Czy Netflix lub Amazon odebrał sezon 4 Dark Matter?

Kosmiczna opera Ciemna materia po raz pierwszy wyemitowany na kanale Space Channel w Kanadzie i SyFy w Stanach Zjednoczonych w czerwcu 2015 roku. Serial science fiction ukazywał przebudzenie sześciu osób z zastoju na pokładzie statku kosmicznego, z których żadna nie pamiętała, kim byli ani dlaczego byli na statku. Po trzech sezonach, chociaż serial rozwinął się, a nawet kultowy, SyFy odwołało serial 1 września 2017 r., Po trzech sezonach i 39 odcinkach. Wiadomość została ogłoszona przez współtwórcę serialu Josepha Mallozzi na swoim osobistym blogu, a później potwierdzona przez sieć.

Czy Netflix lub Amazon odebrał sezon 4 Dark Matter?

Fani serialu natychmiast zabrali się do Internetu, aby wyrazić swoje oburzenie tą decyzją. Wysłali gniewne e-maile do sieci, tweetowali swoje poparcie dla członków obsady i uruchomili petycje online, aby uratować program. Napisali także do Netflix i Amazon, zachęcając ich do wybrania programu na kolejny sezon, który zwiąże luźne końce i zapewni fanom zamknięcie. Niestety, w tej chwili wydaje się to rozstrzygające: zmartwychwstania nie będzie za Ciemna materia.

Co jest Ciemna materia O?

Ciemna materia to opowieść o sześciu pozornie niezwiązanych ze sobą osobach, które pewnego dnia obudziły się z zastoju na pokładzie statku Raza. Nie mając wspomnień o swoim życiu ani tożsamości, przyjmują imiona Jeden, Dwa, Trzy, Cztery, Pięć i Sześć w kolejności, w jakiej się obudzili. W ciągu trzech sezonów poznają swoje przeszłe życia i wydarzenia, które sprowadziły ich na pokład Razy.

Na podstawie tytułowego komiksu napisanego przez jego twórców Josepha Mallozziego i Paula Mullie, Ciemna materia został pierwotnie opracowany dla kanadyjskiego specjalnego kanału telewizyjnego Space przez firmę Prodigy Pictures z siedzibą w Toronto. SyFy dołączyła do projektu pod koniec 2014 roku i zamówiła 13-odcinkowy pierwszy sezon.

Nakręcony w całości w Toronto i z udziałem głównie nieznanych młodych aktorów, serial zadebiutował 12 czerwca 2015 roku. Tydzień później dołączył do niego „Killjoys”, kolejny serial science-fiction wyprodukowany dla sieci Space i odebrany przez SyFy do transmisji w USA . Żaden z programów nie był wielkim sukcesem w rankingach, ale oba miały szanowane liczby widzów i szybko zyskały kultową rzeszę fanów.

Przez następne trzy sezony Ciemna materia oraz Zabójcze w miesiącach letnich zajmowałby piątkowe godziny największej oglądalności SyFy. Podczas trzeciego sezonu oba programy miały średnio około 0,6 punktu oceny w pożądanej grupie wiekowej 18-49 lat. Jednak po zakończeniu sezonu tylko Ciemny matr został anulowany. Zabójcze przeżył czystkę programów przez sieć, zdobywając po drodze ostatnią umowę sezonową.

Dlaczego był Ciemna materia Odwołany?

Wiele źródeł twierdziło, że Ciemna materia został anulowany z powodu słabych ocen, ale to coś więcej niż tylko to. W końcu był to drugi najwyżej oceniany program SyFy po Zabójcze i regularnie deprecjonował pozostałe dwa programy w godzinach największej oglądalności sieci, Wynonna Earp (0,5 18-49) i 12 małp (0,35 18-49), z których oba zostały wówczas odnowione.

Te oceny mogą wydawać się niskie w porównaniu do telewizji nadawczej, ale są całkiem dobre dla niszowej sieci kablowej, takiej jak SyFy. I bądźmy szczerzy – dni chwały, kiedy nowe odcinki Battlestar Galactica uśredniona ocena 2,0 dla SyFy już dawno minęła. Krajobraz medialny jest znacznie inny niż w połowie lat dziewięćdziesiątych, a wszystkie sieci telewizyjne odnotowały na przestrzeni lat gwałtowne spadki oglądalności.

Współtwórca serialu Joseph Mallozzi przedstawił inne wyjaśnienie anulowania. Mianowicie, Ciemna materia nie jest oryginałem SyFy w dosłownym tego słowa znaczeniu. Ani sieć, ani jej firma macierzysta (NBC Universal) nie mają praw do dystrybucji programu, co oznacza, że ​​nie mogą zarabiać, sprzedając go międzynarodowym kupującym, projektując umowy konsorcjum lub sprzedając sezony programu na platformach streamingowych. Zamiast tego prawa do dystrybucji są w całości własnością firmy produkcyjnej serialu, Prodigy Pictures.

Zabójcze, tymczasem jest koprodukcją kanadyjskich Bell Media i Universal Cable Productions (UCP). W rzeczywistości UCP posiada prawa do dystrybucji serialu na całym świecie, więc za każdym razem, gdy zostanie sprzedany platformie streamingowej lub stacji telewizyjnej za granicą, jego firma macierzysta NBC Universal – która jest również właścicielem SyFy – otrzyma pokaźną część zysków. W związku z tym, nawet jeśli program wypadłby gorzej na SyFy, sieć nadal miałaby sposób na osiągnięcie zysku z międzynarodowego konsorcjum.

