Jednak prędkość może nie ulec poprawie w innych aplikacjach. Po części dzieje się tak dlatego, że niektóre programy nie mogą wydajnie wysyłać wielu ciągów danych do rdzenia wątkowego.

Często Zadawane Pytania

Czy powinienem wyłączyć hiperwątkowość?

W rzeczywistości toczy się tutaj wiele dyskusji na temat tego, czy należy wyłączyć hiperwątkowość. Na podstawie naszych testów naprawdę zależy to od zbyt wielu czynników (takich jak liczba posiadanych rdzeni, co robisz itp.), aby dać prostą odpowiedź.u003cbru003eu003cbru003eW dzisiejszych czasach większość komputerów automatycznie zatrzymuje się i rozpoczyna hiperwątkowość w razie potrzeby przyspieszyć rzeczy. Niektórzy użytkownicy skarżyli się na problemy z ogrzewaniem po wyłączeniu hiperwątkowości, podczas gdy inni twierdzą, że ich system faktycznie działa chłodniej.u003cbru003eu003cbru003ePoza tym, że według kilku ekspertów możesz narażać swój komputer na ryzyko, powinieneś rozważyć wyłączenie hiperwątkowości tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne . u003cbru003eu003cbru003eTo naprawdę jedna z rzeczy, które musisz przetestować, aby uzyskać najlepszą odpowiedź w oparciu o system i oprogramowanie, z którego korzystasz.

Co się stanie, jeśli nie widzę opcji wyłączenia go?

Jest to bardziej powszechne na laptopach, ale często ta opcja po prostu nie istnieje. Szczególnie w laptopach Asus nie ma opcji wyłączenia hiperwątkowości, ale możesz znaleźć pewne obejścia online na forach technicznych.u003cbru003eu003cbru003eW zależności od posiadanego procesora lokalizacja w BIOS-ie może być inna niż wspomniana powyżej. Jeśli nie widzisz opcji wyłączenia hiperwątkowości, najlepiej zbadaj swój dokładny model, aby uzyskać dalszą pomoc.

Ostatni wątek

Ten artykuł powinien zapewnić wystarczającą ilość informacji, aby uniknąć prób i błędów podczas wyłączania hiperwątkowości. Możesz łatwo włączyć tę funkcję, wykonując te same czynności. Ważne jest, aby nie spieszyć się z BIOS-em, zwłaszcza jeśli używasz go po raz pierwszy.