Jak wyłączyć skróty klawiaturowe w systemie Windows lub Mac?

Chociaż skróty klawiaturowe komputera mogą przyspieszyć przepływ pracy i umożliwić bardziej efektywne zarządzanie czasem, czasami mogą Cię spowolnić. Zwykle dzieje się tak, jeśli kolidują ze skrótami specyficznymi dla aplikacji lub po prostu nie są zgodne z preferowaną ergonomią klawiatury. Pokażemy Ci, jak wyłączyć tradycyjne skróty na klawiaturze, niezależnie od tego, czy korzystasz z komputera Mac, czy PC

Jak wyłączyć skróty klawiaturowe w systemie Windows lub Mac?

Jak wyłączyć skróty klawiaturowe na komputerze z systemem Windows?

To powszechne błędne przekonanie, że nie można wyłączyć skrótów klawiaturowych w systemie Windows. W rzeczywistości wystarczy kilka kliknięć, aby je wyłączyć. W ten sposób nigdy przypadkowo nie otworzysz menu Start ani nie zminimalizujesz okna, gdy wszystko, co chciałeś zrobić, to nacisnąć Control + Z (Ctrl + Z), aby cofnąć.

Możesz wyłączyć te skróty na kilka sposobów:

(a) Zmiana ustawień systemu Windows za pomocą lokalnego edytora zasad grupy

Edytor lokalnych zasad grupy firmy Microsoft to narzędzie administracyjne, które umożliwia administratorom grup ustawianie zasad i egzekwowanie ich na użytkownikach w danej sieci. Pozwala im zastąpić domyślne ustawienia systemu Windows i wprowadzać zmiany w takich rzeczach, jak aplikacje startowe, zabezpieczenia sieci, a nawet rozmiar kosza.

Co najważniejsze, możesz użyć Edytora lokalnych zasad grupy, aby wyłączyć wszystkie skróty klawiaturowe w systemie Windows. Oto jak to zrobić:

 1. Kliknij ikonę „Szukaj” w lewym dolnym rogu.

 2. Wpisz „edytuj zasady grupy”, a następnie naciśnij Enter. Powinno to otworzyć okno Edytor lokalnych zasad grupy.

 3. Kliknij „Konfiguracja użytkownika”, a następnie wybierz „Szablony administracyjne”.

 4. Wybierz „Składniki systemu Windows” z podmenu „Szablony administracyjne”.

 5. Kliknij „Eksplorator plików”.

 6. Kliknij dwukrotnie "Wyłącz klawisze skrótów Windows" w prawym okienku. Powinno to uruchomić wyskakujące okienko, w którym możesz wyłączyć skróty klawiaturowe.

 7. Kliknij „Włączone”, wybierz „Zastosuj”, a następnie kliknij „OK”, aby zapisać nowe ustawienia.

 8. Zamknij okno Edytora zasad grupy i uruchom ponownie system Windows, aby wprowadzić zmiany.

Po ponownym uruchomieniu systemu Windows wszystkie skróty klawiszowe systemu Windows będą teraz niedostępne.

Chociaż ta metoda jest przeznaczona dla dużych sieci komputerowych w środowisku korporacyjnym lub grupowym, doskonale sprawdza się również w przypadku komputerów stacjonarnych z jednym użytkownikiem. Możesz cofnąć zmiany i włączyć skróty, wykonując powyższe kroki i wybierając "Wyłączone" lub "Nieskonfigurowane".

To powiedziawszy, edytowanie lokalnych zasad grupy jest ćwiczeniem wysokiego ryzyka, które należy przeprowadzić z najwyższą starannością. Nieprawidłowo skonfigurowany Edytor lokalnych zasad grupy może spowodować trwałe zmiany, które mogą mieć niezamierzone skutki podczas korzystania z systemu Windows. Na przykład może to spowodować błędy sieciowe lub niemożność korzystania z Eksploratora plików.

(b) Korzystanie z Edytora rejestru

Możesz także wyłączyć skróty klawiaturowe, dostosowując rejestr. Oto jak:

 1. Uruchom pole Uruchom, naciskając klawisze Windows + R.

 2. Wpisz „regedit” w polu tekstowym i naciśnij Enter. Spowoduje to otwarcie Edytora rejestru systemu.

 3. Znajdź następujący klucz w lewym okienku:

  HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer

 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce w prawym okienku, a następnie kliknij „Nowy”.

 5. Wybierz "DWORD NoWinKeys" z menu rozwijanego.

 6. Zmień nazwę wpisu. Chociaż system Windows automatycznie zasugeruje nazwę nowego wpisu, powinieneś wybrać nazwę, która daje wskazówkę dotyczącą tego wpisu. Na przykład możesz wybrać „NoKeyShorts” lub „NoWinKeys”. Może się to później przydać, gdy zechcesz cofnąć wprowadzone zmiany.

 7. Ustaw wartość nowo utworzonego wpisu na 1.

 8. Zamknij okno Edytora rejestru, a następnie uruchom ponownie system.

Po ponownym uruchomieniu wszystkie skróty klawiaturowe systemu Windows zostaną wyłączone. Możesz spróbować wykonać jeden lub dwa, aby potwierdzić.

Jednak zawsze należy zachować ostrożność podczas poprawiania rejestru. Zasadniczo jest to silnik, na którym działa system Windows, więc jeśli coś pójdzie nie tak, możesz znaleźć się w sytuacji, w której Twój komputer nawet się nie uruchomi.

Jak wyłączyć skróty klawiaturowe na komputerze Mac?

Najgorszym koszmarem każdego użytkownika Maca jest używanie niewłaściwych skrótów klawiaturowych i przypadkowe usunięcie pliku, utrata notatek z ważnego spotkania lub coś równie frustrującego.

Wiele aplikacji MacOS ma własne skróty, które mogą kolidować z tradycyjnymi skrótami MacOS i powodować zamieszanie.

Ale podobnie jak w systemie Windows, Mac pozwala wyłączyć dowolny skrót klawiaturowy, którego nie potrzebujesz. I zamiast pozwalać tylko na wykonanie „koca” zmiany zaprojektowanej w celu wyłączenia wszystkich skrótów naraz, MacOS pozwala na wyłączenie ich pojedynczo. Dzięki temu możesz pozbyć się skrótów, które sprawiają Ci problemy, i zachować resztę, aby przyspieszyć przepływ pracy.

Zobaczmy, jak to działa:

 1. Otwórz „Preferencje systemowe”, klikając logo Apple w lewym górnym rogu ekranu.

 2. Wybierz "Preferencje systemowe".

 3. Wybierz „Klawiatura” z listy po lewej stronie ekranu.

 4. Kliknij „Skróty” na liście ustawień w górnej części okna.

 5. Po wejściu do „Skrótów” odznacz pole obok każdego skrótu, aby go wyłączyć.

Nie pozwól, aby brzydkie skróty Cię spowalniały

Czy istnieją skróty, które powodują problemy w systemie Windows lub Mac? Czy próbowałeś je wyłączyć za pomocą którejkolwiek z metod omówionych w tym artykule? Chcielibyśmy o tym wiedzieć.

Zapraszamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy poniżej.