Na podstawie tych informacji jasno widać, że SyFy anulowało Ciemna materia przede wszystkim ze względów finansowych, a nie ze względu na notowania, które były lepsze niż większość składu SyFy. Niestety, stało się to powszechnym zjawiskiem w krainie rankingów telewizyjnych, ponieważ coraz więcej usług przesyłania strumieniowego uruchamiają firmy rozrywkowe, które chcą budować swoje portfele z własnych oryginałów.

Dlaczego Netflix lub Amazon chciałyby uratować program?

Netflix ma długą historię zapisywania programów, które zostały odwołane przez sieci nadawcze i kablowe. Zanim „Ciemna materia” została odwołana we wrześniu 2017 r., udało im się uratować Aresztowany rozwój, Zabijanie, Longmire, oraz Niezniszczalna Kimmy Schmidt, z których ten ostatni został odwołany przed wyemitowaniem w NBC. Podobnie Amazon Prime Video odebrał swój pierwszy zapisany program za pomocą SyFy Przestrzeń rok później Ciemna materia został zamknięty.

Błędem jest twierdzenie, że platformy streamingowe nie dbają o oceny, ale jeśli chodzi o najważniejszy aspekt przesyłania strumieniowego, większość usług wykracza poza typowe oceny. Zamiast tego chcą, aby ich programy budowały dużą liczbę obserwujących w Internecie i generowały silną wiadomość pantoflową, która przyciągnęłaby nowych subskrybentów. Historycznie, programy science-fiction nie miały tak dobrych ocen pod względem ocen, ale wszystkim udało się zdobyć kultowych fanów, zwłaszcza w społeczności internetowej. Nic więc dziwnego, że fani i twórcy Ciemna materia spojrzał na Netflix lub Amazon, aby dać swojemu programowi szansę na przetrwanie.

Czy Netflix lub Amazon odebrał? Ciemna materia Sezon 4?

Zanim Netflix lub Amazon mogły odebrać program, SyFy nadal miało możliwość zamawiania dodatkowych odcinków. Dlatego twórcy zaproponowali sześcioodcinkowy czwarty sezon, który miałby zakończyć historię. Sieć zajęła trochę czasu, aby rozważyć tę propozycję, ale ostatecznie odrzucili ten pomysł.

Twórcy Ciemna materia potem zaczął rozmawiać z przedstawicielami Netflixa i innych popularnych platform streamingowych. Mimo że niektórzy z nich wyrazili zainteresowanie wznowieniem programu na czwarty sezon, było już za późno. Nie przedłużając programu w odpowiednim czasie, SyFy skutecznie pozwoliło na wygaśnięcie umów członków obsady. Mogli więc swobodnie realizować inne projekty, a wielu z nich już zarezerwowało nowe koncerty.

Aby wznowić program na kolejny sezon, Netflix musiałby nie tylko renegocjować umowy z każdym członkiem obsady, ale prawdopodobnie musiałby również zmienić kilka ról z powodu konfliktów w harmonogramie. Prosta prawda jest taka, że ​​fani nie chcieliby oglądać swojego ulubionego programu, gdyby zastąpiono połowę oryginalnych członków obsady. I to jest główny powód, dla którego Netflix i Amazon nie podchwyciły programu.

W pewnym momencie wyglądało na to, że serial może zostać odebrany przez platformę strumieniową MGM Stargate Command. Renomowane studio chciało poszerzyć Ciemna materia uniwersum, tak aby łączyło się z jedynym oryginalnym show platformy, Początki Gwiezdnych Wrót. Mallozzi był tym bardzo podekscytowany, zwłaszcza że spędził ponad dekadę jako pisarz na Gwiezdne Wrota franczyza telewizyjna, która była największym hitem SyFy do czasu ponownego uruchomienia w 2003 roku Battlestar Galactica.

Niestety, wszystkie te plany upadły z powodu problemów umownych. I tak po prostu stało się jasne, że fani nie zobaczą czwartego sezonu Ciemna materia w najbliższym czasie.

Czy w przyszłości będzie więcej „ciemnej materii”?

Wszyscy zaangażowani w Ciemna materia od tego czasu przeniósł się do nowych projektów. Ale twórcy wciąż mają nadzieję, że serial może powrócić w przyszłości, nawet jako dwugodzinny film zjazdowy, który rozwiązałby klifów z finału trzeciego sezonu i zakończył wszystkie trwające wątki. Wypracowanie umowy, wynegocjowanie kontraktów i znalezienie sposobu na synchronizację harmonogramów może zająć lata.

W międzyczasie Mallozzi publikował obszerne zarysy swoich planowanych czterech odcinków sezonu na swoim koncie na Twitterze, a także na swoim osobistym blogu. Daje to fanom możliwość dowiedzenia się, co stałoby się z ich ulubionymi postaciami, gdyby serial został wybrany na kolejny sezon.

Jednak w tej chwili wydaje się jasne, że po prostu nie ma zainteresowania ze strony żadnego z graczy, który musiałby dokonać restartu. Więc przynajmniej na razie spoczywaj w pokoju Ciemna materia.