Jaka jest różnica między punktem dostępowym a repeaterem?

Networking to temat techniczny, którego pełne zrozumienie wymaga trochę pracy. To dobrze dla nas w branży IT, ale jeśli jesteś użytkownikiem domowym, który chce tylko skonfigurować swoją sieć bezprzewodową, jest to trudniejsze pytanie. Często zadawane mi pytanie brzmi: „Jaka jest różnica między punktem dostępowym a przemiennikiem?”. Ponieważ tak często pojawia się w naszej skrzynce pocztowej, wyjaśnię to tutaj.

Jaka jest różnica między punktem dostępowym a repeaterem?

Punkty dostępowe i repeatery mogą stanowić część sieci Wi-Fi, ale wykonują różne zadania. Oba są dostarczane jako oddzielne komponenty sprzętowe, które można podłączyć do istniejącej sieci. Dokładnie, jakie zadanie wykonuje każdy z nich, wyjaśniono poniżej.

Co to jest bezprzewodowy punkt dostępowy?

Bezprzewodowy punkt dostępowy (WAP) to urządzenie sprzętowe, które zapewnia dostęp bezprzewodowy całkowicie niezależnie od routera. Łączy się z routerem przez Ethernet i ma własne radio i sprzęt do zarządzania połączeniami bezprzewodowymi. Większość bezprzewodowych punktów dostępu WAP może również łączyć się z przełącznikami, aby zapewnić te same funkcje.

Załóżmy na przykład, że masz router bez funkcji Wi-Fi. Bezprzewodowy punkt dostępowy jest tańszy w zakupie niż nowy router i nie wymaga odbudowy sieci, aby z niego korzystać. Podłączasz WAP do routera za pomocą kabla Ethernet i konfigurujesz go osobno. Tak długo, jak powiesz routerowi, aby zezwalał WAP na przypisywanie adresów IP i przepuszczał ruch bezprzewodowy przez zaporę, jesteś złoty.

Bezprzewodowy punkt dostępowy można skonfigurować z własnym identyfikatorem SSID (nazwą sieci) lub dołączyć do istniejącej sieci WiFi i współdzielić wspólny identyfikator SSID. Większość sieci umożliwia użytkownikom bezproblemowe przemieszczanie się między identyfikatorami SSID, dzięki czemu jest to mniejszy problem. Ta funkcja jest najbardziej użyteczna przy tworzeniu wewnętrznej sieci bezprzewodowej i bardziej ograniczonej sieci publicznej lub sieci dla gości dla klientów lub gości.

Zamieszanie zwykle pojawia się wtedy, gdy można użyć bezprzewodowego punktu dostępowego jako wzmacniacza sygnału. Chociaż został zaprojektowany, aby zapewnić własną sieć bezprzewodową, może być również używany jako wzmacniacz sygnału. Właśnie do tego służy wzmacniacz bezprzewodowy.

Co to jest wzmacniacz bezprzewodowy?

Wzmacniacz bezprzewodowy wykonuje inną pracę niż punkt dostępowy. Tam, gdzie WAP zapewnia dyskretną sieć bezprzewodową, zadaniem wzmacniacza jest rozszerzenie istniejącej sieci. Użyłbyś wzmacniacza bezprzewodowego w miejscu, w którym ma słaby sygnał Wi-Fi lub grube ściany, które blokują łączność bezprzewodową. Wszędzie, gdzie sygnał bezprzewodowy jest słaby lub oferuje niewystarczającą wydajność.

Wzmacniacz bezprzewodowy nie łączy się z routerem przez Ethernet, ale przez Wi-Fi. Zwykle umieszczasz repeater na krawędzi sieci bezprzewodowej, gdzie sygnał zaczyna się pogarszać. Sam wzmacniacz może wykorzystywać silny sygnał z powrotem do routera i dostarczać wzmocniony sygnał w głąb budynku.

Wzmacniacze bezprzewodowe mogą być wyłącznie WiFi lub 4G. Wzmacniacz 4G ma również antenę sieciową, która może zwiększyć częstotliwości używane przez nasze sieci komórkowe. Są one bardzo przydatne w starszych budynkach, w których masz dobry sygnał mobilny przy oknie lub w określonej lokalizacji, ale wewnątrz nie ma „miejsc”.

Który jest lepszy, punkt dostępowy czy repeater?

Chociaż podobne, zarówno punkty dostępowe, jak i wzmacniacze są nieco inne, ale mają różne mocne strony. Jeśli masz już punkt dostępowy, możesz z pewnością wzmocnić wewnętrzny sygnał Wi-Fi za pomocą jednego. Jednak nie to jest jego główną siłą.

Gdybyś planował zakup punktu dostępowego lub przemiennika, prawdopodobnie doszłoby do sytuacji, w której jeden jest lepszy od drugiego.

Mocne strony bezprzewodowego punktu dostępowego

Punkt dostępowy lepiej nadaje się do dodawania wielu sieci bezprzewodowych. Do segmentowania istniejących sieci, takich jak sieci dla gości lub gości, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa sieci wewnętrznej. Punkt dostępowy może również łączyć się z przełącznikiem, co może być przydatne w budynkach bez routerów.

Jeśli istniejąca sieć bezprzewodowa jest już zajęta, możesz użyć WAP zamiast wzmacniaka, aby rozłożyć ruch. Ponieważ punkt dostępowy wykorzystuje Ethernet do łączenia się z routerem, możesz ominąć sieć wewnętrzną, podłączyć ją do routera-bramy i bezpośrednio zakończyć ruch. Wzmacniacz wykorzystuje sieć bezprzewodową, więc jeśli masz zajętą ​​sieć, może to przyczyniać się do przeciążenia.

Mocne strony wzmacniacza bezprzewodowego

Wzmacniacze WiFi mają kilka funkcji w bezprzewodowych punktach dostępowych. Często są tańsze w zakupie, ponieważ sprzęt jest znacznie prostszy. Nie musisz prowadzić kabla Ethernet z urządzenia do routera, aby zapewnić połączenie, a repeater będzie wymagał minimalnej konfiguracji, ponieważ tylko rozszerza sieć, a nie ją tworzy.

Na tym polega różnica między punktem dostępowym a repeaterem. Mam nadzieję, że dobrze to wyjaśniłem!